22sep2025

“Betydande” förändring för Sveriges valuta

2023 10 04

Den svenska kronan går en markant förändring till mötes.

Prognosen kommer från Oxford Economics, en av världens ledande analys- och rådgivningsbyråer.

Enligt det brittiska analyshuset är Sveriges valuta på väg att stärkas – från nuvarande 11,61 kronor per euro till 10 kronor per euro.

Förstärkningen beskrivs som “betydande” av ekonomitidningen Dagens industri.

Lägre än först förväntat

Samtidigt ska förändringen sättas i ett sammanhang, betonar Oxford Economics.

Även om kronan förväntas att stärkas kommer den trots allt att landa på en svagare nivå än vad man först hade trott.

Inledningsvis låg prognosen på 9 kronor per euro.

– Vi väntar oss en appreciering från de nuvarande svaga nivåerna, men tajmingen och hastigheten är osäker, framhåller Oxford Economics i sin rapport.

Riksbanken kan ha missbedömt

I veckan gick Riksbanken ut med att myndigheten eventuellt kan ha missbedömt den verkliga effekten av en svag krona.

Valutans känsliga läge har också varit anledning till att Riksbanken fortsatt att höja styrräntan.

– En hel del talar för att genomslaget från en svag växelkurs till stigande inflation kan vara större än vad vi tidigare räknat med, framhåller Erik Thedéen enligt protokollet från det senaste räntemötet.

Varnar för överskattning

Men enligt Oxford Economics ska man inte hysa alltför stor tilltro till att Riksbanken skulle bidra till en försvagning av någon avgörande kaliber.

– Depreciering började långt innan styrräntan blev negativ vilket sammanföll med en liknande rörelse i eurozonen, skriver analysföretaget.

Samtidigt finns det orosmoln som kan riskera att knuffa kronan i fel riktning.

Oxford Economics pekar bland annat ut eventuella misstag från Riksbanken, hög global osäkerhet och att Sverige är en liten ekonomi.

Tappade i måndags

Efter att Riksbanken i måndags publicerade protokollet från sitt penningpolitiska möte tappade kronan fem öre på euron.

Några dagar tidigare hade den stärkts mot såväl euron som dollarn.

– Om man tittar på veckan så har kronan stärkts ganska mycket. Det rör sig om ungefär 45 öre mot euron. Och det är ganska mycket om man ser att det bara är en vecka, sade SEB:s valutastrateg Amanda Sundström till Sveriges Radio i fredags.

LÄS MER: Riksbanken varnar – kan ha gjort fel

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


Maträtten som hjälper mot förkylning – forskare bekräftar

2025 11 19

En maträtt sägs kunna hjälpa mot förkylning.

När hösten är på väg att övergå i vinter är det många som blir förkylda.

Och det finns en maträtt som ofta används som huskur mot just förkylning.

Men fungerar den verkligen?

Traditionell huskur mot förkylning

Sedan urminnes tider har människor ätit soppa för att lindra sin förkylning.

Redan 200 år före Kristus rekommenderades kycklingsoppa som medicin i ett urgammalt kinesiskt dokument.

Nu hävdar forskare att soppa verkligen fungerar mot förkylning, rapporterar Forskning.no.

Forskare vid University of the West of Scottland har studerat och jämfört fyra tidigare vetenskapliga artiklar där man bland annat testade kycklingsoppa, grönsakssoppor med korngryn och en soppa med örter.

Studierna visar att soppa faktiskt kan lindra förkylning, menar forskaren Sandra Lucas och hennes kollegor.

LÄS OCKSÅ: Länsförsäkringar bekräftar - nu blir det billigare för svenskarna

Soppa kan hjälpa

En av studierna visade att den som åt soppa återhämtade sig 2,5 dagar snabbare än den som inte åt soppa.

Andra studier visade att soppätare var mindre täppta i nästan. De hade också mindre ont i halsen och var mindre trötta, enligt forskarna.

De som hade ätit kycklingsoppa hade också lägre nivåer av inflammationsrelaterade markörer i blodet, enligt en av studierna.

– Det tyder på att soppa kan hjälpa till att dämpa en överaktiv immunreaktion, vilket kan göra symtomen mildare och konvalescensen bekvämare, skriver Sandra Lucas, enligt sajten.

Alla forskare är dock inte helt överens om de ganska långtgående slutsatserna – men det kan ändå vara bra att äta soppa när man är förkyld, menar de.

Symboliserar omsorg

Flera norska forskare och experter säger till sajten att studien är ganska tunn och att det är svårt att dra slutsatsen att soppa verkligen hjälper mot förkylning.

Men att äta soppa är ändå ett mycket bra sätt att få i sig näring när man är förkyld och kanske inte har så mycket aptit.

Soppa kan dessutom ge en placeboeffekt.

Även forskarna i Skottland understryker att soppans symbolvärde inte ska underskattas.

– I många hem används mat som medicin, inte på grund av ingredienserna, men för att maten symboliserar omsorg, rutin och trygghet, skriver Sandra Lucas, enligt sajten.

LÄS OCKSÅ: Luftwaffe i skarp insats

Foto: Spencer Backman

Text: Redaktionen 


19nov25

JUST NU: Putin slår till på julafton – Polen varnar allierade

2025 11 19

Två gärningsmän, som agerat på uppdrag av rysk underrättelsetjänst, misstänks för explosionen på en järnvägsträcka mellan Warszawa och Lublin.

Nu varnar Polen för nya sabotage mot infrastruktur i Europa.

Enligt chefen för landets väpnade styrkor, Wieslaw Kukula, kan Ryssland slå till på julafton.

Kukula varnar för att "fienden" kan uppfatta julperioden ”som en bra tid för nya sabotage”, rapporterar TV2.

10 000 soldater stationeras

I samma veva uppger Kukula att Polen kommer stationera 10 000 soldater vid kritisk infrastruktur – exempelvis järnvägar. Syftet med utplaceringen är att förhindra nya sabotage mot viktig infrastruktur.

Ordern utfärdats kort efter att Kukula varnat för att Polen och Nato befinner sig i  ”förkrigstid”.  

– Det handlar om att kunna hantera denna förkrigstid och bygga en effektiv avskräckningsförmåga, som till stor del baseras på våra defensiva förmågor men också på medborgarnas motståndsvilja, sade generalstabschefen i måndags, enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Sverige har drabbats

Även Sverige har drabbats av sabotage med misstänkt koppling till Ryssland – bland annat har flera undervattenskablar skadats i Östersjön.

– Den här typen av incidenter har blivit något vanligare de senaste åren. Jag tror inte att det är någon tillfällighet, utan vi kan inte utesluta att det är en del av en bredare ansats, sade överbefälhavare Michael Claesson till SR i januari.

– En del av det är att skapa sårbarheter, utnyttja sårbarheter och påvisa sårbarheter. Alltså att skrämma genom att påvisa hur beroende olika länder är av energitillförsel och kommunikation genom datakablar, tillade ÖB och beskrev incidenterna som en del av fiendens ”hybrida metoder”.

LÄS OCKSÅ: Ryssland rasande – ”ni har förstört i 12 år”

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen