JUST NU: Belarus agerar – fattar mycket sällsynt beslut

2023 05 17

Belarus har ikväll fattat ett mycket sällsynt beslut som direkt påverkar den ryska grannen.

Landet stärker gränsen och inför gränskontroller mot Ryssland, Belarus närmaste allierade.

Det är första gången det sker på hela 28 år, rapporterar AP.

Kontrollerna ska omfatta hela den 1 239 kilometer långa gränsen mot Ryssland.

Belarus utrikesminister Sergej Alejnik har bekräftat beslutet.

– Kontrollerna av den belarusiska gränsen började den 5 maj, men de belarusiska myndigheterna har inte kommenterat denna utveckling förrän på onsdagen, framhåller nyhetsbyrån.

Tros vilja stoppa flyende ryssar

Enligt Belarus är syftet att undvika att tredjelandsmedborgare korsar gränsen innan nya avtal om visum finns på plats.

– Det är egentligen inte kontroll, det är mer som att övervaka situationen vid gränsen, säger Sergej Alejnik.

Men enligt människorättsaktivister är målet ett helt annat.

Syftet tros snarare vara att stoppa ryska män som försöker fly Vladimir Putins mobilisering till den ryska armén.

"Svarar på alla hot"

År 1995 togs all gränskontroll mellan Ryssland och Belarus bort.

Det sistnämnda landet har under kriget använts som språngbräda för de ryska trupperna när de anfallit Ukraina norrifrån.

Men tusentals ryssar har också flytt till Belarus för att undvika att kallas in till kriget.

– Lukasjunko (Belarus president, red. anm) svarar på alla hot, inklusive sabotage, med ökad kontroll. Vilket också är fördelaktigt för Ryssland som försöker begränsa möjligheten att lämna landet för dem som försöker undvika mobilisering och deltagande i kriget mot Ukraina, säger Pavel Sapelko från det belarusiska människorättscentret Visana, enligt AP.

Nya regler

I april införde Putinregimen nya regler för alla som blir inkallade till att strida i Ukraina.

Man effektiviserar och moderniserar värnpliktsprogrammet – men man gör det också betydligt svårare för befolkningen att fly.

Tidigare var det standard att inkallelseordern skulle överlämnas personligen till den som omfattades av värnplikten.

Nu räcker det att man har fått ordern skickad till sig elektroniskt, till exempel per e-post.

– Efter det blir det förbjudet för personen att lämna landet, framhöll finska Yle vid tillfället.

LÄS MER: Rädsla sprids i Ryssland – förändring från och med idag

LÄS MER: Diktatorn har försvunnit – nu bryts tystnaden

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen