VAL 2022: Dadgostar lämnar slutgiltigt regeringskrav

2022 08 18

Vänsterpartiets ordförande Nooshi Dadgostar kräver ministerpost om hon ska stötta Magdalena Anderssons (S) regering.

Det är det slutgiltiga beskedet som vänsterledaren ger.

Beskedet kommer i Aftonbladets partiledardebatt nu ikväll.

Dadgostar uppmanades av debattens moderator Robert Aschberg att klargöra vad hon kräver för att släppa fram en socialdemokratiskt ledd regering.

– Är det ett krav att någon av er ska få ministerpost i Anderssons regering? frågade Aschberg.

– Det är ett absolut krav, svarade Nooshi Dadgostar.

Vänsterpartiets ledare tillade även att det inte behöver vara just hon som ska ha ministerposten.

Många turer

Turerna kring Vänsterpartiets ministerpostkrav har varit många.

Igår kväll uppgav källor för just Aftonbladet att partiet backar från kraven.

– Det avgörande är budgetsamarbetet och att vi får gehör för vår politik, inte att sitta i regering, säger vänsterkällan.

Budgeten uppgavs vara smärtgränsen

Enligt samma källa är det just budgeten som är smärtgränsen.

Där kommer man inte backa.

Men nu ikväll kommer alltså andra besked från Vänsterpartiets ordförande Nooshi Dadgostar.

Upprepade morgonens budskap

Redan tidigare idag hade Dadgostar hintat om att ett sådant beslut som hon meddelade idag var på väg då hon avfärdade Aftonbladets uppgifter.

Till SVT berättade hon att Vänstern vill ha en plats i en framtida regering.

– Ja, självklart – annars kommer inte regeringen att hålla, annars finns det ingen majoritet för regeringen. Det är det som är bekymret - vi har saknat en majoritet för den regering som har styrt Sverige. Det är därför vi har fått detta kaos och denna oreda, sade ger Nooshi Dadgostar.

C vägrar regering med V

Det slutgiltiga beskedet från Vänsterpartiet ger sannolikt statsminister Magdalena Andersson en del att fundera på.

Centerpartiet har nämligen sagt ja till att stödja en socialdemokratiskt ledd regering.

Däremot säger man tvärnej till att släppa fram en regering där V, eller SD, ingår.

– I övrigt så kommer vi att vara konstruktiva för att få en stabil regering på plats så snabbt som möjligt, säger Annie Lööf till SVT.

Foto: Anna Tärnhuvud Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


Natoland slår larm – “Har slut på vapen”

2026 07 08

Natolandet Bulgarien kan inte skicka mer vapen till Ukraina.

Det beskedet ger premiärminister Rumen Radev i Ankara på onsdagen.

I samband med Natotoppmötet i Turkiet framhåller Radev att Bulgarien inte längre har några vapen att skicka till Ukraina.

Detta eftersom att landet har tömt sitt lager för att skicka militära resurser till det krigshärjade landet, rapporterar Ukrainska Pravda.

Bara reparation

Radev understryker att Bulgarien inte längre har kapacitet att överföra vapen och ammunition från sina lager till Ukraina.

Han säger däremot att de är villiga att hjälpa till med reparation av militär utrustning. 

Enligt honom har landet skickat 13 stödpaket till Kyjiv, och nu står det tomt i lagren.

“Har slut på vapen”

Så här låter det från den bulgariske premiärministern:

– Vi har uttömt våra möjligheter till militärt stöd, jag menar vapen och ammunition från de bulgariska militära lagren, säger han.

– Vi har redan levererat 13 hjälppaket och har ingenting kvar att skicka till Ukraina. Det vi fortfarande kan erbjuda är tekniskt militärt stöd. 

Reparation av militär utrustning i Bulgarien blir istället landets stöd till Ukraina, säger Radev.

Läs mer: Rysk flygbas under attack

Nytt stöd från Kanada

Samtidigt fortsätter stöd att komma från Ukrainas övriga partners.

Kanada har i dagarna gett besked om 900 miljoner dollar i nytt militärt stöd till Kyjiv, rapporterar Kyiv Independent.

Det motsvarar omkring 8,7 miljarder svenska kronor.

Men inget luftförsvar

Paketet innehåller 475 miljoner dollar för ammunition, nästan 400 miljoner dollar för att bygga 35 kanadensiskbyggda pansarfordon, och 50 miljoner dollar för kritisk teknologi och ingenjörsutrustning. 

Däremot finns det inget luftförsvar i stödpaketet.

– Vår främsta prioritet är mer luftförsvar. Att skydda liv är det viktigaste, och Rysslands ballistiska robotattacker, tillsammans med deras andra robot- och drönarstrider, är terror som måste bemötas tillsammans med våra partners, säger Volodymyr Zelenskyj.

Läs mer: Oljepriset stiger efter nya attacker

Foto: By Government.bg, CC BY 4.0 resp By President.gov.ua, CC BY 4.0, resp O. Opanasenko

Text: Redaktionen


8 juli 2026

Planerar släppa lös helvetet på Ryssland

2026 07 08

Klartecken inväntas för att USA ska släppa lös “helvetet” på Putinregimen.

Igår inleddes Natotoppmötet i Ankara.

Det planerar en tvärpolitisk grupp amerikanska senatorer att använda för att sätta press på USA:s finansminister Scott Bessent, uppger The Wall Street Journal och exiltidningen The Moscow Times.

Målet:

Få finansministern att släppa fram det blockerade lagförslaget om “helvetiska” sanktioner mot Ryssland.

Trump är nyckeln

Det är den republikanen Lindsey Graham och demokraten Richard Blumenthal som står bakom initiativet. Senatorerna har föreslagit att president Donald Trump ska få grönt ljus att införa 500-procentiga tullar på import från alla länder som köper rysk olja, gas eller uran. Dessutom ska sekundära sanktioner användas mot länderna.

I senaten har förslaget redan fått klartecken.

Men det blockeras i praktiken av Vita huset, eftersom Trumpadministrationen vill se mjukare formuleringar för att “bevara manöverutrymme i potentiella fredssamtal med Moskva om Ukraina”, skriver Moscow Times.

– Det är ingen idé att anta ett lagförslag om presidenten inte är villig att genomföra det. Vi behöver ett definitivt uttalande, säger den republikanska senatorn Mike Rounds till WSJ.

LÄS MER: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Presidenten har sagt ja

Mötet med Bessent ska ha ägt rum under tisdagskvällen. Enligt Lindsey Graham ska Trump tidigare ha gett grönt ljus, men de senaste månaderna har processen stannat av till följd av att Vita huset försökt formulera om lagtexten. 

Under mötet med finansministern ska senatorerna också ha krävt ett slut på beskeden om tillfälliga undantag för rysk oljeimport, enligt WSJ. Dessa har pågått under våren till följd av kriget i Iran och stängningen av Hormuzsundet.

Donald Trump sade igår att han talat med både Rysslands ledare Vladimir Putin och Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– Jag tror att de båda vill nå en överenskommelse. Det är synd att det tagit så lång tid. Men jag tror att det finns något, säger Trump vid Natomötet enligt Kyiv Independent. 

LÄS MER: Ryska oljepriset kollapsar

Foto: President of Russia Office resp Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0

Text: Redaktionen