VAL 2022: Dadgostar lämnar slutgiltigt regeringskrav

2022 08 18

Vänsterpartiets ordförande Nooshi Dadgostar kräver ministerpost om hon ska stötta Magdalena Anderssons (S) regering.

Det är det slutgiltiga beskedet som vänsterledaren ger.

Beskedet kommer i Aftonbladets partiledardebatt nu ikväll.

Dadgostar uppmanades av debattens moderator Robert Aschberg att klargöra vad hon kräver för att släppa fram en socialdemokratiskt ledd regering.

– Är det ett krav att någon av er ska få ministerpost i Anderssons regering? frågade Aschberg.

– Det är ett absolut krav, svarade Nooshi Dadgostar.

Vänsterpartiets ledare tillade även att det inte behöver vara just hon som ska ha ministerposten.

Många turer

Turerna kring Vänsterpartiets ministerpostkrav har varit många.

Igår kväll uppgav källor för just Aftonbladet att partiet backar från kraven.

– Det avgörande är budgetsamarbetet och att vi får gehör för vår politik, inte att sitta i regering, säger vänsterkällan.

Budgeten uppgavs vara smärtgränsen

Enligt samma källa är det just budgeten som är smärtgränsen.

Där kommer man inte backa.

Men nu ikväll kommer alltså andra besked från Vänsterpartiets ordförande Nooshi Dadgostar.

Upprepade morgonens budskap

Redan tidigare idag hade Dadgostar hintat om att ett sådant beslut som hon meddelade idag var på väg då hon avfärdade Aftonbladets uppgifter.

Till SVT berättade hon att Vänstern vill ha en plats i en framtida regering.

– Ja, självklart – annars kommer inte regeringen att hålla, annars finns det ingen majoritet för regeringen. Det är det som är bekymret - vi har saknat en majoritet för den regering som har styrt Sverige. Det är därför vi har fått detta kaos och denna oreda, sade ger Nooshi Dadgostar.

C vägrar regering med V

Det slutgiltiga beskedet från Vänsterpartiet ger sannolikt statsminister Magdalena Andersson en del att fundera på.

Centerpartiet har nämligen sagt ja till att stödja en socialdemokratiskt ledd regering.

Däremot säger man tvärnej till att släppa fram en regering där V, eller SD, ingår.

– I övrigt så kommer vi att vara konstruktiva för att få en stabil regering på plats så snabbt som möjligt, säger Annie Lööf till SVT.

Foto: Anna Tärnhuvud Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 22

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen