ELKRISEN: Glädjebesked från norra Sverige

2022 12 16

Isläggningen i norra Sverige är färdig.

Det innebär att vattenkraften i landets nordliga delar på nytt kan börja producera el för fulla muggar, rapporterar Sveriges Radio.

– Mer produktionskapacitet har ju en dämpande effekt på elpriserna givet att det finns mer produktion för att möta den efterfrågan som finns, säger Per Larsson, produktionsplaneringschef i Norden på Vattenfall.

Motsvarar två reaktorer

Med andra ord kommer hela Sverige att få nytta av de goda nyheterna från norr.

– Det finns även möjlighet att återigen exportera fullt söderut i landet, förklarar Per Larsson.

Och det blir inte en liten skillnad.

Vattenkraftsproduktionen i norr har som mest begränsats med 2 400 megawatt – motsvarande två kärnkraftsreaktorer.

Vissa variationer

När nu isläggningen på bland annat Luleälven och Umeälven alltså är över ser elpriserna ut att sjunka inför helgen, även om det kommer finnas prisvariationer beroende på elområde.

I just norra Sverige blir ironiskt nog skillnaden som mest marginell – i elområde 1 och 2 sjunker priset nämligen från 1,40 kronor per kilowattimme idag på fredag till 1,32 kronor imorgon lördag.

När det gäller de södra delarna faller priset mer, men ligger å andra sidan på högre nivåer. I elområde 3 förändras priset från 4,48 kronor per kilowattimme idag fredag till 2,65 kronor imorgon lördag, medan det i elområde 4 går från 4,50 kronor till 2,86 kronor per kilowattimme.

Glädjebesked även från söder

På söndag kopplas dessutom Sveriges största kärnkraftsreaktor Oskarshamn 3 på igen, som varit stängd sedan förra fredagen på grund av underhåll.

Det kommer tillföra ytterligare 1 1450 megawatt till elystemet i söder, enligt Dagens Nyheter.

– Vi är just nu enligt plan. Vi börjar fasa på klockan 16 på söndag och därefter tar det 80 timmar innan man är uppe i full effekt, säger Désirée Liljevall, kommunikationschef på OKG som driver kärnkraftverket, till tidningen.

"Värsta perioden är över"

Bättre väder, mer vind och högre temperaturer bidrar också till en god prognos både inför och efter kommande helg. 

Det ser helt enkelt ganska bra ut, konstaterar Pontus de Maré, driftchef på Svenska Kraftnät.

– Jag tror att den värsta perioden är över för den här gången. Kombinationen att Oskarshamn 3 kommer tillbaka och att vädret blir bättre gör att vi får mer produktion vilket sänker priserna, och att får vi mindre förbrukning vilket också har en prisdämpande effekt, säger han.

LÄS MER: Häpnadsväckande uppgifter från norra Sverige

LÄS MER: Rejält glädjebesked för elkonsumenter

Foto: A. Valberg

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk rockstjärna blir politiker

2025 10 10

En svensk rockstjärna kandiderar för ett parti.

En musiker i ett känt svenskt rockband kommer att ställa upp i valet 2026.

Det avslöjar rockstjärnan själv på sin Facebooksida.

Ställer upp i valet

Metalbandet In Flames från Göteborg har över 1,6 miljoner lyssnare i månaden på Spotify, och är alltså ett av Sveriges mest populära band.

Nu meddelar bandets tidigare basist Peter Iwers att han kandiderar till nästa års val.

Musikern kandiderar för Moderaterna i kommunalvalet i Göteborg 2026.

Han berättar att det är ett stort politiskt engagemang som har fått honom att vilja kandidera.

– Under de senaste åren har jag ofta lyft frågor i media och på sociala plattformar – om allt från pandemihantering och en (enligt mig) omodern alkohollagstiftning till att slopa åldersgränser på konserter, berättar Peters Iwers i ett inlägg på Facebook.

– Men jag har också insett att det inte räcker att enbart ha åsikter. Vill man se verklig förändring behöver man själv ta steget fram, menar han.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 36 år

Engagerar sig för Moderaterna

Nu vill han vara med och göra skillnad i politiken på riktigt, förklarar han.

– Därför har jag nu valt att kliva ner från läktaren och engagera mig lokalpolitiskt i Moderaterna, skriver Peter Iwers.

Rockstjärnan har nominerats till plats nummer 23 på Moderaternas lista i Göteborgs kommunval 2026.

– För mig handlar detta om att bidra, ta ansvar och att arbeta tillsammans med laget för att göra Göteborg ännu bättre, förklarar musikern.

Peter Iwers var medlem i det mycket populära svenska melodiska heavy metal-bandet In Flames mellan 1997 och 2016.

Han spelar också i banden Cyhra och The Halo Effect.

”Ödmjukhet och entusiasm”

Förutom musiken, och numera politiken, är Peter Iwers även verksam som krögare och bryggeriägare.

Men inför nästa års val satsar han alltså på politiken.

– Jag ser med stor ödmjukhet och entusiasm fram emot att arbeta tillsammans med ett starkt lag – och jag vill rikta ett varmt tack till alla som har uppmuntrat, stöttat och nominerat mig, skriver Peter Iwers.

LÄS OCKSÅ: Ny kontroll på flygplatser – införs på söndag

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


10 oktober 2025

Sju EU-länder gör jätteaffär med Ryssland

2025 10 10

Hela sju EU-länder är involverade i en storaffär med Ryssland.

EU har fördömt Rysslands invasionskrig i Ukraina och skickat stora resurser för att hjälpa det attackerade landet.

Samtidigt avslöjas att hela sju EU-länder nu gör storaffärer som finansierar Putins krig.

Jätteaffär med Putins Ryssland

Sju EU-länder har ökat sin import av rysk energi under 2025, rapporterar Reuters.

Detta alltså trots den mycket hårda retoriken mot Ryssland, och trots överenskommelser om att beroendet av rysk energi ska brytas.

Energiintäkter är Rysslands viktigaste finansieringskälla för kriget i Ukraina.

– Det handlar om en form av självsabotage, menar Vaibhav Raghunandan, specialist på EU-Ryssland vid Center for Research on Energy and Clean Air, enligt nyhetsbyrån.

De sju EU-länderna är Frankrike, Nederländerna, Belgien, Kroatien, Rumänien, Portugal och Ungern.

Under de första åtta månaderna 2025 importerade EU rysk energi till ett värde av över 11 miljarder euro.

LÄS OCKSÅ: Börsen faller plötsligt – nytt meddelande från Trump

Trump rasande

EU:s beroende av rysk energi har tidigare fått Donald Trump att rasa, rapporterar Kyiv Independent.

I ett tal inför FN:s generalförsamling i september uppmanade Trump EU-länderna att ”omedelbart upphöra med alla energiinköp från Ryssland”.

EU:s agerande är ”oförlåtligt”, tillade den amerikanska president.

– EU måste öka sina ansträngningar. De kan inte göra det de gör. De köper olja och gas från Ryssland medan de bekämpar Ryssland, sade Trump i talet den 23 september, enligt tidningen.

Fransk ökning med 40 procent

Frankrike har under de första åtta månaderna 2025 ökat sina inköp av rysk energi med 40 procent jämfört med föregående år, och importerade för 2,2 miljarder euro.

Nederländerna har ökat sin import med 72 procent till 498 miljoner euro.

Belgien, Kroatien, Rumänien och Portugal har också ökat sin import.

Och det ofta utskällda Ungern har ökat sina energiköp från Ryssland med 11 procent jämfört med förra året.

Ungern och Slovakien är de två största köparna av rysk energi i EU.

Länderna ger olika förklaringar till ökningen. Frankrike uppger till exempel att ökningen återspeglar dess roll som transitnav som levererar till andra europeiska stater, bland annat Tyskland, enligt tidningen.

Sedan 2022 har beroendet av rysk energi emellertid minskat med 90 procent i EU. Men under 2025 har importen alltså ökat i hela sju medlemsländer.

LÄS OCKSÅ: Putin hyllar Trump

Foto: C Wiedgier resp. Russia President Office

Text: Redaktionen