Fem livsmedel som är bättre att köpa frysta

2023 05 19

En hel del mat kan behålla sitt näringsvärde även efter att det har legat i frysen.

Och somliga livsmedel är till och med bättre att köpa frysta än färska i affären.

Ett bra tips såväl för hälsan som plånboken, eftersom frysta varor dessutom ofta är billigare alternativ.

Den rekommendationen kommer nu från Rhiannon Lambert, en av Storbritanniens ledande näringsfysiologer.

– Frysta livsmedel som frukt och grönsaker, fisk och kött och till och med bröd som är berikade med vitaminer och mineraler är lika näringsrika som färska, säger hon till The Sun.

Fem exempel

Rhiannon Lambert betonar att en billigare prislapp på frysta varor absolut inte behöver betyda att de är mindre hälsosamma än färska varianter.

Tvärtom.

Enligt näringsfysiologen finns det fem livsmedel som är både billigare, och nyttigare, att köpa i fryst form.

Ärtor och vitlök

Hon lyfter fram ärtor som det första exemplet. 

En basvara som beskrivs som ett enkelt tillskott som innehåller fibrer, antioxidanter, vitaminer samt mineraler som magnesium, kalium och kalcium som är bra för hjärtat.

Fryst hackad vitlök är ett annat exempel. Smaken går inte förlorad när de ligger i frysen, dessutom sparar du tid eftersom du slipper skala och hacka lökarna.

Dagliga vitlökstillskott har i studier dessutom med framgång visat sig kunna förebygga förkylningar.

Broccoli, fisk och bär

Rhiannon Lambert pekar även på att fryst broccoli, som har mycket goda effekter för tarmhälsan, också kan rekommenderas.

Fisk är ännu ett sådant exempel, då du fortfarande får i dig de viktiga omega-3-fettsyrorna och vitamin D och B2 när fisken är fryst.

Men det bästa livsmedlet att köpa fryst är sannolikt bär.

Bland annat innehåller frysta blåbär fler antioxidanter än färska, vilket bland annat motverkar cancer.

Dessutom är frysta hallon en perfekt källa till C-vitamin som gynnar människans immunförsvar.

Minskar matsvinn

Ytterligare ett argument till att köpa fryst mat är att det kan minska matsvinnet – eftersom den kan sparas längre.

Just matsvinnet har minskat här hemma i Sverige den senaste tiden. Förklaringen hittas i matpriserna.

– Det är tråkigt att det är de höga matpriserna som är anledningen till att konsumenterna tar hand om maten bättre, men det är bra att matsvinnet minskar. Jag hoppas verkligen att vi tar med oss beteendet framåt, sade Karin Fritz, matsvinnsexpert på Livsmedelsverket, till SVT i mars.

LÄS MER: Här är måltiden svenska folket vägrar att överge

LÄS MER: Fyra maträtter du aldrig ska värma i mikron

LÄS MER: Populär diet döms ut

Foto: Junior REIS

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


Kjell & Company går ut med varning till kunder

2026 04 06

Nya bedrägeri-sms cirkulerar i Sverige.

Det är hemelektronikkedjan Kjell & Companys namn som används av bedragarna.

I sms:en som nu skickas ut står det att mottagaren har varor som är färdiga att hämtas ut i butik – och en uppmaning om att ringa till företagets kundsupport.

Men det rör sig om bluff-sms – och numret som bifogas i sms:en går rakt till bedragaren som då får chansen att inleda bedrägeriet.

Så ser det ut

Så här ser ett exempel på bedrägeriet ut enligt Råd & Rön:

– Dina varor är nu redo för upphämtning i vald butik. Tack för att du valde att handla hos oss!

Därefter uppmanas mottagaren att kontakta kundsupport via ett telefonnummer – men numret går i själva verket rakt till bedragaren.

Kjell & Company varnar

Kjell & Company har gått ut med en varning för bedrägerierna via deras hemsida.

Där varnar företaget för falska sms i kedjans namn.

– Just nu cirkulerar bluff-sms där avsändaren utger sig för att vara Kjell & Company. Målet med den här typen av SMS-bedrägeri (även kallat smishing) är nästan alltid detsamma: att få dig att klicka på en länk, logga in någonstans eller lämna ut känslig information – som bankuppgifter, lösenord eller personnummer.

Läs mer: Svenska folket kan köras över om euron

Så känner du igen

Kjell & Company har några tips på hur man kan känna igen att det rör sig om ett bluff-sms:

- Det innehåller en uppmaning att klicka på en länk.

- Det utlovar en vinst, rabatt eller “paketleverans”.

- Det försöker stressa dig att agera snabbt (t.ex. “sista chansen” eller “inom 10 minuter”).

Det ska du göra

Kedjan tipsar även om hur man bör agera ifall man fått ett sådant meddelande:

- Klicka inte på några länkar.

- Svara inte på meddelandet.

- Lämna aldrig ut personliga uppgifter eller inloggningar.

- Rapportera sms:et genom att vidarebefordra det till 7726.

Läs mer: Sveriges bästa sparkonton utsedda – flera har sänkt

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen