EKONOMI: Klädföretag i konkurs

2024 03 19

Företag i klädbranschen har det mycket tufft.

Nu går ännu ett företag i branschen i konkurs.

Den här gången gäller det den nischade aktören Global Wheelwear, baserade i Mörrum i Karlskrona kommun, som tvingas kasta in handduken.

Skulder nära en miljon

Konkursbeskedet stod klart redan i februari, men nu i dagarna har konkursbouppteckningen kommit.

Det visar sig där att Global Wheelwear hade enorma skulder – närmare en miljon kronor.

– Enligt den hade företaget brister i boet på 759 000 kronor, där merparten är skulder till banker och aktieägare, rapporterar Sydsötran.

Miljontals potentiella kunder

Global wheelwear startade sin verksamhet i november 2020.

Företaget har under sin verksamhetstid specialiserat sig på kläder för rullstolsburna personer, en marknad som grundaren Mikael Lastre beskriver som "outforskad" med "stor potential" och med miljontals potentiella kunder bara i Europa.

De senaste dagarna har varit en virvelvind av känslor för mig. Att möta konkursen och se min vision krossas har varit hjärtskärande, men mitt i allt detta kaos har jag inte låtit mig slukas av förtvivlan. Nej, min dröm lever fortfarande, pulserande och oförstörd, uttrycker Mikael Lastre i en kommentar på Global Wheelwears blogg.

Hade stora planer

Enligt Mikaela Lastre fanns det högt flygande planer på att Global wheelwear skulle göra succé.

– Vi har stora planer på att utöka med med kollektioner även för dam, barn och ungdomar och även en kollektion för idrotts- och fritidskläder, står att läsa på samma blogg.

Mikael Lastra understryker att konkursbeskedet inte innebär att planerna på företagsidén överges.

– Tanken på att rullstolsburna också ska ha tillgång till snygga och moderna kläder har blivit min passion, min livslinje genom dessa svåra tider. Konkursen har inte slagit sönder denna dröm; den har bara gett mig nya perspektiv och drivkrafter att kämpa ännu hårdare för det jag tror på.

– Jag kommer att fortsätta att kämpa, att skriva och att föreläsa. Jag kommer att använda denna erfarenhet som bränsle för att driva mig framåt, oavsett hur många hinder som dyker upp på vägen. För jag vet att min dröm är värd att kämpa för, och jag är redo att ta mig an vad som än kommer min väg.

Tillgångar på 3 000 kronor

Enligt Sydöstran hade företaget endast tillgångar på 3 000 kronor.

I februari gick ett annat klädföretag i konkurs. Det handlade då om kedjan Dimoda, med fem butiker i landet som fokuserade på heminredning och mode.

Även det H&M-ägda bolaget och klädåtervinnaren Renewecell har tvingats möta konkursen efter en miljardsatsning så sent som för tre och ett halvt år sedan, som dock hoppas på en ny ägare i april.

LÄS MER: Klädkedja i konkurs – allt säljs ut på rea

LÄS MER: Snabbmatskedja i konkurs

Foto: Nick de Partee

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för skyfall

2025 07 11

SMHI utfärdar en gul varning för skyfallsliknande regn.

– Under natten till söndag är det risk för kraftiga skurar som lokalt kan ge stora regnmängder på kort tid, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Enligt SMHI:s varning ligger sex län i riskzonen:

- Stockholms län

- Uppsala län

- Västmanlands län

- Örebro län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

Samtliga områden kan räkna med ihållande regn från natten mot söndag.

Lokalt kommer stora regnmängder falla på kort tid, uppemot 50 millimeter på vissa platser.

– Till på söndag ser tyngdpunkten på regnet ut att förskjutas till norra Svealand och sydostligaste Norrland. I detta område kan regnet bli kraftigt och ge rikliga regnmängder på kort tid, framhåller SMHI:s meteorolog Mattias Lind.

Uppmaning till allmänheten

SMHI går också ut med flera uppmaningar till invånare i de berörda länen.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Högsommarvärme i Norrland

Helgvädret bjuder på stora kontraster i olika delar av landet.

I norra Sverige väntas högsommarvärme från fredagen och framåt.

SMHI har utfärdat en varning för höga temperaturer i Jämtlands län, Norrbottens län, Västerbottens län och Västernorrlands län. Enligt prognosen kan det bli uppemot 30 grader i områdena.

Värmen ser ut att hålla i sig under början av nästa vecka.

– I början på nästa vecka ser södra Sverige ut att få fortsatt ostadigt och lågtrycksbetonat väder, men med lite högre dagstemperaturer än tidigare. I norra Sverige blir det fortsatt högtrycksbetonat och i norra Norrland kan temperaturen i början av veckan nå omkring 30 grader på en del platser, berättar SMHI:s Mattias Lind.

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen


JUST NU: Matjätte ska öppna flera nya butiker

2025 07 11

En av de svenska matjättarna redovisar positivt resultat och planerar för nyetableringar.

Det handlar om matvaruhuskedjan Axfood som presenterar sin andra kvartalsrapport för året.

– Axfood summerar ett starkt andra kvartal med en tillväxt som var betydligt högre än marknadens, uppger företaget.

Lågprissegmentet drivande

I rapporten framgår tydligt att det är lågprissegmentet i koncernen som driver framgången.

Willysbutikerna står för det bästa resultatet.

– Det är tydligt att allt fler konsumenter väljer att handla hos oss, kommenterar Axfoods vd och koncernchef Simone Margulies.

Under det andra kvartalet växte Axfood betydligt mer än marknaden, främst drivet av Willys med affärsidén ”Sveriges billigaste matkasse”.

– Detaljhandelsomsättningen ökade med 23 procent totalt.

Fler butiker

Den ökade efterfrågan resulterar också i planer på nya butiker.

Vi ser att det finns fler kunder som vill handla hos Willys än vad det finns butiker, säger Simone Margulies till Dagens industri.

– Effektiviseringarna kommer att leda till årliga kostnadsbesparingar om cirka 80 miljoner kronor från 2026, vilket skapar förutsättningar för koncernen att fortsätta investera i prisvärde och konkurrenskraft.

City Gross blir Willys

Tidigare under dagen rapporterade marcusoscarsson.se om att en annan del av Axfoods koncern går betydligt sämre.

Det skulle kunna ledare till ytterligare fler Willysbutiker framöver.

– Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? kommenterade Ulf Johansson till Dagligvarunytt då.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke.

Summerar

– Vi summerar ett starkt kvartal där vi växte mer än marknaden och fortsatte attrahera såväl befintliga som nya kunder, uppger Axfood.

– Vi har bra momentum i Willys, Hemköp och Snabbgross och arbetar för att utveckla City Gross.

Foto: Axfood

Text: Redaktionen