HOTET MOT SVERIGE: Flera platser bevakas – kan utgöra mål

2023 12 06

Under den kommande semesterperioden finns det en enorm risk för terrordåd i Europa.

Det beskedet gav Sveriges EU-kommissionär Ylva Johansson (S) under gårdagen.

Inför ett EU-möte i Bryssel konstaterade Johansson att risken för terrordåd i Europa har ökat betydligt efter krigsutbrottet mellan Israel och Hamas.

En dag innan Johanssons utspel presenterade Socialdemokraterna en rad åtgärder för att öka säkerheten och motverka terrordåd under årets julhandel.

Nu kommenterar polisen terrorhotet.

Bevakar platser

Polisen uppger att man är förberedda om terrorister skulle slå till i Sverige.

– Det är ett helt spann med åtgärder.

– I alla de polisbilar som vi ser rulla runt i Sverige finns det kapacitet till både skydd och verkan, det vill säga vapen, skyddsvästar och sjukvårdsutrustning, tillsammans med de poliser som är utbildade för att hantera en sådan situation, säger biträdande rikspolischef Stefan Hector till TV4. 

Han tillägger att polisen även jobbar förebyggande inför årets julledighet – bland annat bevakar polisen flera potentiella mål för terrorister.

– Vi bedriver också både tillsyn och bevakning av olika platser och objekt som skulle kunna utgöra mål, förklarar polischefen.

Terrorexperten: ”Risken är liten”  

Terrorexperten Magnus Ranstorp delar Ylva Johanssons bild om att risken för terrordåd har ökat sedan kriget i Mellanöstern bröt ut.

Samtidigt betonar han att risken för att utsättas är liten.

 Människor bör handla på precis som vanligt inför julen, menar terrorexperten.

– Sannolikheten är väldigt liten att en terrorattack ska inträffa på just den platsen man är.  Man måste sätta det hela i proportion att det råder en hotbild mot EU och risken för en själv som privatperson. Den är trots allt liten, säger Magnus Ranstorp till Aftonbladet.

– Man ska inte vidta några speciella åtgärder förutom att vara lite extra alert. Förutom polis och underrättelsens arbete har köpcentrum säkerhetsvakter och personal som övervakar platserna, det kan fungera avskräckande, fortsätter han.

Arkivfoto: B. Koorengevel

Text: Redaktionen


Kraftigt regnoväder på väg – kan falla 50 millimeter

2025 08 28

Ett kraftigt regnoväder drar in över Sverige.

Från och med torsdagskvällen väntas ovädret ge stora nederbördsmängder i sydöstra Götaland, uppger SMHI.

Enligt danska TV2:s väderkarta kan sydöstra Götaland få uppemot 50 millimeter regn under torsdagskvällen.

– Detta innebär bland annat risk för vattenplaning. Källare kan också översvämmas om regnet blir tillräckligt intensivt, framhåller kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Fortsätter under fredagen

Under fredagen drar ovädret vidare.

– Under fredagen fortsätter regnet norrut med stora mängder över östra Götaland och östra Svealand. I övrigt är det molnen som dominerar med skurar här och var, berättar SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

Den som hoppas på soliga dagar får vänta. Helgen väntas också bjuda på ruskväder.

– Det ostadiga vädret håller i sig under helgen då lågtryck söder om Island fortsätter att dra upp regnområden över landet, framhåller SMHI:s meteorolog.

”Avgörande att öka takten”

Den senaste tiden har flera nederbördsrekord slagits och fler väntas slås framöver, enligt en rapport från VA-fakta – ett branschinitiativ som strävar efter att höja medvetenheten och förståelsen för underhållsbristen i VA-systemen.

Rapportens författare anser att mer måste göras för att möta de framtida utmaningarna.  

–  Att investera i förebyggande åtgärder är inte bara klimatpolitik – det är också ekonomiskt rationellt, säger Anders Robertsson, vd för Maskinentreprenörerna.  

– Med föråldrade VA-system och eftersatta investeringar i många kommuner är det avgörande att öka takten på insatser för att skydda samhället, fortsätter Robertsson.

LÄS MER: Varnar för systemkollaps – ”vi har skrikit oss hesa”

Foto: G. Carstens Peters

Text: Redaktionen


JUST NU: Fullständigt kaos i Ryssland – kilometerlånga köer

2025 08 28

Bristen på bensin har nått en ny krisnivå i Ryssland.

Det skriver BBC:s Rysslandskorrespondent Steve Rosenberg i sitt senaste nyhetsbrev.

Enligt Rosenberg rapporterar ryska medier att landet ”står på gränsen till en fullständig bränslekris”.  Detta efter att ukrainska drönarattacker slagit ut en stor del av oljeproduktionen.

– Ryssland står på gränsen till en fullskalig bränslekris, och förare rapporterar om kilometerlånga köer vid bensinstationer i de östra delarna av landet. Många väntar i timmar på att tanka – ofta förgäves, framhåller Rosenberg.

Enorm uppgång

Den stagnerande oljeproduktionen leder också till att bensinpriserna skjuter i höjden.

Numera kan bensin kosta så mycket som 200-300 rubel per liter.

– Sedan årets början har det genomsnittliga bränslepriset på ryska bensinstationer stigit med 5,7 procent, vilket överstiger den genomsnittliga inflationstakten på 4,2 procent, påpekar Rosenberg.

Vägrar rapportera

Ukraina har under sommaren intensifierat sina attacker mot ryska energianläggningar. Enbart i augusti genomfördes tio drönarattacker mot viktiga mål, rapporterar CNN.

Kremllojala medier rapporterar visserligen om reparationer vid oljeanläggningar, men utelämnar att skadorna orsakats av Ukraina, uppger Rosenberg.

LÄS MER: Ryssland har orsakat katastrof – ”situationen är akut”

Massiv rysk attack

Samtidigt fortsätter Ryssland med sina terrorbombningar i Ukraina.

Under natten till torsdagen avfyrades 598 drönare och 31 robotar mot ukrainska mål.

Huvudmålet för attacken var Kyiv. Minst 14 personer har dödats i huvudstaden, rapporterar Kyiv Independent. Bland dödsoffren finns tre barn i åldrarna 2, 14 och 17 år.

– Kyiv skakades av explosioner när Ryssland attackerade huvudstaden med drönare och ballistiska robotar. Kontorsbyggnader, bostadshus och skolor har skadats runt om i hela staden. Ett femvåningshus träffades direkt och totalförstördes, uppger den ukrainska tidningen.

LÄS MER: Saab svarar Ryssland – lanserar historiskt vapen

Foto:  President of Russia Office

Text: Redaktionen