UPPGIFTER: Då kan diktatorn gripas

2023 03 24

Den internationella  brottmålsdomstolen ICC utfärdade nyligen en arresteringsorder mot Rysslands diktator Vladimir Putin

Putin misstänks för krigsbrott i Ukraina.

Diktatorn anklagas för att ha gett en direkt order om att ukrainska barn ska föras till Ryssland. Den ryska diktaturen uppges ha kidnappat tusentals barn från Ukraina. 

Arresteringsordern innebär att alla länder som har skrivit under Romstadgan från 1998 när ICC grundades är skyldiga att arrestera Putin om han befinner sig på deras territorium.

Sydafrika är ett av dessa länder.

Putin planerar ett besöka landet i augusti för att delta i ett BRICS-toppmöte.

– Landet är skyldigt att genomföra en sådan order, rapporterar nyhetssajten Vice.

”Medvetna om vår skyldighet”

BRICS samlar några av världens största ekonomier, till exempel Ryssland, Kina, Indien, Brasilien och Sydafrika. 

Sydafrika blev medlem 2010 och har de senaste åren succesivt ökat sitt samarbete med den ryska diktaturen.

Landet var en av 15 afrikanska stater som avstod från att fördöma Rysslands invasion av Ukraina i en omröstning i FN.

– Som ett resultat av detta har Putin planerat att besöka Sydafrika i augusti. Men han skulle vara klok om han beslutade sig för att stanna hemma, framhåller Vice.

En talesperson för den sydafrikanska regering har nämligen öppnat för att landet kan tvingas agera om Putin dyker upp på sydafrikansk mark.

– Vi är, som regering, medvetna om vår rättsliga skyldighet. Men mellan nu och toppmötet kommer vi att förbli engagerade med olika relevanta intressenter, säger talespersonen till Vice.

Har brutit mot ICC

Sydafrika har dock tidigare brutit mot ICC stadgar.

Sudans diktator Omar al-Bashir, som stod anklagad för krigsbrott, besökte landet 2015 under ett toppmöte med flera afrikanska länder.

Sydafrikas dåvarande president Jacob Zumas gav immunitet till alla ledare som deltog på mötet.

Trots detta utfärdade en sydafrikansk domstol en order om att al-Bashir skulle gripas. Diktatorn lyckades dock fly landet.

Sydafrika och Ryssland

Den sydafrikanska regeringen, med president Cyril Ramaphosa i spetsen, har intagit en neutral hållning till Rysslands anfallskrig i Ukraina.

I mitten av februari inledde landet en storskalig militärövning tillsammans med Ryssland och Kina.

– Sydafrika har, som vilken oberoende och suverän stat som helst, rätt att föra sina utrikesförbindelser i linje med sina nationella intressen, framhöll landets utrikesdepartement i ett uttalande inför övningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen