INVANDRINGSBRÅKET: – Medvetna missförstånd. De borde bytas ut 2022

2021 07 08

– Det enda regeringens ministrar erbjuder är polarisering och medvetna missförstånd. De borde be om ursäkt – och sen bytas ut senast i valet 2022.

Det anser Ulf Kristersson (M) som nu slår tillbaka i det stora invandringsbråket med MP-ledaren Märta Stenevi och migrationsminister Morgan Johansson (S).

– Stenevi och Johansson fördummar debatten. Sverige behöver en seriös diskussion om invandringens problem och möjligheter – men det enda regeringens ministrar erbjuder är polarisering, medvetna missförstånd och misstänkliggöranden i politiska syften. För detta – och för sin oförmåga att ta tag i utanförskapet och kriminaliteten – borde de be om ursäkt. Och sen bytas ut senast i valet 2022, anser Ulf (M).

Detta har hänt                                                               

I P1 morgon sa Ulf Kristersson bland annat följande: 

◾– Invandringen i Sverige har blivit en belastning både när det gäller kriminalitet och när det gäller hedersproblematik, när det gäller sociala problem och trångboddhet. Titta på gängkriminaliteten. En mycket, mycket hög andel av detta handlar om invandring. Läs mer här.

◾Detta fick partiledare och ministrar från MP, S och V att reagera starkt.

– Jag förväntar mig att Ulf Kristersson ber om ursäkt till alla de hårt arbetande svenskar med utländsk bakgrund som går till jobbet varje dag, betalar skatt och ser till att Sverige fungerar, svarade Märta Stenevi (MP).

– Det här är så fruktansvärt, framförde migrationsminister Morgan Johansson

–  Centerpartiet är ett liberalt, borgerligt parti. Som inte ser människor som en belastning. Utan som vill ge kraft åt varje människa, framhöll Annie Lööf (C).

Tänker inte be om ursäkt

Men Ulf (M) tänker inte be om ursäkt utan går tvärtom till motattack mot S-MP-sidan.

– I de parallellsamhällen som nu har skapats genom en alldeles för hög invandring, kombinerat med en riktigt usel integration, frodas inte bara fattigdom utan också gängkriminaliteten med skjutningar nästan varje dag – alltför ofta med dödlig utgång. Där plågas också människor av hedersförtryck, sociala problem och trångboddhet. Igår intervjuades jag också i Sveriges radio – och fick då frågan om jag anser att invandringen till Sverige har blivit en belastning. Jag avvisade förslag om generella invandringsstopp, men svarade att det har blivit en belastning ifråga om kriminalitet, hederskultur och olika sociala problem, betonar Ulf (M).

Stoppa huvudet i sanden

– Jag lyfte väl kända och belysta problem, som ingen människa i Sverige som bryr sig det minsta om samhället, har kunnat undgå att se. Men ändå möttes jag genast av anklagelser från politiska motståndare om att skuldbelägga invandrare i största allmänhet.  Självklart har jag aldrig pekat ut vare sig enskilda invandrare, eller invandrare som grupp som en belastning för vårt land. Tvärtom: hundratusentals människor har genom decennier och sekler invandrat till Sverige och bidragit ekonomiskt och kulturellt till vårt samhälle. Men uppenbara problem måste ju erkännas om man ska ha någon chans att lösa dem. Allt annat är att stoppa huvudet i sanden, menar Ulf.

Ökar invandringen till Sverige

– För detta kräver alltså Märta Stenevi (MP) att jag ska be om ursäkt, och Morgan Johansson (S) insinuerar att jag skulle vara farlig. Vad som är farligt är den medvetna fördumningen och polariseringen av debatten. De som borde be om ursäkt är de politiker som år efter år har makten att göra något men låter utanförskapet, arbetslösheten och kriminaliteten bara växa, samtidigt som de röstar igenom lagar som avsiktligt ökar invandringen till Sverige, framhåller M-ledaren. Se hela hans svar här.

Foto: Ulf Kristersson, FB

[yop_poll id="337"]

19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 21

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20jan2026 länka till https://www.flickr.com/people/22007612@N05

”Det är patetiskt” – Kaliforniens guvernör ursinnig på Europa

2026 01 20

Kaliforniens demokratiske guvernör Gavin Newsom dundrar mot EU:s hantering av Donald Trump.

Enligt Newsom måste europeiska ledare sluta att fjäska för den amerikanske presidenten.

– Det är dags att ta oss samman. Det är dags att bli seriösa och sluta stå vid sidan. Det är dags att visa lite ryggrad, säger han enligt TV2.

”Det är patetiskt”

Gavin Newsom, som är en av Trumps största kritiker, har precis anlänt till World Economic Forum i Davos.

Guvernören håller inte igen i kritiken mot sina europeiska kollegor.

– Jag står inte ut med den här sortens medömkan. Folk som bara lägger sig ner. Jag borde ha tagit med mig en massa knäskydd till alla världsledare. Det är patetiskt, säger Newsom.

– Jag hoppas folk förstår hur patetiska de ser ut på den internationella scenen. Åtminstone ur ett amerikanskt perspektiv. Det är pinsamt, fortsätter guvernören.

Presidentkandidat 

Gavin Newsom har varit guvernör i Kalifornien sedan 2019. Enligt uppgift överväger han att ställa upp i presidentvalet 2028, även om han inte officiellt meddelat sin kandidatur.  

Svensk närvaro

Statsminister Ulf Kristersson (M) kommer att delta på toppmötet i Davos. Enligt ett uttalande från Regeringskansliet kommer han att möta allierade och diskutera det aktuella säkerhetsläget i Europa.

Även energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) och EU-minister Jessica Rosencrantz (M) kommer att delta på toppmötet.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump erkänner – kan ha fel 

Fem utmaningar

Programmet för årets World Economic Forum fokuserar på fem avgörande globala utmaningar:

- samarbete i en omtvistad värld,

- att frigöra nya tillväxtmöjligheter,

- investeringar i människor,

- ansvarsfull användning av innovation,

- samt att skapa välstånd inom planetens gränser.               

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter

Foto: Gage Skidmore 

Text: Redaktionen