Forskare: Fruktat virus “går under radarn” – kan smitta i det dolda

2024 09 25

Ett av de mest omtalade virusen i världen kan utvecklas utan att människan vet om hur eller i vilken omfattning.

Det menar den ledande pandemiforskaren och specialisten på virusspridning från djur till människa Thomas Peacock från The Pirbright Institute.

Han talar om virustypen H5N1, allmänt känd som fågelinfluensan, som kan överföras i det dolda på grund av stora misslyckanden med att övervaka och kontrollera spridningen av viruset.

– Det som håller oss vakna på natten är möjligheten att osynliga smittkedjor i tysthet sprider sig genom bondgårdsbaracker, svinladugårdar eller utvecklingsländer och utvecklas under radarn eftersom teskriterierna är snäva och myndigheternas resurser är för små, säger Thomas Peacock till Sky News.

WHO: Oro för spridning bland människor

Världshälsoorganisationen, WHO, har tidigare i år slagit larm om risken att H5N1 börjar spridas till människor.

Oron höjdes kraftigt efter att flera däggdjursarter, framför allt boskap i USA, blivit smittade.

– Den stora oron är förstås att viruset nu utvecklas och utvecklas förmågan att infektera människor och sedan kritiskt förmågan att gå från människa till människa, när ankor och kycklingar infekteras och sedan allt fler däggdjur, sade Jeremy Farrar, chefsforskare på WHO, till The Guardian i våras.

Går under radarn

Men det är den utvecklingen som riskerar att gå under radarn, menar Thomas Peacock.

Forskaren pekar på att man i USA, där viruset sprider sig hos mjölkkor och där fyra personer som arbetar på bondgårdar har blivit smittade, misslyckats med att övervaka och kontrollera spridningen under flera månaders tid.

– Allvaret i en framtida H5N1-pandemi är fortfarande oklart, säger Peacock.

Han menar att det behövs nya åtgärder för att kontrollera viruset. Bland annat vaccinering, vilket Finland i somras blev första landet i världen med att erbjuda.

FHM: Alla med symtom ska testas

Än så länge finns inga bevis för att H5N1 sprider sig mellan människor.

Däremot har det skett hundratals fall där folk smittats genom kontakt med djur. Bland människor som smittats är dödligheten 52 procent, enligt WHO.

I juni gick Folkhälsomyndigheten ut med att alla patienter i Sverige som läggs in på sjukhus med influensasymptom ska testas för fågelinfluensa.

– Fågelinfluensa är en patogen med potential att orsaka en pandemi bland människor, vilket både vi och andra myndigheter måste ha beredskap för, sade statsepidemiolog Magnus Gisslén till Läkemedelsvärlden i somras.

LÄS MER: Folkhälsomyndigheten: Alla svenska patienter med symtom ska testas

Foto: Cynthia Goldsmith, CDC, resp M. Sanchez

Text: Redaktionen


JUST NU: Japaner panikslagna – regeringen går ut och lugnar

2025 07 05

Regeringen går ut och lugnar skräckslagna japaner.

Japans regering går på lördagen ut och varnar för risken för kraftiga jordbävningar.

Samtidigt försöker regeringen lugna människor efter att en märklig profetia fått spridning.

Rykten gör gällande att en stor katastrof ska inträffa på lördagen, rapporterar CNN.

Märklig profetia

Profetian om en stor katastrof är hämtad från en japansk tecknad serie, en så kallad manga.

I manga-boken ”The Future I Saw”, som publicerades 1999 och gavs ut igen 2021, varnas det för en ”verklig katastrof”, enligt kanalen.

Enligt den påstådda profetian ska den stora katastrofen inträffa i Japan nu på lördagen den 5 juli.

Vissa har tolkat mangan som en verklig spådom, trots att manga-konstnären bakom boken, Ryo Tatsuki, säger att hon ”inte är en profet”.

Det sägs dock att Ryo Tatsuki redan har förutsett en stor katastrof, nämligen jordbävningen och tsunamin i Fukushima 2011.

Detta har lett till en stor oro bland både japaner och turister. Nu manar regeringen till lugn.

Turister håller sig undan

Turismen i Japan uppges ha påverkats av spådomen. Vissa resenärer har valt att undvika Japan, som annars är en populär turistdestination, inte minst bland andra asiater.

Antalet ankomster från Hongkong sägs ha minskat med 11 procent i maj jämfört med samma månad förra året. I just Hongkong har ryktesspridningen varit stor, enligt kanalen.

Japans regering uppmanar nu folk att inte tro på ”ogrundade förutsägelser” om en större katastrof.

Samtidigt varnar regeringen för möjliga jordbävningar sydväst om landets huvudöar, där det skett flera jordbävningar de senaste veckorna. Detta har gett nytt bränsle åt ryktena om en större katastrof.

– Med vår nuvarande vetenskapliga kunskap är det svårt att förutsäga den exakta tidpunkten, platsen eller omfattningen av en jordbävning, säger Ayataka Ebita, chef jordbävnings- och tsunamiövervakningen i Japan.

– Vi ber folk att basera sin förståelse på vetenskapliga bevis, tillägger Ebita på en presskonferens.

Text: Redaktionen


McDonalds får beröm – restauranger sågas

2025 07 05

Hamburgerkedjor som McDonalds sköter sig bättre än vanliga restauranger i ett specifikt hänseende.

I januari 2024 började en ny lag gälla i Sverige.

Enligt lagen måste alla restauranger som serverar mer än 150 take away-måltider om dagen erbjuda flergångsförpackning.

Men nästan alla struntar i lagen. Hamburgerkedjor som McDonalds sköter sig dock bättre.

Många struntar i lagen

Restauranger som säljer take away-måltider måste alltså erbjuda möjligheten att köpa maten i en låda som kan återanvändas.

Men de flesta struntar i det, rapporterar Sydsvenskan, som har gjort en stor kartläggning som visar att nästan alla serverar i plastlådor utan alternativ.

Samtidigt visar en Novus-undersökning att 72 procent av svenskarna inte ens känner till att de har rätt att bli erbjudna förpackningar som kan återanvändas, enligt tidningen.

Men hamburgerkedjorna sköter sig alltså bättre.

Hamburgerkedjor sköter sig bättre

McDonalds, Burger King och Max erbjuder möjligheten att välja dryck i en flergångsmugg. Den kommer ofta med en pantkostnad, till exempel 20 kronor hos Max, som man får tillbaka när man lämnar tillbaka muggen.

Dessutom är omslaget till hamburgaren och pommesen undantagna eftersom de är gjorda av papper, enligt tidningen.

Sammantaget sköter sig alltså McDonalds och de andra hamburgerkedjorna bättre än andra restauranger.

Överlag verkar take away-lagen ge väldigt liten effekt, och enligt Håll Sverige Rent skulle det nog behöver ett gemensamt system för återanvändbara lådor för att det ska fungera.

– Man kan inte förvänta sig att en konsument anpassar sitt vardagsmönster bara för att köpa kaffe på precis samma kedja varje gång. En dag kanske det är McDonalds och nästa Pressbyrån, säger Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz till tidningen.

Kan få böter

Det har funnits stora förhoppningar om att take away-lagen ska ge effekt, eftersom det inte är hållbart att tillverka lådor av plast för engångsförbrukning.

Sverige har därför satt upp ett djärvt mål.

– I Sverige är målet att förbrukningen av muggar och matlådor som är engångsplastprodukter ska ha minskat med 50 procent från och med år 2026 jämfört med förbrukningen år 2022, uppger Naturvårdsverket på sin hemsida.

Det målet tycks dock ligga långt borta. Och många tycks ignorera lagen, trots att det kan få konsekvenser.

– Om en verksamhet säljer mat eller dryck i en engångsmugg eller engångsmatlåda och inte erbjuder möjligheten att få mat och dryck serverad i återanvändbara muggar eller matlådor kan verksamheten komma att bli ålagd att betala en miljösanktionsavgift på 10 000 kronor, upplyser Naturvårdsverket.

Foto: McDonalds resp Spacekid

Text: Redaktionen