I NATT: Nya känsliga uppgifter – krisen växer för Joe Biden

2023 01 12

Krav på att USA:s president Joe Biden ska utredas uttrycks efter nya avslöjanden i natt.

Tidigare i veckan rapporterades det om känsliga fynd på ett kontor i Washington tillhörandes Joe Biden. 

Det handlade då om att hans advokater skulle ha hittat hemligstämplade dokument med, enligt uppgifter, känslig information från tiden då Biden var vicepresident under Barack Obama.

I natt var det dags igen då ytterligare en uppsättning sekretessbelagda dokument ska ha upptäckts på en annan plats än på det Washington-kontor som det första fyndet gjordes, uppger källor till NBC News och Fox News.

Upptäckts av egna medarbetare

Även den här gången är det Bidens egen personal som har upptäckt dokumenten.

– Sedan november, efter upptäckten av dokument med hemligstämplade markeringar på hans tidigare kontor, har Biden-medarbetare letat efter ytterligare hemligstämplat material som kan finnas på andra platser han använder, säger NBC News källa.

Vita huset och Justitiedepartementet har än så länge inte velat kommentera det andra inrapporterade fyndet.

Kräver utredning

Kritiken mot Biden riktas framför allt från republikaner, och jämförelser görs med hanteringen av de hemliga dokument som upptäcktes i en razzia mot förre presidenten Donald Trumps bostad i Florida.

Flera ledamöter kräver nu att en utredning inleds mot Joe Biden.

– Om ni tror att ett särskilt ombud är nödvändigt för att försäkra allmänheten om Donald Trumps hantering av hemligstämplade dokument bör ni ansöka om ett särskilt råd för president Bidens felaktiga hantering av hemligstämplade dokument när han var vicepresident, säger republikanska senatorn Lindsey Graham till Fox News.

"Häpnadsväckande dubbelmoral"

En annan republikansk senator, Josh Hawley, riktade sig direkt till justitieminister Merrick Garland som efter det första fyndet bad en åklagare i Chicago att utreda ärendet.

– Dubbelmoralen är häpnadsväckande. Det underliggande beteendet i fråga – en presidents bevarande av gamla hemligstämplade dokument som spåras tillbaka till ett tidigare presidentskap – är väsentligen detsamma i båda fallen, framhåller han på Twitter och tillägger:

– Men i president Trumps fall utlöste kvarhållandet en aldrig tidigare skådad räd mot en tidigare presidents hem.

"Samarbetar fullt ut"

Det är inte omedelbart klarlagt hur hög sekretess det är på det nya fyndet. Inte heller antalet eller exakt var dokumenten förvarats. 

– Bidens assistenter har sållat igenom dokument som lagrats på platser utanför hans tidigare kontor i Washington för att avgöra om det finns några andra hemligstämplade dokument som måste överlämnas till National Archives och granskas av justitiedepartementet, uppger NBC:s källa.

– Vi samarbetar fullt ut, uppgav Joe Biden på tisdagen efter uppdagandet av det första fyndet.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


7 jul 26

Höjd beredskap i halva Sverige – stopp införs

2026 07 07

Stopp införs i delar av landet.

Ett kraftigt oväder drar in över delar av landet.

Trafikverket höjer nu beredskapen när skyfall, åska och hårda vindbyar riskerar att slå mot både vägar och tågtrafik.

Trafiken kan stoppas

SMHI har utfärdat flera vädervarningar för kraftiga regn, åska och hårda vindbyar.

– Lokalt kan det kortvarigt bli mycket hårda vindbyar eller stormbyar. För detta finns gula varningar utfärdade, meddelar SMHI.

På grund av väderläget höjer Trafikverket nu beredskapen i flera regioner.

Områden som kan påverkas är bland annat Värmland, Västra Götaland, Örebro, Jönköping, Östergötland, Kalmar och Skåne.

Kraftiga regn kan orsaka översvämmade vägar, medan hårda vindar kan leda till att träd och grenar faller över vägar och järnvägar.

LÄS MER: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Stopp införs

Trafikverket uppger att beredskapen höjs till nivå 1 i de områden där ovädret väntas bli som värst.

Under tisdagskvällen och natten mot onsdag kommer trafiken därför att tillfälligt stoppas på ett antal järnvägssträckor i södra Sverige.

– Trafikverket följer utvecklingen noga och har höjt beredskapen för att kunna agera snabbt om ovädret orsakar skador på infrastrukturen, skriver myndigheten.

 De sträckro som stänger är bland annat sträckorna Helsingborg-Teckomatorp-Lund, samt Kristianstad-Karlshamn-Karlskrona tills på onsdag klockan 05.

Målet är att minska risken för olyckor om exempelvis träd faller över spåren eller om kraftiga regnmängder orsakar problem.

Resenärer uppmanas att kontrollera sin avgång innan de ger sig av eftersom förseningar och inställda tåg kan förekomma.

Varning till alla bilister

Även bilister behöver vara extra försiktiga när ovädret drar fram.

Trafikverket uppmanar trafikanter att:

  • kontrollera trafikläget före avresa
  • anpassa hastigheten efter vädret
  • vara uppmärksamma på vatten på vägen och nedfallna träd
  • räkna med längre restider

Vid kraftigt regn kan vägar snabbt bli svårframkomliga och sikten kan försämras.

– Trafikverkets entreprenörer och trafikledningar är förberedda för att hantera eventuella störningar, meddelar Trafikverket.

LÄS MER: Ryska oljepriset kollapsar

Foto: Arniii

Text: Redaktionen


7 juli 2026

Lågprisjätte utklassar matjättarna – 20 procent billigare

2026 07 07

Det lönar sig mer än någonsin att jämföra priserna mellan olika butiker.

Den slutsatsen drar oberoende Matpriskollen efter en ny undersökning.

Enligt siffror från slutet av juni visar det sig nämligen att det är 26 procent dyrare att köpa frukt- och grönsaker hos matjättar som Coop och Hemköp jämfört med Lidl.

Omvänt blir lågpriskedjan därmed cirka 20 procent billigare när det gäller nämnda sortiment.

– En intressant iakttagelse är att frukt och grönt, som ofta pekas ut som dyrt, faktiskt är den kategori som ökat minst i pris sedan 2022. Grönsakerna har blivit billigare det senaste året. Bären, framför allt lingon och hallon, har dock stigit rejält – det beror på en liten skörd sedan antalet utländska plockare uteblivit, säger Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur i ett uttalande.

Coop har sänkt mest

Nya siffror visar också att det är Coop, som flera gånger pekat ut som landets dyraste matkedja, som sänkt ordinariepriserna mest det senaste året (-6,2 procent). 

Willys (-4,8 procent) och Hemköp (-5,1 procent) är de som sänkt minst.

Men dessa siffror visar inte hur stora skillnaderna är inom specifika livsmedelskategorier, understryker Matpriskollen.

– Jag tror inte konsumenten har hängt med i svängarna senaste året! Maten blir faktiskt inte dyrare utan billigare, även utan momssänkningen. Några exempel: potatis är nu 20 procent billigare än förra året, och Arlas ostklassiker, smör, kvarg, olivolja, bryggkaffe, lök, mjukost, ris och lax är alla 10–15 procent billigare i genomsnitt, säger Ulf Mazur.

LÄS MER: Valuta lyfter efter hyllning från Trump

Utreder nya momssatser

I våras sänktes matmomsen tillfälligt från 12 till 6 procent. En förändring som gäller fram till och med 31 december 2027.

Igår meddelade dock regeringen att det ska utredas om olika livsmedel kan beskattas med olika momssatser.

– Vi vill undersöka hur momsen på livsmedel kan differentieras för att hålla nere kostnaderna för hushållens inköp av särskilt nödvändiga matvaror som många hårt arbetande svenskar köper varje vecka, säger finansminister Elisabeth Svantesson.   

LÄS MER: Ukraina överrumplar Ryssland – totalkrossar luftvärnet

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen