Glädjescener hos Socialdemokraterna

2022 08 11

Jubel och glädjerop utbröt hos Socialdemokraterna i dag.

Det har under sommaren varit mycket jämnt i opinionen mellan de båda regeringsunderlagen.

Senaste fyra mätningarna

Efter att Liberalernas nya partiledare Johan Pehrson fått en kanonstart och lyckats lyfta upp Liberalerna en bra bit över 4-procentsspärren har det blå laget med Ulf Kristersson i spetsen haft anledning att fira.

Liberalernas bottennotering var 2,1 procent så sent som i april i år då partiets ledare Nyamko Sabuni kastade in handduken när valrörelsen i stort sett redan hade dragit igång.

De senaste fyra mätningar hos de stora mätbolagen Sifo, Novus, Ipsos och Demoskop – som i morse uppdaterades med Novus helt färska mätning – ger nu 5,1 procent i snitt till Liberalerna.

S och MP:s tur att jubla

Och så sent som förra veckan ökade M-KD-SD-L-sidan till 50,6 i senaste Demoskopmätningen.

Liberalerna gasade då upp till 5,7 procent samtidigt som även Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna också ökade.

Men i dag är det Socialdemokraternas och Miljöpartiets tur att jubla.

Beskedet rödgröna väntat på

Den nya Novusmätningen som kom i dag levererade precis det besked som S-MP-V-C-sidan har väntat på.

Miljöpartiet klättrade inte bara upp och förbi 4-procentspärren utan ökade även mest av alla partier.

Med en ökning på hela 1,7 procentenheter steg De Gröna upp till 5,2 procent och gick därmed förbi Liberalerna i Novus augustimätning.

Drar ifrån

Beskedet innebär att de rödgröna med S-MP-C-V ökar ledningen och får 49,8 procent i Novus.

– Det sista halvåret har det blivit väldigt tydligt att det bara är ett parti i svensk politik som är berett att prioritera klimatfrågan på riktigt, säger MP-ledaren Märta Stenevi till SVT.

Hon menar att utan Miljöpartiet kommer Sverigedemokraterna få stor påverkan på Sveriges styre de kommande fyra åren.

– Ska man hålla Jimmie Åkesson och SD utanför inflytande så behövs vi för en rödgrön regeringsbildning.

S – den stora vinnaren

Enligt uppgifter var glädjen minst lika stor på Socialdemokraternas kansli i dag.

– Som parti backade vi med 1,2 procentenheter men rent matematiskt är vi ändå den stora vinnaren, säger en person nära partiledningen till denna sida.

– Eftersom MP får 5,2 i nya mätningen så kan vi räkna in alla de 5,2 procentenheterna i vårt lag jämfört med 0,0 procentenheter om MP ligger på 3,9.

– Så i själva verket ökade vi kraftigt i dag när beskedet om Miljöpartiets nya jättelyft rapporterades, säger S-källan.

Källor i Socialdemokraterna har tidigare signalerat att partiet inte vill agera draglok åt Miljöpartiet och inte ens medverka på samma kampanjbilder.

Beskedet har varit att De Gröna får klara sig på egen hand.

Samtidigt har det inte varit några tvivel om att S skulle gynnas rejält om MP kunde lyfta över spärrgränsen.

Minskad stress för S

Hon bedömer att Socialdemokraterna nu har vind i seglen och att det finns flera fördelar med att Miljöpartiet klättrar över spärren.

– Det innebär att vi kan känna minskad stress kring Miljöpartiets spärrproblematik.

– Nu blir det istället ökat fokus på sakpolitiken och vem som är bäst lämpad att styre Sverige. Där står Magdalena Andersson stark med väldigt höga förtroendesiffror, säger S-kvinnan.

Läs den nya Novusmätningen som kom i dag här.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


08 april 26

Viktigt meddelande från Skatteverket

2026 04 09

Skatteverket går ut med en varning till svenskarna.

Miljontals svenskar har deklarerat – och miljontals svenskar väntar på att återbäringen ska komma.

Men mitt i återbäringstider försöker bedragare lura folk på pengar.

Skatteverket går ut nu med en varning om att mängder av bedrägeriförsök sker just nu, rapporterar TV4.

Skatteverket varnar

30 miljarder kronor kommer att delas ut till tre miljoner svenskar.

I snitt rör det sig om en återbäring på 10 000 kronor.

Men Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, varnar för att bedragare nu pumpar ut bluff-sms och bluffmejl.

– Bedragarna drar nytta av att människor sitter och väntar på digitala besked om att pengarna kommit in, säger han till kanalen.

“De är sluga”

Det är enligt myndigheten viktigt att känna till att Skatteverket aldrig efterfrågar kontouppgifter via sms eller mejl.

– Vi kommunicerar via säkra digitala brevlådor. Vi skulle aldrig mejla och fråga om kontouppgifter eller lösa en utbetalning så, säger Schauman.

Men han beskriver bedragarna som “sluga” – och varnar för att det kan dyka upp bluffmejl och bluff-sms som ser ut att komma från myndigheten.

Läs mer: Många missar vanligt vägmärke – 2 000 kronor i böter

Det ska du göra

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du:

- inte klicka på länkar eller skanna QR-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

“Radera det”

Skatteverket går ut med en tydlig uppmaning till vad som är bäst att göra för den som har fått ett misstänkt bluffmejl eller bluff-sms.

– Vi rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet, uppmanar myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation.

Läs mer: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto:

Text: Redaktionen