Ambassad spärras av – massivt polispådrag

2024 01 31

Ett större område runt Israels ambassad i Stockholm har spärrats av.

Ett misstänkt farligt föremål har hittats utanför byggnaden.

– Det har hittats utanför ambassadområdet, men i närheten.

Det säger polisens presstalesperson Rebecca Landberg till SVT.

Stort pådrag

En stor polisinsats har inletts.

Minst tio polisbilar har anlänt till platsen och stora avspärrningar har upprättats.

– Man har spärrat av ett stort område runt det här objektet, på 100 meter, säger Rebecca Landberg till Aftonbladet

Uppgifter om handgranat 

Enligt uppgifter till Expressen är det farliga föremålet en handgranat. 

Granaten har kastats in över ambassadens staket och bedöms vara skarpladdad, enligt en källa till Aftonbladet. 

Samma källa uppger att granaten ligger cirka en meter från fasaden. 

Poliser som deltar i insatsen bär förstärkningsvapen och sandsäckar har burits in på ambassadområdet. 

Nationella bombskyddet

Nationella bombskyddet har kallats till platsen och ska förstöra föremålet som bedöms som farligt. 

– De bedömer föremålet som skarpt. Det kommer destrueras på plats. 

– Det kan hanteras på ett sådant sätt så att det inte är en fara, med tanke på den avspärrning som är uppe, säger Rebecca Landberg till Expressen.

Polisen har inlett en förundersökning om grov allmänfarlig ödeläggelse samt en om grovt olaga hot, rapporterar SVT.

Personalen på ambassaden kommer inte att evakueras. 

Uppdatering: Föremålet har förstörts 

Vid 15.10-tiden uppger polisen att föremålet har förstörts. 

– Nationella bombskyddet har förstört föremålet, säger presstalesperson Rebecca Landberg till TV4. 

Polisen vill inte kommentera vilket föremål det rör sig om. 

Nu inleds en omfattande undersökning. 

– Vi har hund som letar efter spår. Sen blir som i andra fall att man tittar efter kameraövervakning och börjar kartlägga, säger Rebecca Landberg till tv-kanalen.

Israel: Hamas planerade attack

Israels regering har tidigare hävdat att den palestinska terrorgruppen Hamas planerat att attackera ambassaden i Stockholm.

– Underrättelsearbetet har lett till att en omfattande och djupgående bild av Hamas terroristverksamhet har avslöjats, samt information om avsikten att angripa den israeliska ambassaden i Sverige, framhöll Israels premiärminister Benjamin Netanyahus kansli i ett pressutskick i mitten av januari.

Hamas förnekar

Hamas förnekar uppgifterna.

– Detta är en lögn. Hamas har aldrig genomfört operationer utanför Palestina, sa en talesman för Hamas i Libanon till norska NRK.

Säpo har inte kommenterat Israels uppgifter.

– Jag kan egentligen inte säga någonting om de uppgifterna. Vi har ingen möjlighet att gå in och prata om vårt arbete kopplat till specifika platser eller kopplat till specifika ärenden, framhöll Säkerhetspolisens presstalesperson Fredrik Hultgren-Friberg när han ombads att kommentera uppgifterna.

Arkivfoto: Polisen Malmö

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina ger chockbesked om Ryssland

2025 07 04

Kina har gett ett chockerande besked om Putins Ryssland.

Kinas utrikesminister Wang Yi har haft ett möte med EU:s utrikeschef Kaja Kallas.

I samband med mötet ska den kinesiske utrikesministern ha gett ett besked som lär väcka bestörtning i Ukraina och i många västländer.

Har gett chockbesked

Officiellt är Kina neutralt inställda till Putins krig mot Ukraina, även om det är känt att det förekommer mycket samarbete mellan Kina och Putinregimen.

Men i mötet med EU:s Kaja Kallas kom ett drastiskt och långtgående besked, rapporterar CNN.

– Kinas utrikesminister Wang Yi sade till EU:s högsta diplomat att Peking inte kan acceptera att Ryssland förlorar kriget mot Ukraina, enligt kanalen.

Wang Yi medgav alltså att Kina över huvud taget inte skulle kunna acceptera en rysk förlust i kriget.

Och det finns en specifik anledning till att den kinesiska regimen inte kan tolerera en rysk förlust i Ukraina.

– Det skulle tillåta USA att rikta sin fulla uppmärksamhet mot Kina, säger en officiell företrädare för landet som har kännedom om vad som sades på mötet, enligt kanalen.

Vid mötet med EU:s utrikeschef Kaja Kallas ska Kinas utrikesminister alltså ha medgett att landets officiella neutralitet till kriget i själva verket inte gäller.

Förnekar uppgifterna

Medgivandet ska enligt källan ha kommit under ett fyra timmar långt samtal om en lång rad olika frågor som gällde alltifrån cybersäkerhet till handelsbalans, Mellanöstern och Taiwan.

Wang Yis besked kan innebära att Peking vill se ett så utdraget krig som möjligt i Ukraina, just för att det hindrar USA från att fokusera fullt ut på Kina.

En talesperson för Kinas utrikesministerium förnekar dock att utrikesministern gett detta besked till EU:s utrikeschef.

– Kina är inte part i Ukrainafrågan. Kinas ståndpunkt i Ukrainakrisen är objektiv och konsekvent, det vill säga förhandling, vapenvila och fred. En utdragen Ukrainakris tjänar ingens intressen, hävdar talespersonen Mao Ning, enligt kanalen.

Men bakom kulisserna låter det alltså annorlunda, enligt kanalens källor.

Det är heller ingen hemlighet att banden mellan Kina och Ryssland tycks ha stärkts sedan Ryssland inledde sitt krig mot Ukraina.

Det har också kommit uppgifter om att kinesiska medborgare har deltagit i kriget på Rysslands sida, men Kina har förnekat all inblandning och har sagt sig uppmana kineser att inte delta i någon militär konflikt.

Foto: B Matangelo resp A Gigi

Text: Redaktionen


Elon Musk lanserar strategi – mot Trump

2025 07 04

Elon Musk lanserar en ny strategi med ”laserfokus” på att förändra USA.

Efter månader av samarbete har Elon Musk och Donald Trump hamnat i luven på varandra.

Samtidigt är Musk fast besluten att förändra det amerikanska samhället.

Nu överväger han en oväntad strategi för att ställa till problem för bland annat Donald Trump.

Lanserar strategi

Det är sedan tidigare känt att Musk överväger att starta ett nytt parti.

Men nu avslöjar Musk en mycket specifik strategi som han och det eventuella partiet skulle kunna ha för att förändra den amerikanska politiken.

Enligt Musk handlar det om att lägga laser-fokus på ett specifikt mål om partiet bildas och ställer upp i val.

– Ett sätt att genomföra detta vore att laserfokusera på bara 2 eller 3 platser i senaten och 8 till 10 distrikt i representanthuset, skriver Musk på X.

Enligt Elon Musk skulle han och det nya partiet, som han överväger att starta, alltså kunna söka en roll som vågmästare.

Det skulle räcka för att kunna få stor påverkan på politiken, menar han.

– Med tanke på de rakbladstunna legislativa marginalerna skulle det räcka för att fungera som den avgörande rösten för omtvistade lagar, och säkerställa att de tjänar folkets sanna vilja, menar Elon Musk.

Vill bryta upp tvåpartisystem

Om Elon Musk väljer att starta det nya partiet, som i så fall skulle få namnet America Party, så skulle målet alltså vara att bli vågmästare mellan republikaner och demokrater, och på så vis spela en avgörande roll.

Syftet skulle vara att bryta upp det amerikanska tvåpartisystemet, som Musk sarkastiskt kallar för ett ”enpartisystem”.

I ett annat inlägg på X har Musk gjort en omröstning om det nya partiet.

– Självständighetsdagen är det perfekta tillfället att fråga om ni vill ha självständighet från tvåpartisystemet (vissa skulle säga enpartisystemet). Borde vi bilda America Party? frågar han sina följare.

Elon Musk har varit starkt kritisk till Donald Trumps nya budget, och bland annat hävdat att den satsar pengar på föråldrade industrier samt går emot effektiviseringsmyndigheten Doges syfte att minska slöseriet med skattepengar.

Musk och Donald Trump har riktat hårda ord mot varandra efter att Musk lämnade sin roll som inofficiell ledare för just Doge.

Foto: Daniel Oberhaus (2018) resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen