SVERIGE: Dåliga nyheter för Systembolagets kunder
2022 08 31
En onormalt stor prisökning är att vänta på Systembolaget lagom till veckoslutet.
Inflationen slår hårt mot öl-, vin- och spritproducenter.
När Systembolaget nu justerar sina priser är det med en snitthöjning på 1,9 procent – jämfört med 1,3 procent i våras, rapporterar Aftonbladet.
– Vi har aldrig sett priserna gå upp på det här sättet, säger Rose Marie Hertzman, presschef på Spendrups.
Ölen ökar mest
Värst drabbat är ölen.
I den varugruppen ökar snittpriset med 2,2 procent.
Strax därefter följer vin.
Även alkoholfria alternativ stiger i pris – i snitt med 1,2 procent.
Krig och pandemi
Som med så mycket annat som ökat i pris är det sviter av krig och pandemi som ligger bakom höjningarna.
– Hela branschen kommer därför att behöva göra kraftfulla prishöjningar under hösten för att i någon mån kompensera för höjda priser på råvaror, förpackningar, energi och transporter. Det gäller i alla kanaler: dagligvaru- och servicehandel, restauranger och Systembolaget. För konsumenterna kan vi räkna med att en burk öl blir ungefär en krona dyrare i höst, säger Rose-Marie Hertzman till Aftonbladet.
Sticker inte ut
Enligt Charlotte Näsström Morén, pressekreterare på Systembolaget, är det svårt att svara på hur försäljningen kommer att påverkas.
Sannolikt leder det till mindre konsumtion.
Hon påpekar dock att Systembolagets prisökningar inte sticker ut jämfört med andra butiker.
– Om man kollar över hela samhället, till exempel vad det kostar med mat, är det här ingen anmärkningsvärd höjning.
Vill höja alkoholskatten
Tidigare i somras lade regeringen fram ett förslag om att höja skatten på alkohol och tobak.
Om förslaget går igenom innebär det att alkoholskatten förändras för första gången på fem år.
– Den svenska alkoholskatten har inte justerats sedan 2017, vilket har lett till att skattesatserna har halkat efter den övriga prisutvecklingen i samhället, meddelar regeringen på sin hemsida.
Statligt monopol
I Sverige finns ett statligt monopol på alkohol, och för aktörer utöver statliga Systembolaget att få alkoholtillstånd krävs till exempel att man samtidigt erbjuder mat på restaurangen.
Det är ett krav som bland annat Moderaterna varit kritiska mot, som förra året föreslog att man även ska kunna köpa med sig alkohol om man beställer hämtmat.
“Utgår från att skydda folkhälsan”
Några övriga funderingar kring alkoholen än skattejusteringarna är dock inte att vänta.
– Alkohollagstiftningen utgår från att skydda folkhälsan. Ökar du tillgången till alkohol så kommer det leda till ökade skadeverkningar i form av missbruk och våld i hemmet, meddelade socialminister Lena Hallengren (S) i samband med Moderaternas lagförslag, enligt Sveriges Radio.
Fakta: Systembolagets prishöjningar
- Öl 2,2 %
- Vin 2,1 %
- Alkoholfritt 1,2 %
- Sprit 1,0 %
- Cider/Blanddrycker 0,8 %
- Totalt: 1,9 %
Foto: Systembolaget
Text: Redaktionen