Diktatorns besked väntas drabba svenska folkets plånböcker

2022 10 31

Ryssland har meddelat FN att landet drar sig ur spannmålsavtalet med Ukraina.

Orsaken är enligt Putinregimen de ukrainska ”terrordåden” mot ryska fartyg utanför staden Sevastopol på Krymhalvön. Enligt ukrainska myndigheter skadades tre ryska fartyg i attacken.

Dyrare matpriser

Lantbrukarnas riksförbund, LRF, varnar för att Kremls beslut riskerar att slå hårt mot svenska matpriser. Priserna, som i takt med en stigande inflation redan har ökat, väntas stiga ytterligare.  

– Den stora effekten av det här är att marknaden kommer att ta höjd för en mycket större risk framöver. Ungefär som i våras, säger Palle Borgström, ordförande för LRF, till SR Ekot.

Han flaggar för att flera varor kommer att påverkas.

– Spannmålsprodukter som flingor och havregryn reagerar ju snabbare. Men sen är ju spannmål också en väsentlig del av i foder så på sikt finns en risk att det påverkar även kött- och mjölkpriset.

Kostnadskris

Redan i november förra året flaggade LRF för att Sverige var på väg in i en kostnadskris med ännu högre matpriser och minskad matproduktion.  Då hänvisade riksförbundet till de höga elpriserna.

– I de två elområdena med högst elpriser – SE3 och SE4 – ligger cirka 90% av de svenska livsmedelsproduktionen. En energikris i syd är en potentiell kris för den svenska livsmedelsproduktionen, konstaterade Palle Borgström i ett pressmeddelande.

Global livsmedelskris

Stängda hamnar i Ukraina kommer inte endast att påverka matpriserna runt om i världen. FN varnar för en global livsmedelskris. 

–  Det vore viktigt att alla parter avstår från alla åtgärder som skulle äventyra transporterna – avgörande humanitära insatser som ger miljontals människor runt om i världen mat, säger  Stephane Dujarric, talesman för FN, enligt AFP.

FN har tidigare varnat för att en utebliven spannmålsexport från Ukraina innebär att  miljontals människor riskerar att dö.

– Miljontals människor runt om i världen kommer att dö om dessa hamnar blockeras, framhöll David Beasley, chef för FN:s världslivsmedelsprogram, i mitten av maj.

LÄS MER: FN:s VÄDJAN TILL PUTIN – MILJONTALS KOMMER ATT DÖ

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen 


26nov25

JUST NU: Jätteras mellan Sverige och USA

2025 11 26

Svensk export till USA störtdyker.

Under april–september har varuexporten sjunkit med hela 17 procent jämfört med samma period förra året, uppger Kommerskollegium i en ny sammanställning.

Främst har exporten minskat inom varugrupperna fordon och fordonsdelar, elektronik och läkemedel. 

Den kraftiga nedgången förklaras av president Trumps nya handelstullar mot EU.

– Det senaste årets handelspolitiska utveckling har varit dramatisk. I dag är USA:s genomsnittliga tullnivå 19 procent mot 2,5 procent i början av året. Tullarna har höjts gradvis men den största höjningen skedde i början av april 2025, då de höjdes i ett steg till 14 procent, säger Mai Ahrne Bojang, utredare på Kommerskollegium.

Högt över EU-snittet

Den svenska exporten till USA har minskat betydligt mer än genomsnittet i EU.

– För EU som helhet är utvecklingen jämfört med 2024 inte lika negativ – 5 procent lägre om man jämför samma perioder, skriver Kommerskollegium.

Amerikanska exporten är högre

USA:s export till Sverige har minskat stadigt sedan Trumps tullar trädde i kraft i april.

Men den amerikanska exporten till Sverige är högre under perioden april–augusti 2025 jämfört med samma period 2024, uppger Kommerskollegium.

LÄS MER: SANKTIONSSMÄLL: Oljeraffinaderi nära ”shutdown”

”Kan leda till färre arbetstillfällen”

Att läkemedelsexporten minskar till USA är dåliga nyheter för flera svenska regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i juli.

LÄS OCKSÅ: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26nov25

JUST NU: Lavrov sprider otäck lögn om Finland

2025 11 26

Att anklaga sina motståndare för att vara nazister är en av de mest centrala delarna i den ryska propagandan.

Kreml har genomgående, felaktigt, beskrivit Ukraina som en “naziststat” och påstår att den ukrainska regeringen och dess försvarsmakter är infiltrerade av nynazister.

Den ryska regeringen har också återkommande försökt motivera sitt krig i Ukraina med att landet ska “avnazifieras”.

Nu går Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov ut med en liknande anklagelse mot Finland.

– Finlands långa decennier av neutralitet har inte tystat de strömningar som bottnar sig i den finska statens nazistiska förflutna, säger Lavrov enligt den finska tidningen Iltalehti.

Det hätska utspelet liknar den retorik som Kreml dundrade ut mot Ukraina innan den fullskaliga invasionen inleddes i februari 2022.   

Ren lögn

Påståendet om att Finland har ett nazistiskt förflutet är en ren lögn.

Finland har aldrig styrts av ett nazistiskt parti och har – till skillnad från Ryssland – varit en fullvärdig demokrati i över 100 år.  

Efter att ha blivit invaderade av Sovjetunionen 1939 samarbetade Finland med Nazityskland under fortsättningskriget 1941–1944. Landets ambition var att återta finländskt territorium som Sovjetunion erövrat under vinterkriget 1939.

Samarbetet med Nazityskland var strikt militärt och inte ideologiskt.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 970 kilometer från Ukraina

Har ökat

Kremls propaganda mot Finland har ökat efter landets inträde i Nato och den ryska invasionen av Ukraina.

– Typiska påståenden är att framställa Finland som ett "fascistisk" och "rysshatande" land. Genom att sprida oro över riskerna för krigsupptrappning vill Ryssland undergräva Finlands engagemang för att stödja Ukraina, rapporterar Iltalehti.

LÄS OCKSÅ: ILSKA MOT NATOCHEFEN: ”Vi har gjort allt – i 30 år”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen