Då avgår klimat- och miljöministern

2022 11 18

Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) avgår om regeringen avviker från hennes egen uppfattning om vilken riktning klimatpolitiken ska gå.

Det är beskedet ministern ger idag i en intervju med Svenska Dagbladet.

Romina Pourmokhtari klargör att Sveriges ambition fortsatt är att nå klimatmålen för 2030.

– Jag är optimistisk. Annars hade jag avgått. Det är därför jag har det här jobbet, säger hon till tidningen.

"Vore ohederligt att sitta kvar"

Miljöministern får en rak fråga om hon därmed kommer att avgå om hon upplever att de övriga partierna i regeringssamarbetet drar åt ett håll hon inte kan stå för.

– Självklart. Om jag inte står för politiken som vi ska driva igenom, då vore det ohederligt av mig att sitta kvar.

Klyfta om 1,5-gradersmålet

Romina Pourmokhtari har precis kommit hem från det internationella klimattoppmötet COP27 i Egypten.

En viktig förhandling är den om det globala målet på 1,5 graders uppvärmning. Politiker lovar att försöka nå målet, men många forskare menar att det är omöjligt med dagens politik.

– Teoretiskt är det möjligt att nå, men det är inte längre praktiskt eller politiskt möjligt att nå det målet, säger Björn-Ola Linnér, professor och forskare i klimatpolitik vid Linköpings universitet, till Dagens Nyheter.

"Kanske omöjligt"

Han får medhåll av Victor Galaz, forskare vid Stockholm Resilience Center på Stockholms universitet.

– Att det kanske är omöjligt att nå 1,5-gradersmålet, det har vi misstänkt länge. Det kan bli en fråga som kommer upp under COP27. Men det är värt att komma ihåg varför det finns en ambition kring 1,5 grader, en högre uppvärmning kommer att ha väldigt stora effekter på människor och viktiga ekosystem, säger han till DN.

Uppmärksammad intervju

Förra veckan intervjuades även finansminister Elisabeth Svantesson (M) i SvD om vad det innebär om Sverige inte når klimatmålen till 2030.

– Gör vi inte det så gör vi inte det, men ambitionen styr mot målet, sade finansministern.

Ett uttalande som väckte stor uppmärksamhet hos oppositionspolitiker.

– Det innebär att man bryter mot den överenskommelse och lagstiftning som Sveriges riksdag har ställt sig bakom. Det skapar också ett minskat förtroende för politiken i sin helhet. Från Miljöpartiets sida tycker vi att man ska gör vad man kan för att nå vad man har kommit överens om, säger Miljöpartiets språkrör Pet Bolund.

LÄS MER: Internationell bild sprids om Sverige 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 03 18

Sverige blir en del av ett storskaligt amerikanskt samarbete.

Det bekräftar utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M).

Under tisdagen har hon undertecknat en deklaration om det amerikanska samarbetsinitiativet Pax Silica i samband ett besök i Houston, Texas.

Samarbetet omfattar ledande tekniknationer och syftar till att stärka samarbetet för att säkra leveranskedjor för framväxande teknik. Utöver Sverige har ett tiotal länder anslutit sig till initiativet – bland annat Australien, Förenade arabemiraten, Indien, Japan och Storbritannien.

– Sverige är ett ledande innovationsland med stark forskningsbas och världsledande företag. Detta samarbete bidrar till att stärka vår konkurrenskraft och vässa vår tekniska spjutspetskompetens, säger Malmer Stenergard.

”Centralt för Sverige”

Länderna kommer bland annat att samarbeta inom områden för AI-utveckling.

– Samarbete med USA och andra ledande länder inom AI och framväxande teknik är centralt för Sverige som exportinriktat innovationsland. Sveriges säkerhet och välstånd gynnas av nära samarbete med andra länder, säger Maria Malmer Stenergard.

Europas mest innovativa land

Sverige har utsetts till Europas mest innovativa land av EU-kommissionen. I kommissionens årliga rapport om innovation i EU knep Sverige förstaplatsen, tätt följt av Belgien, Nederländerna, Danmark och Finland.

– Det här är ett styrkebesked från det svenska innovationssystemet, både på nationell och regional nivå. Det är också ett kvitto på att långsiktiga satsningar lönar sig, kommenterade energi- och näringsminister Ebba Busch (KD).

LÄS MER: Solcellsjätte i konkurs

FAKTA: Pax Silicia-samarbetet

- Pax Silica innebär ett närmare samarbete mellan länder som har kompletterande resurser och förmågor.

- Det handlar exempelvis om konnektivitet, kritiska mineral, halvledare och energi, vilka är avgörande för fortsatt utveckling av bland annat AI-teknik och säker digital infrastruktur.

- Genom initiativet kan kapital och investeringar mobiliseras för att stärka den industriella kapaciteten och säkra leveranskedjor med likasinnade länder.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak 

Foto: C. Robert resp Caisa Rasmussen Utrikesdepartementet

Text: Redaktionen


18 mars 2026

UPPGIFTER: Putin tvingas gömma sig – paniken stiger i Moskva

2026 03 18

Kreml befarar att “fienden” kan ha möjlighet att hacka Vladimir Putins enorma elektroniska övervakningssystem.

Systemet uppges vara genomsyrat av sårbarheter vilket ger möjlighet att spåra hur diktatorn rör sig.

Det har fått Putin att stänga in sig i Kreml både dag och natt och hålla hemliga möten i sitt gömställe i det ryska högkvarteret, uppger brittiska Daily Express med hänvisning till ryska källor.

– Den ryska presidenten har blockerat mobilt internet i hela Moskva mitt i oron för att hans fiender har hackat hans enorma statliga övervakningsapparat, inklusive CCTV-kameror.

Kaos efter nedstängt internet

Det var ett liknande säkerhetsintrång som ledde till mordet på Irans tidigare högsta ledare Ali Khamenei tidigare i år, konstaterar Daily Express.

– Enligt källor har Putin själv tillbringat mycket mer tid i Kreml, inklusive övernattningar, uppger den ryska Telegramkanalen VChK-OGPU som påstås ha källor inom ryska säkerhetstjänsten.

Den senaste tiden har det dessutom rapporterats att Putinregimen blockerat just appen Telegram på frontlinjen, trots att det används som ett flitigt kommunikationsmedel för de ryska trupperna.

Avstängningen av internet har dessutom orsakat kaotiska scener i Moskva. Folk kan inte betala sina räkningar online, skicka meddelanden eller boka taxi och försäljningen av klassiska 90-talsvaror som papperskartor har skjutit i höjden.

– Detta har varit fallet i regioner över hela Ryssland i flera månader, där Kreml försvarar avstängningarna som nödvändiga för att skydda ryssarna från attacker från ukrainska drönare, som kan använda lokala mobiltelefonmaster för navigering, skriver Daily Express.

Bilder avslöjar

Under den senaste veckan ska bilder ha avslöjat att säkerheten förstärkts kring Kreml. Farhågorna över att övervakningssystemen hackats sägs vara bakgrunden.

I flera dagar har även Moskva återkommande attackerats av drönare, den senaste natten till igår då 40 stycken ska ha varit på väg mot den ryska huvudstaden, enligt Kyiv Independent.

Inga dödsfall eller skador rapporterades efter attacken.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen