FN varnar för ny kärnvapennation

2023 01 27

Iran är på god väg att hamna på listan med länder som innehar kärnvapen.

Det varnar FN:s atomenergiorgan IAEA för, rapporterar CNN.

– Diplomatiska ansträngningar för att förhindra att Iran utvecklar kärnvapen bör återupptas, säger organisationens chef Rafael Grossi.

Kan räcka till flera bomber

Varningen grundar sig i att FN misstänker att Teheran nu har samlat tillräckligt mycket material som skulle kunna räcka för “flera kärnvapen”.

Enligt Grossi måste västvärlden fördubbla sina ansträngningar för att Iran inte ska nå hela vägen.

För närvarande misstänks Iran ha anrikat uran till 60 procents renhet.

Enligt kärnteknikavtalet tillåts enbart en renhet på fyra procent.

Når Iran 90-procentig renhet kan materialet användas till att bygga massförstörelsevapen.

Samtalen tysta

De nuvarande diplomatiska samtalen med Iran i frågan beskrivs av FN-chefen som ett “tomt skal”.

– Ingen har förklarat den död, men ingen skyldighet fullföljs. Varje gräns som fanns i JCPOA (det kärnkraftsavtal som undertecknades med Iran 2015, red. anm.) har överträtts flera gånger, säger Rafael Grossi enligt CNN.

Svarade med att stänga kameror

Förra året bad IAEA Iran att förklara varför spår av uran hade upptäckts i tre områden som inte var tänkta att användas till kärnkraft.

Iran svarade då med att avlägsna 27 av organisationens kameror från sina kärnkraftsanläggningar och försvårade därmed för internationella myndigheter att kontrollera att landet följer det tidigare överenskomna kärnenergiavtalet.

– Detta utgör naturligtvis en allvarlig utmaning för vår förmåga att fortsätta arbeta där och bekräfta riktigheten av Irans deklaration under [avtalet], sade Rafael Grossi till BBC vid tillfället.

Ökade spänningar

Försök att återuppliva avtalet med Iran har flera gånger misslyckats sedan spänningarna mellan USA och Iran ökat.

EU har försökt medla mellan parterna, men när Iran krävde ytterligare garantier strandade samtalen.

De avbröts helt i samband med de våldsamma protester som utbröt i Iran i september förra året och som ledde till 22-åriga Masha Jina Aminis död.

– JCPOA har inte varit på agendan på flera månader, säger Ned Price, talesperson för amerikanska utrikesdepartementet, till CNN.

Fakta: världens kärnvapennationer

Erkända kärnvapenstater:

- USA
- Ryssland
- Storbritannien
- Frankrike
- Kina

Ytterligare fyra stater har kärnvapen men är inte erkända kärnvapenstater:

- Indien
- Pakistan
- Israel
- Nordkorea

Sammanlagt finns fler än 14 000 kärnvapenladdningar i dessa nio länder.

Källa: FN

Foto: United Nations

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen