EUROPA: Sex miljoner utan ström

2022 11 26

Rekordmånga vaknar denna lördagsmorgon upp utan tillgång till el.

Över sex miljoner människor är fortfarande utan ström i Ukraina till följd av massiva ryska flyganfall på onsdagen.

– Från och med ikväll så fortsätter strömavbrottet att pågå i de flesta regioner och i Kiev, sa Zelensky i en intervju under gårdagen, rapporterar BBC. Han tillade:

– På onsdagskvällen var nästan 12 miljoner utan ström.  Även om det är hälften så många som initialt, så är många fortfarande drabbade.

Sjukhus nära på att evakuera

Ett av de större sjukhusen i Kiev blev nästan tvunget att evakuera patienter eftersom vattnet var på väg att ta slut, till följd av onsdagens kraftiga anfall.

Flera patienter som genomgår dialysbehandling var på väg att förflyttas. Just dialysbehandling kräver en oavbruten vattenförsörjning.

– Tyvärr, när strömmen försvinner i Kiev, så brister ofta också den centrala vattenförsörjningen, sa Vitaliy Vlasiuk, vice guvernör i Kievregionen, rapporterar BBC. Han tillade:

– Utan vatten är det svårt att driva sjukhuset. Först och främst lider steriliseringsrummen och det är omöjligt att då genomföra de insatserna. 

Patienterna behövde senare inte evakueras och de lyckades till slut få sin behandling.

Bära pannlampor

De ryska missilerna förstör infrastrukturen och även om sjukhusen har generatorer, så är det viktigt att spara på strömmen till det absolut mest nödvändiga.

– Sjukhusen har generatorer som startar när strömmen bryts. Men dessa har begränsad kapacitet, säger Vlasiuk.

Sjukhuspersonal kan bära pannlampor för att generatorn ska hålla längre, säger han till BBC.

Tillsammans är vi starka

Det finns ännu problem med vattenförsörjningen i runt 15 regioner. Enligt president Zelensky har vissa vissa grundläggande element kunnat återställas.

Trots de svåra tiderna försöker presidenten hålla sitt land starkt och hoppfullt.

– Tillsammans uthärdade vi nio månader av fullskaligt krig och Ryssland har inte hittat ett sätt att knäcka oss, och kommer inte att hitta ett, sa presidenten i ett uttalande, rapporterar The Guardian.

Foto: C. Bair
Text: Redaktionen


Nattsömnen hotas – halva Sverige kommer hållas vakna

2025 07 08

Hälften av Sveriges befolkning kan behöva förbereda sig på att få sin nattsömn förstörd.

Temperaturen stiger.

Då blir sömnlösa nätter ett allt vanligare fenomen.

Sverige, där få är vana vid omställningen, bedöms som ett av de mest utsatta länderna i Europa, enligt Velux.

I en undersökning från samma bolag uppger över hälften av svenska folket, 54 procent, att de sover sämre under varma nätter.

Snittet i Europa ligger på 48 procent.

På väg mot historiska värmeböljor

För den stora andelen som har svårt att sova i värmen lär det knappast bli enklare framöver.

Redan i veckan kommer det bli varmt. SMHI spår över 25 grader för delar av Sverige till veckoslutet.

Det är dock ingenting mot vad som väntas ske i framtiden.

Nyligen visade en historisk väderprognos från danska TV2 att Danmark och södra Sverige kan drabbas av värmeböljor med temperaturer på över 40 grader inom bara några decennier.

– Vi kommer att få värmeböljor som vi aldrig upplevt förut inom en snar framtid, berättar TV2:s meteorolog Andreas Nyholm.

Nyholm pekar på att temperaturerna har stigit ordentligt i norra Europa de senaste åren.

– Strax söder om Danmark har sommaren blivit mycket varmare. Extrem värme har upplevts där – över 40 grader så nära som Hamburg, framhåller meteorologen och tillägger:

– Det är troligt att vi i Danmark (inklusive södra Sverige, red.anm.) kan nå 40 grader år 2050. Därefter kommer det bara att bli vanligare fram till år 2100.

LÄS MER: Då blir det 60 dagars värmebölja i Sverige

Har inte utrustning

Många svenskar är också svagt rustade för en värmebölja.

Enligt Velex undersökning är det enbart 19 procent som har installerat solskydd som persienner, markiser och solreflekterande glas. I Frankrike och Italien är motsvarande andel 31 respektive 36 procent.

 – Många glömmer bort hur mycket inomhusmiljön påverkar sömnen. När det blir varmt får kroppen svårare att reglera sin temperatur, vilket gör det svårare att somna och få djupsömn. Det enklaste och mest hållbara är ofta att förhindra att värmen kommer in från början, snarare än att försöka kyla ner hemmet i efterhand, säger Audingas Sumskas, arkitekt på Velux.

Kan tvingas köpa AC

Det har också flaggats för att svenska hushåll kan behöva betydligt mer kraftfull utrustning.

Luftkonditionering kan till exempel bli en fråga om liv och död. Under rekordsommaren 2018 dog drygt 600 personer på grund av den svenska värmen.

Vi börjar få ett klimat i Sverige där vi kommer att behöva anpassa oss på ett sätt som vi bara behövt göra utomlands tidigare, har Christofer Åström, doktor i miljömedicin vid Umeå universitet, tidigare sagt till SR.

  • Åtgärder vid varma nätter som inte kräver AC:
  • Skärma av solen på dagen med gardiner eller persienner
  • Vädra tidig morgon sent på kvällen
  • Sängkläder i bomull eller linne andas bättre
  • Skapa tvärdrag genom att öppna fönster i flera rum

Källa: Velux

Foto: Cottonbro Studio

Text: Redaktionen


EU-topp stoppad på flygplatsen – inte välkommen

2025 07 09

En EU-topp har stoppats på en flygplats och blivit ombedd att vända tillbaka.

En högt uppsatt EU-topp blev på tisdagen stoppad på en flygplats.

Där fick han beskedet att han inte var önskvärd och att han måste vända om.

Det handlar om EU-kommissionären Magnus Brunner, som ansvarar för inre frågor och migration.

EU-toppen stoppad

Magnus Brunner reste till Libyen på tisdagen med anledning av en ny ökning av migranter som reser från landet för att ta sig till Sydeuropa.

Men när Brunner anlände till flygplatsen i staden Benghazi i norra Libyen, blev han stoppad, rapporterar Euronews.

Han förklarades vara ”persona non grata”, alltså en icke önskvärd person.

Därför ombads han att lämna Libyens territorium, enligt kanalen.

Rivaliserande regering

Ordern utfärdades av Government of National Stability (GNS), som är en rivaliserande regering till den internationellt erkända samlingsregeringen i landet.

GNS kontrollerar bland annat staden Benghazi och de östra delarna av Libyen. Den verkliga makten i området utövas dock av militärdiktatorn Khalifa Haftar, enligt kanalen.

Den internationellt erkända regeringen kontrollerar Tripoli och västra delen av landet.

Det var alltså GNS som beslutade att Magnus Brenner inte får vistas i Libyen och måste vända om.

Uppmanades lämna

Samma besked gavs även till Italiens inrikesminister Matteo Pantedosi, samt till en delegation av företrädare för Grekland och Malta.

Samtliga fick beskedet att de omedelbart utvisas ur landet.

De hade kommit dit för att diskutera ökningen av antalet migranter som söker sig till Sydeuropa från just Libyen, en fråga som har väckt stor oro i Bryssel den senaste tiden, enligt kanalen.

I ett pressmeddelande fördömer GNS vad de beskriver som "uppenbar överträdelse av etablerade diplomatiska normer och internationella konventioner", "handlingar som påvisbart åsidosätter Libyens nationella suveränitet" och "brott mot Libyens nationella lag". Vad de syftade på framgick inte.

Men slutsatsen var, enligt GNS, att EU-toppen och övriga besökare inte var välkomna.

– Följaktligen återkallades det planerade besöket vid deras ankomst till Benina International Airport i staden Benghazi, heter det i ett uttalande.

– De informerades vederbörligen om uppmaningen att omedelbart lämna libyskt territorium och förklarades persona non grata, tillägger GNS.

Text: Redaktionen