Glädjescener hos Socialdemokraterna

2022 08 11

Jubel och glädjerop utbröt hos Socialdemokraterna i dag.

Det har under sommaren varit mycket jämnt i opinionen mellan de båda regeringsunderlagen.

Senaste fyra mätningarna

Efter att Liberalernas nya partiledare Johan Pehrson fått en kanonstart och lyckats lyfta upp Liberalerna en bra bit över 4-procentsspärren har det blå laget med Ulf Kristersson i spetsen haft anledning att fira.

Liberalernas bottennotering var 2,1 procent så sent som i april i år då partiets ledare Nyamko Sabuni kastade in handduken när valrörelsen i stort sett redan hade dragit igång.

De senaste fyra mätningar hos de stora mätbolagen Sifo, Novus, Ipsos och Demoskop – som i morse uppdaterades med Novus helt färska mätning – ger nu 5,1 procent i snitt till Liberalerna.

S och MP:s tur att jubla

Och så sent som förra veckan ökade M-KD-SD-L-sidan till 50,6 i senaste Demoskopmätningen.

Liberalerna gasade då upp till 5,7 procent samtidigt som även Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna också ökade.

Men i dag är det Socialdemokraternas och Miljöpartiets tur att jubla.

Beskedet rödgröna väntat på

Den nya Novusmätningen som kom i dag levererade precis det besked som S-MP-V-C-sidan har väntat på.

Miljöpartiet klättrade inte bara upp och förbi 4-procentspärren utan ökade även mest av alla partier.

Med en ökning på hela 1,7 procentenheter steg De Gröna upp till 5,2 procent och gick därmed förbi Liberalerna i Novus augustimätning.

Drar ifrån

Beskedet innebär att de rödgröna med S-MP-C-V ökar ledningen och får 49,8 procent i Novus.

– Det sista halvåret har det blivit väldigt tydligt att det bara är ett parti i svensk politik som är berett att prioritera klimatfrågan på riktigt, säger MP-ledaren Märta Stenevi till SVT.

Hon menar att utan Miljöpartiet kommer Sverigedemokraterna få stor påverkan på Sveriges styre de kommande fyra åren.

– Ska man hålla Jimmie Åkesson och SD utanför inflytande så behövs vi för en rödgrön regeringsbildning.

S – den stora vinnaren

Enligt uppgifter var glädjen minst lika stor på Socialdemokraternas kansli i dag.

– Som parti backade vi med 1,2 procentenheter men rent matematiskt är vi ändå den stora vinnaren, säger en person nära partiledningen till denna sida.

– Eftersom MP får 5,2 i nya mätningen så kan vi räkna in alla de 5,2 procentenheterna i vårt lag jämfört med 0,0 procentenheter om MP ligger på 3,9.

– Så i själva verket ökade vi kraftigt i dag när beskedet om Miljöpartiets nya jättelyft rapporterades, säger S-källan.

Källor i Socialdemokraterna har tidigare signalerat att partiet inte vill agera draglok åt Miljöpartiet och inte ens medverka på samma kampanjbilder.

Beskedet har varit att De Gröna får klara sig på egen hand.

Samtidigt har det inte varit några tvivel om att S skulle gynnas rejält om MP kunde lyfta över spärrgränsen.

Minskad stress för S

Hon bedömer att Socialdemokraterna nu har vind i seglen och att det finns flera fördelar med att Miljöpartiet klättrar över spärren.

– Det innebär att vi kan känna minskad stress kring Miljöpartiets spärrproblematik.

– Nu blir det istället ökat fokus på sakpolitiken och vem som är bäst lämpad att styre Sverige. Där står Magdalena Andersson stark med väldigt höga förtroendesiffror, säger S-kvinnan.

Läs den nya Novusmätningen som kom i dag här.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


25 oktober 2026

Ny lag om kontanter på väg – redan nästa år

2026 10 25

Nya kontantregler är på gång i hela EU.

Debatten om kontanternas roll i samhället går fortsatt varm. Vissa menar att digitaliseringens framfart har gjort kontanterna överflödiga, medan andra anser att de har en nödvändig roll i samhället – inte minst vid kris eller krig.

Nya kontantregler som ska minska penningtvätt kommer att införas i hela EU redan nästa år.

Nya regler

EU:s nya penningtvättsförordning träder i kraft i juli nästa år.

Det kommer då att införas ett maxbelopp för betalningar med kontanter inom hela EU på 10 000 euro – motsvarande lite drygt 111 000 kronor.

Sedan tidigare finns inget sådant maxbelopp i Sverige.

Kan vara lägre

Regelverket möjliggör dock att enskilda EU-länder kan införa ett eget maxbelopp, så länge det är lägre än 10 000 euro.

Frankrike och Spanien har exempelvis ett maxbelopp på 1 000 euro.

Riksbanken vill att Sverige ska införa ett maxbelopp som är betydligt lägre än de motsvarande 111 000 kronor som ska råda i hela EU.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Riksbankens förslag

Riksbanken har rekommenderat regeringen och riksdagen att införa en högsta beloppsgräns vid kontantköp i handeln på 10 000 kronor.

– Riksbanken bedömer att en beloppsgräns för kontanta köp i handeln skulle göra det svårare att använda kontanter i kriminella syften, som penningtvätt och skatteundandragande, och att omsätta vinsterna från brott i varor, menas det.

– Samtidigt är beloppet en lämplig nivå för att personer som vill och behöver använda kontanter ska kunna fortsätta göra det. 

Påminner svenskarna

Riksbanken passar samtidigt på att rekommendera allmänheten att ha tillgång till flera olika betalsätt för att kunna betala om ett av dem inte fungerar. 

– Hushåll bör, i den mån det är möjligt, ha kort från olika kortnätverk, tillgång till en betaltjänst via mobiltelefon (exempelvis Swish), ha fysiska kort och pinkoder tillgängliga samt ha kontanter hemma i blandade valörer. 

– Som riktmärke bör hushåll ha cirka 1 000 kronor i kontanter per vuxen, men även ett lägre belopp kan stärka beredskapen. 

Läs mer: Ärenden rusar hos Kronofogden – efter nya regler

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


26 okt 2026

UPPGIFTER: Ryssland kräver att Sverige kastas ut

2026 10 26

Ryssland och Ukraina har sagt ja till att hålla trepartssamtal med USA.

Samtalen ska äga rum i Abu Dhabi i november.

– Vi är redo för trepartssamtal mellan tekniska grupper, vilket måste ge ett konkret resultat, framhåller Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Inför samtalen väntas Ryssland gå fram med extrema krav för att nå en överenskommelse om vapenvila eller ett slut på kriget, rapporterar The Telegraph.

Ryssland kommer sannolikt att kräva att Natos gränser återställs till hur de såg ut 1997, erfar diplomatkällor tidningen talat med. Det ryska kravet innebär därmed att bland annat Sverige, Finland och de tre baltiska länderna i så fall ska kastas ut ur försvarsalliansen. Totalt skulle 16 länder berövas sitt Natomedlemskap, enligt det krav Kreml vänts lägga fram.

Kräver massiva eftergifter

Uppgifterna kommer efter att Jurij Usjakov, utrikespolitisk medarbetare vid Kreml, sagt att Europa borde inkluderas i fredsförhandlingarna. Syftet skulle dock vara att få Nato att gå med på kraftiga eftergifter kring försvarsalliansen expansion, vilket Putin påstår är grunden för kriget i Ukraina.

– Kreml har tidigare antytt att den ryske presidenten kan vara villig att kompromissa i andra frågor om hans kärnkrav uppfylls, vilket i huvudsak skulle beröva Ukraina dess suveränitet och tvinga Nato att dra tillbaka sin tillväxt österut, skriver den brittiska tidningen.

Europa: ståndpunkten står kvar

Förra veckan uppgav The Economist att Trumpadministrationen förbereder ett stort erbjudande för Ryssland för att avsluta kriget i Ukraina. Det gäller bland annat lättnader i sanktioner, utökade handelsförbindelser med amerikanska företag och ett nej till ukrainskt medlemskap i Nato. Dessutom uppges erbjudandet gälla ett återupptagande av ryska gasleveranser till Europa.

Att diskutera Putins krav samt USA:s beslut om att avstå från sanktioner mot rysk bränsleexport ska ha lockat diktatorn tillbaka till förhandlingsbordet.

Däremot avvisar Europa fortsatt de ryska kraven, uppger The Telegraph.

– Vår ståndpunkt är densamma som i januari 2022, säger en högt uppsatt europeisk tjänsteman till tidningen.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Länderna som gått med i Nato efter 1997:

  • 1999: Tjeckien, Ungern och Polen
  • 2004: Bulgarien, Estland, Lettland, Litauen, Rumänien, Slovakien och Slovenien
  • 2009: Albanien och Kroatien
  • 2017: Montenegro
  • 2020: Nordmakedonien
  • 2023: Finland
  • 2024: Sverige

Källa: Nato.

Andra läser: USA vill ha Viktor Orbán

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen