Ica tar över flera butiker från annan storkedja

2024 02 21

Ica står för en kraftig maktdemonstration i ett av Sveriges mest konsumenttäta områden.

Trots att exempelvis Coop gjort stora försök att utmana om förstaplatsen, till exempel genom att för några år sedan ta över samtliga 163 Nettobutiker i Sverige, är de chanslösa om topplaceringen.

Ica är fortfarande överlägsen etta på matmarknaden i Sverige.

Och nu stärker livsmedelsjätten sin position ytterligare genom att ta över tre butiker från en av dess största konkurrenter.

"Får en dominerande ställning"

Det handlar om tre stycken Hemköpsbutiker i Stockholm som nu byter skylt och blir Icabutiker istället.

Hemköp ingår i Axfoodkoncernen, som bland annat också äger Willys.

Och övertagandet kan inte underskattas. Icas marknadsandelar i området skjuter fullständigt i höjden – från 30 till 90 procent.

– Ica får en helt klart dominerande ställning i området, säger Stefan Nordin, vd på Prospect Mapping som analyserar varumärken, till Svenska Dagbladet.

Myndighet granskade

De aktuella butikerna, på Telefonplan, Sjövikshallen och Liljeholmskajen, ligger längs med den röda tunnelbanelinjen och har därför väldigt många potentiella kunder i sitt upptagningsområde.

Maktövertagandet har dock inte gått under radarn. Bland annat har Konkurrensverket fått upp ögonen för ägarbytet, men efter att myndigheten fått in de svar man eftersökt lades ärendet ned.

– Så som vi tidigare har berättat innebär hemköps-handlarnas anslutning inte att Ica direkt eller indirekt förvärvar kontroll över verksamheterna. Handlarna kommer, liksom tidigare, att äga och ha ensam kontroll över sina butiker, framhåller ICA Sveriges chef för butiksnät och etablering, Kalle Fahlin, till SvD.

Ökade vinsten med 750 miljoner

Nyligen gav Ica-koncernen ett kolossalt styrkebesked i form av att man presenterade en vinst på 931 miljoner kronor under 2023 års sista tre månader – en ökning från 185 miljoner motsvarande period 2022.

Kort tidigare hade matjätten gått ut och lovat prissänkningar från och med mars. 

– Det kommer fortsatt att vara olika priser i våra butiker då vi alla är fria handlare i samverkan, men kunden kommer att märka att man kan handla vardagsvaror till lägre priser var man än befinner sig i Sverige, sade Peter Jonsson, ordförande i ICA:s Sverigeråd.

Prislöfte hänger löst

Men det löftet verkar nu hänga i luften. Nina Jönsson, vd på Ica, kan inte garantera någon sänkning av matpriserna för kunderna.

– Nej, på grund av att våra butiker driver sina egna företag och de konkurrerar med varandra så sätter de sina priser själva, sade hon till SR Ekot i början av februari, men tillade att det inte finns något hinder för Ica-handlarna att sänka priserna.

LÄS MER: ICA-löfte i fara – nytt besked till kunderna

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


Alla mobiler ska laddas på nytt sätt

2026 07 02

Alla mobiler, oavsett märke är tänkta att laddas på ett nytt sätt.

En ny global standard för mobilladdning är på väg.

Utvecklingen ska förändra hur vi laddar våra mobiltelefoner.

Ny laddstandard på gång

Flera av världens största teknikföretag arbetar just nu med en gemensam ny standard för laddning som är trådlös.

Målet är att göra det både snabbare och mer enhetligt att ladda mobilen oavsett märke.

Enligt uppgifter från Android Authority handlar det om en ny teknik som kan ge upp till 50 watts trådlös laddning där alla mobiler ska kunna laddas på samma sätt.

Förhoppningen är att tidigare sätt att ladda mobiler ska fasas ut.

Teknikjättar går samman

Bakom initiativet står Wireless Power Consortium (WPC), tillsammans med flera stora aktörer i mobilbranschen.

På ett nyligen möte i Peking, som hölls av Wireless Power Consortium (WPC) på Xiaomis huvudkontor, träffades flera stora teknikföretag som Apple, Google, Huawei, Oppo och Vivo.

Mötet arrangerades för att komma överens om hur den nya standarden ska fungera och testas, rapporterar IT Home.

LÄS MER: UPPGIFTER: Hela lönen går till skatt

Ska fungera oavsett mobilmärke

Den nya standarden, som går under namnet Qi 50W, är tänkt att ersätta dagens Qi2 25W.

I dag fungerar snabbladdning ofta bäst med laddare från samma tillverkare, vilket kan begränsa användningen.

Med den nya lösningen hoppas branschen att en och samma laddare ska fungera bättre över olika märken.

– Din nästa iPhone, Pixel- eller Xiaomi-enhet kan kunna trådlöst laddas med 50 W med samma laddare, skriver Android Authority.

Även om utvecklingen redan pågår väntas den nya standarden inte lanseras fullt ut förrän omkring 2028.

– Med en öppen och gemensam 50 W-standard hoppas branschen nu kunna göra laddningen säkrare, minska energiförluster och ge en jämn och snabb laddningsupplevelse oavsett vilket märke på mobilen eller laddaren man använder, skriver sajten.

LÄS MER: Ryssland stänger gränsövergångar

Foto: Steve Johnson

Text: Redaktionen


1 jul 2026

Förändring i alla ICA-butiker – kräver kort

2026 07 01

Alla ICA-butiker i landet inför en förändring när det kommer till betalning.

En ny funktion ska göra det lättare för kunder att få igenom sina köp.

Till detta kräver matjätten dock att kunder har ett fysiskt bankkort till hands.

Införs i hela landet

Från och med idag gäller en ny funktion i alla ICA-butiker och Apotek Hjärtat.

Nu ska det bli möjligt att genomföra kortköp även vid tillfälliga störningar i datakommunikationen.

Syftet är att stärka betalningssystemets robusthet vid kris eller avbrott.

– Att kunder har möjlighet att betala för mat och andra nödvändiga varor även vid störningar är en viktig beredskapsfråga, säger Gunnar Olsson, vd på Ica Banken.

LÄS MER: Ägare av motorfordon varnas – flera anmälningar

Krav från Riksbanken

Den nya lösningen är inte något som Ica själva har hittat på, utan bygger på riktlinjer och krav kopplade till Sveriges betalningsberedskap.

Riksbanken har under lång tid tryckt på att samhället måste kunna genomföra betalningar även vid kriser, störningar eller i värsta fall krigssituationer.

Därför har man drivit på utvecklingen av så kallade offlinebetalningar i fysisk handel.

Tanken är att köp av viktiga varor som mat, mediciner och drivmedel ska fungera även när uppkopplingen ligger nere.

Fungerar offline

För att den nya betallösningen ska fungera innebär det kunder betalar med fysiskt kort med chip och PIN-kod, om internetuppkopplingen i kassan inte fungerar.

Trots att mobilbetalningar blivit allt vanligare finns en viktig begränsning i den nya lösningen.

Mobila plånböcker omfattas ännu inte, vilket innebär att telefonen inte kommer fungera som betalmedel vid störningar.

– Vi ser en utveckling där allt fler kunder betalar med mobilen till vardags. Därför är det viktigt att komma ihåg att tekniken som möjliggör offlinebetalningar kräver fysiskt kort och PIN-kod. Vår rekommendation är att ha dessa tillgängliga som en del av sin vardagsberedskap, säger Gunnar Olsson.

För kunderna krävs ingen föranmälan eller registrering, det viktigaste är att ha ett fungerande bankkort och kod tillgängligt även om mobilen normalt används vid betalning.

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen