Forskare: Fruktat virus “går under radarn” – kan smitta i det dolda

2024 09 25

Ett av de mest omtalade virusen i världen kan utvecklas utan att människan vet om hur eller i vilken omfattning.

Det menar den ledande pandemiforskaren och specialisten på virusspridning från djur till människa Thomas Peacock från The Pirbright Institute.

Han talar om virustypen H5N1, allmänt känd som fågelinfluensan, som kan överföras i det dolda på grund av stora misslyckanden med att övervaka och kontrollera spridningen av viruset.

– Det som håller oss vakna på natten är möjligheten att osynliga smittkedjor i tysthet sprider sig genom bondgårdsbaracker, svinladugårdar eller utvecklingsländer och utvecklas under radarn eftersom teskriterierna är snäva och myndigheternas resurser är för små, säger Thomas Peacock till Sky News.

WHO: Oro för spridning bland människor

Världshälsoorganisationen, WHO, har tidigare i år slagit larm om risken att H5N1 börjar spridas till människor.

Oron höjdes kraftigt efter att flera däggdjursarter, framför allt boskap i USA, blivit smittade.

– Den stora oron är förstås att viruset nu utvecklas och utvecklas förmågan att infektera människor och sedan kritiskt förmågan att gå från människa till människa, när ankor och kycklingar infekteras och sedan allt fler däggdjur, sade Jeremy Farrar, chefsforskare på WHO, till The Guardian i våras.

Går under radarn

Men det är den utvecklingen som riskerar att gå under radarn, menar Thomas Peacock.

Forskaren pekar på att man i USA, där viruset sprider sig hos mjölkkor och där fyra personer som arbetar på bondgårdar har blivit smittade, misslyckats med att övervaka och kontrollera spridningen under flera månaders tid.

– Allvaret i en framtida H5N1-pandemi är fortfarande oklart, säger Peacock.

Han menar att det behövs nya åtgärder för att kontrollera viruset. Bland annat vaccinering, vilket Finland i somras blev första landet i världen med att erbjuda.

FHM: Alla med symtom ska testas

Än så länge finns inga bevis för att H5N1 sprider sig mellan människor.

Däremot har det skett hundratals fall där folk smittats genom kontakt med djur. Bland människor som smittats är dödligheten 52 procent, enligt WHO.

I juni gick Folkhälsomyndigheten ut med att alla patienter i Sverige som läggs in på sjukhus med influensasymptom ska testas för fågelinfluensa.

– Fågelinfluensa är en patogen med potential att orsaka en pandemi bland människor, vilket både vi och andra myndigheter måste ha beredskap för, sade statsepidemiolog Magnus Gisslén till Läkemedelsvärlden i somras.

LÄS MER: Folkhälsomyndigheten: Alla svenska patienter med symtom ska testas

Foto: Cynthia Goldsmith, CDC, resp M. Sanchez

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen