Donald Trump: Ukraina nära häpnadsväckande besked

2025 04 28

Donald Trump påstår att Ukraina är redo att ge upp Krym.

Det säger den amerikanska presidenten i ett uttalande natten till måndagen, efter att ha träffat Ukrainas president Volodymyr Zelensky i samband med påve Franciskus begravning i Rom.

– Åh, det tror jag, svarar Trump på frågan om han tror att Zelensky är redo att “ge upp” den omtalade halvön, enligt BBC.

Raka motsatsen

Trumps utspel går tvärtemot vad Zelensky själv sagt i frågan, skriver flera medier.

I det motbud till USA:s fredsplan som Ukraina och EU har gått fram med ingår inget erkännande av Krymhalvön som ryskt, uppger Reuters.

Istället ska “territoriella frågor diskuteras och lösas efter en fullständig och ovillkorlig vapenvila”.

Förra månaden underströk Zelensky att han vägrar göra eftergifter när det gäller Krym.

– Det är en ukrainsk halvö, sade han på en pressträff i Oslo.

I fredags medgav dock den ukrainska ledaren att Ukraina inte har tillräckligt med vapen för att återta kontrollen av halvön.

Häpnadsväckande

Redan i mars uppgavs att ett erkännande av Krymregionen som ryskt kunde ingå i en amerikansk fredsplan.

Uppgifterna beskrevs som häpnadsväckande. När Ryssland annekterade Krymhalvön 2014 fördömdes aktionen av mer eller mindre hela världen, däribland USA och resten av G7-länderna samt EU.

– Vi fördömer återigen Rysslands illegala annektering av Krym och åtgärder för att destabilisera östra Ukraina. Dessa handlingar är oacceptabla och strider mot internationell lag, underströk Vita huset i ett uttalande sommaren 2014.

Pistorius: En kapitulation

USA:s utrikesminister Marco Rubio säger samtidigt att Trumpadministrationen kan överge sin roll som förhandlare om inga framsteg görs i närtid.

– Vi kan inte fortsätta att ägna tid och resurser åt denna ansträngning om den inte kommer att bära frukt, säger han till NBC.

Det amerikanska fredsförslaget kritiseras av bland annat Tysklands försvarsminister Boris Pistorius. Han menar att Ukraina är medvetet om att man kommer att behöva ge upp mark, men likställer USA:s förslag med en "kapitulation".

– De ska absolut inte gå så långt som de gör i de senaste förslaget från USA:s president, säger Pistorius enligt The Guardian.

LÄS MER: Expert befarar skräckbesked från USA: “Det här är slutet”

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


15 mars 2026

Nya regler på gång för boende i hyresbostäder

2026 03 16

Det ska bli lättare att hitta bostad.

Regeringen föreslår nya regler för boende i hyresbostäder.

Detta för att göra det enklare för privatpersoner och företag att hyra ut bostäder och för att få fler bostäder i bruk.

Lättare att hyra ut i andra hand

En av de största förändringarna gäller personer som vill hyra ut sin bostadsrätt i andra hand.

Idag kan tidigare uthyrningar göra att föreningen säger nej, men regeringen vill ändra på det.

Istället ska bostadsrättsföreningen bara få säga nej om lägenheten har hyrts ut under en längre tid eller i större omfattning.

– När möjligheterna att hyra ut bostadsrätter i andra hand ökar kan fler bostäder bli tillgängliga, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (M).

Regeringen vill se till att fler bostäder används aktivt, genom att göra det enklare att hyra ut de som står tomma eller inte används fullt ut.

LÄS MER: UPPGIFTER: Kina sluter upp i kriget

Ny privatuthyrningslag

Regeringen vill också införa en ny privatuthyrningslag för den som hyr ut sitt hus eller delar av det mot betalning.

Lagen ska gälla uthyrning av högst två lägenheter som inte är en del av den egna bostaden.

Reglerna ska också skydda den som hyr, vilket innebär att villkor som är sämre än lagens standard inte får användas.

– För att bostadsbeståndet ska användas mer effektivt behöver det vara enklare att hyra ut sin bostad, säger Carlson.

Högre avgifter föreslås

Regeringen föreslår även att hyresförmedlare ska kunna ta ut högre avgifter, kopplade till prisbasbeloppet, samt att vissa tvister om återbetalning av hyra ska kunna lösas snabbare i domstol.

För privatpersoner kan det dock innebära att förmedlingskostnaden kan bli något högre, men att hyrestvister avgörs snabbare än idag.

Om riksdagen säger ja till förslaget kan de nya reglerna börja gälla redan 1 juli 2026.

LÄS MER: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

Foto: MKB

Text: Redaktionen


15 mars 2026

Drönarregn drar in – Moskva attackeras

2026 03 15

Moskva är under attack.

I nästan 24 timmar har den ryska huvudstaden utsatts för intensiva ukrainska drönarangrepp.

Det är den största drönarattacken sedan årets början, rapporterar oberoende Moscow Times.

Intensiv drönarattack

Under nästan ett dygn har Moskvas himmel varit fylld av obemannade flygfarkoster, sirener har tjutit och luftförsvaret har varit i ständig beredskap.

Enligt stadens borgmästare Sergej Sobjanin har attacken pågått sedan 12:30 på lördagen och fortsatte fram till 11:30 på söndagen.

– Totalt har 95 drönare skjutits ner på väg mot huvudstaden, uppger Sobjanin.

30 drönare ska även avlyssnats av luftförsvaret efter midnatt.

Attacken är den största mot Moskva hittills i år.

LÄS MER: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

Flyplatser påverkas

Flygtrafiken på flygplatser i Moskva-regionen – Domodedovo, Vnukovo, Sjeremetjevo och Zjukovskij – har påverkats kraftigt.

Den ryska luftfartsmyndigheten Rosaviatsia införde restriktioner för ankomster och avgångar på flygplatserna med försenade flyg som resultat.

Enligt rapporter från Mash och Shot har drönarna observerats i Troitsk-distriktet i Moskva, nära den centrala ringvägen, samt i orter som Istra, Koroljov, Dubna, Ramenskoje och Volokolamsk.

Det är inte första gången i år som Moskva träffats av Ukrainas väpnade styrkor.

För bara en vecka sedan uppgav den ryska militären att sex drönare skjutits ner över huvudstaden.

En liknande attack inträffade även för ett år sedan i huvudstaden, då 91 drönare sköts ner, och tre personer dog.

Spridning till andra regioner

Utöver Moskva angrips nu även 13 andra regioner, inklusive det annekterade Krym.

– Totalt 170 ukrainska drönare har förstörts i Ryssland i sedan lördag kväll, meddelar Rysslands försvarsministerium.

I Tichoretsk, Krasnodar-regionen, har nedfallande drönarvrak orsakat en brand vid en oljedepå.

Belgorod står delvis utan el, vatten och värme efter raketattacker mot energianläggningar.

I Saransk, Mordvinien, har en drönare kraschat in i en byggnad.

LÄS MER: Nytt land förklarar krig mot Ukraina

Foto: D. Ermolenko

Text: Redaktionen