11 feb 2026

Här skämmer ryska utrikesministern ut sig – blir utskrattad

2023 03 03

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov skämde ut sig fullständigt under en konferens på fredagen.

Det var under ett offentligt samtal, inför publik, i samband med konferensen Raisina Dialogue i New Delhi som Sergej Lavrov gjorde bort sig.

Länk till videon finns längst ned i artikeln.

– Kriget, som vi försöker stoppa, inleddes mot oss genom att utnyttja Ukraina, sade utrikesministern från sin plats på scenen.

Längre än så kom han inte efter sitt uttalande innan han blev avbruten av publikens hånskratt, rapporterar Sky News.

Noterbart är även att Putins minister använder sig av ordet "krig". Ett ord som är förbjudet att använda i Ryssland när man refererar till konflikten i Ukraina, även om Putin själv också råkat använda begreppet.

Tappade orden

Sergej Lavrov försökte därefter se så opåverkad ut som han kunde, men började istället stamma och hittade inte orden.

Han försökte säga någonting om hur Rysslands energipolitik påverkats av kriget, men den ryska toppolitikern och Putins högra hand förmådde inte ens formulera en sammanhängande mening innan ordet gick vidare till nästa talare.

"Underskattade publiken"

Konferensen i indiska huvudstaden är en av få internationella mötesplatser som fortfarande bjuder in ryska tjänstemän.

Det fanns dock en stor blandning av åsikter bland publiken, där vissa emellanåt även applåderades då han menade att det fanns en “dubbelmoral” i frågor som riktades till honom om kriget jämfört med USA:s militära interventioner på 2000-talet.

Enligt Oliver Carroll, utrikeskorrespondent för The Economist, kom dock de hånfulla och kritiska tillropen som en överraskning för ministern.

– Nuförtiden är den ryska utrikesministern Lavrov vanligtvis inte i närheten av fientliga folkmassor. Han underskattade denna indiska publik, framhåller han på Twitter.

Grova uttalanden har haglat

Sedan den ryska invasionen av Ukraina för ett år sedan har Sergej Lavrov gjort sig ökänd för en rad märkliga, grova och direkt fruktansvärda uttalanden.

– Vi attackerade inte Ukraina, sade han exempelvis enligt Sky News bara några veckor efter att Ryssland avfyrat sina missiler över gränsen förra året.

Han har även jämfört såväl USA som Ukrainas president, som är av judiskt ursprung, med tyska nazistdiktatorn Adolf Hitler.

– Han (Zelensky, red. anm.) för fram följande argument: “vad är det för nazism om vi är judar?”. Jag kan ha fel, men Hitler hade också judiskt blod. Det betyder absolut ingenting. De smarta judiska människorna säger att de ivrigaste antisemiterna vanligtvis är judar, sade Sergej Lavrov till italiensk tv i maj 2022.

Se videon här

Du kan se ett videoklipp från händelsen via journalisten Max Seddons twitterkonto genom att klicka här.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

Nytt besked från V – inför mötet med C

2026 10 04

V kommer med besked efter att C bjudit in de rödgröna partierna till samtal.

Magdalena Anderssons (S) första sonderingsförsök fallerade, och slutade med att S-ledaren i början av veckan lämnade tillbaka uppdraget till talmannen.

Det föregicks av att V meddelat att man skulle ställa sig bakom M-kandidaten Anderas Norlén i talmansvalet, istället för att stödja S kandidat Johanna Haraldsson.

Andreas Norlén valdes således, och i slutet av veckan gav han åter sonderingsuppdraget till Magdalena Andersson.

V ger besked

Under fredagseftermiddagen gick Elisabeth Thand Ringqvist (C) ut och bjöd in S, V och Mp till samtal, med förhoppningen att diskussionerna ska kunna tas vidare.

Alla tre partierna har tackat ja, men inför mötena kommer nu ett besked från V. Det är inte aktuellt att förhandla sakpolitik förrän regeringsfrågan är löst, meddelar paritets ekonomiska talesperson Ida Gabrielsson (V).

– V kan givetvis ha sakpolitiska seminarium men vi har inga sakpolitiska förhandlingar innan vi har löst vad målet med förhandlingarna är och vilka som ska genomföra det vi kommit överens om, fastslår hon i ett inlägg på X.

– Det tror jag dom flesta som har förhandlat är eniga om att man måste ha klargjort först.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Behöver samtliga

De fyra partierna som varit i opposition under de senaste fyra åren fick tillsammans 176 riksdagsmandat i årets val. Tidöpartierna fick gemensamt 173 mandat.

V står för 30 av de rödgröna mandaten och kräver ministerposter. C står för 25 av dem och vägrar stödja en regering där V sitter med. Med tanke på det jämna läget behöver Magdalena Andersson stöd från båda partierna för att kunna bilda regering.

Samtidigt har högersidan kommit med inviter till C att stödja en regeringsbildning med Ulf Kristersson (M) i spetsen. Från V tycker man att det är hög tid för C att välja sida.

– Märkligt att se hur högerfolk inte verkar vilja att C ska välja? Jag tänker tvärtom, uppger Ida Gabrielsson i inlägget.

– Ingen tjänar på att C aldrig väljer sida. Oavsett om man är höger eller vänster så borde man anse att det är bättre om C nu efter över åtta år äntligen avgör på vilken sida dom står.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna resp Agnus Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


2 okt 2026

Nya däckregler införs i Sverige – börjar gälla i vinter

2026 10 03

Den meteorologiska hösten har på flera håll dröjt längre än vanligt och det kan kännas långt till vintern.

Men sedan igår, den 1 oktober, är det tillåtet att köra med vinterdäck och dubbdäck på bilen. De flesta väljer den senare varianten, enligt statistik från Trafikverket kör 54 procent av Sveriges bilister med dubbdäck.

Den som vill fortsätta med det bör göra sig medveten om att det i år införs nya regler för dubbdäck. Nu måste däcken kunna kombinera hög greppnivå med att påverka väg och miljö i mindre utsträckning.

– Dubbdäcken står inför sitt största teknikskifte på många år, säger Nils Svärd, däckexpert på bilmagasinet Vi Bilägare, till samma tidning.

Ytterligare regler 2027

De nya reglerna kallas för A+ och gäller även i Sveriges grannländer. Sedan januari 2026 måste tillverkare därför beviljas ett tillstånd för att få släppa nya dubbdäck.

Från och med januari 2027 införs dessutom ytterligare en dos av reglerna. Då måste samtliga nytillverkade däck uppfylla de nya hårda kraven.

Konkret handlar det om att tillverkarna måste anpassa konstruktion, materialval och dubbteknik. Annars kommer man inte att nå nivåerna som krävs.

– Den nya A+-regleringen markerar ett viktigt skifte för dubbdäck i Norden. För oss handlar det om att hitta rätt balans mellan trafiksäkerhet och hänsynen till vägslitage och miljö, säger Continentals däckexpert Per Linder till Däckavisen.

Andra läser: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Blir dyrare, men säkrare

Det stora syftet är att få säkrare och bättre däck på bilarna. Sannolikt kommer det dock ske till ett högre pris för kunderna.

– Så är det alltid när det kommer nya regler och krav på tillverkarna, det kommer att slå tillbaka mot kunderna som får högre priser. Men samtidigt får vi bättre däck och ibland kanske det kan vara värt en liten livförsäkring när det är halt ute, säger en däcktekniker som nättidningen Carup talat med.

Det kommer vara tillåtet att sälja äldre däck som redan producerats fram till 2029.

Andra läser: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Damir K resp E. Efre

Text: Redaktionen