Här skämmer ryska utrikesministern ut sig – blir utskrattad

2023 03 03

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov skämde ut sig fullständigt under en konferens på fredagen.

Det var under ett offentligt samtal, inför publik, i samband med konferensen Raisina Dialogue i New Delhi som Sergej Lavrov gjorde bort sig.

Länk till videon finns längst ned i artikeln.

– Kriget, som vi försöker stoppa, inleddes mot oss genom att utnyttja Ukraina, sade utrikesministern från sin plats på scenen.

Längre än så kom han inte efter sitt uttalande innan han blev avbruten av publikens hånskratt, rapporterar Sky News.

Noterbart är även att Putins minister använder sig av ordet "krig". Ett ord som är förbjudet att använda i Ryssland när man refererar till konflikten i Ukraina, även om Putin själv också råkat använda begreppet.

Tappade orden

Sergej Lavrov försökte därefter se så opåverkad ut som han kunde, men började istället stamma och hittade inte orden.

Han försökte säga någonting om hur Rysslands energipolitik påverkats av kriget, men den ryska toppolitikern och Putins högra hand förmådde inte ens formulera en sammanhängande mening innan ordet gick vidare till nästa talare.

"Underskattade publiken"

Konferensen i indiska huvudstaden är en av få internationella mötesplatser som fortfarande bjuder in ryska tjänstemän.

Det fanns dock en stor blandning av åsikter bland publiken, där vissa emellanåt även applåderades då han menade att det fanns en “dubbelmoral” i frågor som riktades till honom om kriget jämfört med USA:s militära interventioner på 2000-talet.

Enligt Oliver Carroll, utrikeskorrespondent för The Economist, kom dock de hånfulla och kritiska tillropen som en överraskning för ministern.

– Nuförtiden är den ryska utrikesministern Lavrov vanligtvis inte i närheten av fientliga folkmassor. Han underskattade denna indiska publik, framhåller han på Twitter.

Grova uttalanden har haglat

Sedan den ryska invasionen av Ukraina för ett år sedan har Sergej Lavrov gjort sig ökänd för en rad märkliga, grova och direkt fruktansvärda uttalanden.

– Vi attackerade inte Ukraina, sade han exempelvis enligt Sky News bara några veckor efter att Ryssland avfyrat sina missiler över gränsen förra året.

Han har även jämfört såväl USA som Ukrainas president, som är av judiskt ursprung, med tyska nazistdiktatorn Adolf Hitler.

– Han (Zelensky, red. anm.) för fram följande argument: “vad är det för nazism om vi är judar?”. Jag kan ha fel, men Hitler hade också judiskt blod. Det betyder absolut ingenting. De smarta judiska människorna säger att de ivrigaste antisemiterna vanligtvis är judar, sade Sergej Lavrov till italiensk tv i maj 2022.

Se videon här

Du kan se ett videoklipp från händelsen via journalisten Max Seddons twitterkonto genom att klicka här.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Drönare nedskjuten över Natolands regeringsbyggnad

2025 09 15

En drönare har skjutits ned i Natos luftrum. 

Händelsen har inträffat i Polen.

Landets premiärminister Donald Tusk bekräftar att en drönare skjutits ned. Drönaren ska ha opererat över regeringsbyggnaden och presidentpalatset i Warzawa. 

– Säkerhetstjänsten har neutraliserat en drönare som opererade över regeringsbyggnaden och Belwederpalatset, skriver Tusk i ett inlägg på X.

Två personer omhändertagna

Vidare meddelar premiärministern att två belarusiska medborgare har gripits.

– Polisen utreder omständigheterna kring händelsen, framhåller Tusk.

Kort efter ryska angreppet

Händelsen inträffar kort efter att Polen skjutit ned flera ryska drönare som kränkt landets luftrum. Den polska regeringen har kallat händelsen för ett avsiktligt angrepp.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) gör samma bedömning.

– Det har spridits en bild internationellt att man inte kan veta vilket, det kan ha varit oavsiktligt, och en del har hävdat att man inte kan landsbestämma dem. Vi vet att det var ryska drönare, och vi vet att det var avsiktligt, säger statsministern enligt SVT.

LÄS MER: Trump om Putin och Zelenskyj: “Det är ofattbart”

Ryssland hävdar ”krig”

Kremls talesperson Dmitrij Peskov anser att Polens agerande visar att ”Nato är i krig med Ryssland”.

– Nato är i krig med Ryssland. Det är ett uppenbart faktum och det behövs inga bevis. Nato ger direkt och indirekt stöd till Kyivregimen, sade Peskov till ryska journalister tidigare under måndagen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland flyttar tunga vapen: Sverige inom räckhåll

Foto: 

Text: Redaktionen


JÄTTEBRÅK: Charlie Kirks minnesplats vandaliseras – se videon här

2025 09 15

Ett jättebråk har uppstått vid Charlie Kirks minnesplats.

Mordet på högeraktivisten och poddaren Charlie Kirk har chockat USA.

Landet beskrivs som mer polariserat än på mycket länge – och på måndagskvällen har det kommit en video från Fox News som bekräftar den bilden.

I videon syns en ung man vandalisera en minnesplats för Charlie Kirk i Arizona, vilket omedelbart leder till storbråk.

Se videon genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Vandaliserar platsen

Det är ett kamerateam från den högerorienterade kanalen Fox News som har filmat händelsen, rapporterar CNN.

I en video från en minnesplats dedikerad till Charlie Kirk, kan man se hur en ung man trampar omkring bland flaggor och blommor på minnesplatsen.

En fotograf vittnar om att mannen sparkade på blommor, vaser och ballonger som människor lagt på platsen i syfte att hedra den mördade högerprofilen.

Personen som saboterar minnesplatsen har identifierats som en 19-årig man.

Hans agerande får omgivningen att reagera direkt.

Videon visar hur en annan man som befinner sig vid minnesplatsen tar tag i 19-åringen och slänger honom i marken, bort från minnesplatsen.

Mannen grips

Flera andra som har sett händelseförloppet samlas sedan kring 19-åringen, och någon ser ut att sparka mot honom.

Därefter ser man hur polisen ställer 19-åringen mot väggen och griper honom.

Polisen uppger att 19-åringen, som har identifierats som Ryder Corral, har förts till Maricopa County Jail.

Han misstänks nu för bland annat skadegörelse av minnesmärke och olaga intrång, enligt kanalen.

Mordet på Charlie Kirk har chockat det amerikanska samhället och förnyat debatten om polarisering och politiskt våld.

22-åriga Tyler Robinson misstänks för mordet, men det finns fortfarande många frågetecken kring fallet. FBI utreder möjliga medgärningsmän, enligt Fox News.

SE VIDEON GENOM ATT KLICKA HÄR (LÄNK TILL X)

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen