5 november 2025

Carl Bildt varnar för katastrofscenario: “Krig i Stockholm”

2024 01 03

Carl Bildt går ut med en kraftfull varning om säkerhetsläget i Europa.

Natten till fredagen förra veckan utförde Ryssland en massattack mot Ukraina och slog till med över 150 missiler mot nästan hela landet.

Attacken beskrivs som den värsta sedan invasionen och har fått USA:s president Joe Biden att varna för att amerikansk militär kan bli direkt inblandade i konflikten.

Det här är en helt ny verklighet i Europa, framhåller Carl Bildt i en debattartikel i Dagens industri.

Varnar för missiler mot Stockholm

Den förre stats- respektive utrikesministern i Sverige kallar det vi nu går in i för “farornas tid”.

Han varnar uttryckligen för ett fullständigt katastrofscenario om Vladimir Putin besegrar Ukraina. Till och med Sverige kan attackeras.

– Det skulle med största sannolikhet vara inledningen till ett än vidare och farligare krig. Putins missiler skulle riskera att drabba Europas städer också utanför Ukrainas gränser, framhåller Carl Bildt och tillägger:

– Inte bara Kyiv – utan också Riga, Stockholm och Helsingfors.

Två saker måste hända

Carl Bildt understryker att det inte finns någon viktigare uppgift för Europas politiker än att få slut på kriget. 

Steg mot någonting “som kan kallas fred i östligaste Europa" är ett måste.

För att så ska kunna ske måste två saker hända, enligt Carl Bildt.

Det första är att Vladimir Putin avlägsnas från makten.

– Detta är hans krig. Det var han, och så gott som enbart han, som startade det, framhäver Bildt.

Huvudsakligen behöver det ske genom att visa att Putin har fel att västs stöd för Ukraina sviktar och istället hålla fast vid stödet.

För det andra menar Carl Bildt att Ukrainas framtid måste säkras – omedelbart genom militär försvarskraft och på lång sikt genom förankring i Nato och EU.

Citerade Finlands president

Carl Bildt uttalar sig regelbundet om kriget i Ukraina och andra utrikespolitiska angelägenheter på X, tidigare Twitter.

Häromdagen citerade han Finlands president Sauli Niinistö som i sitt nyårstal flaggade för samma budskap som den svenska exministern.

– Europa måste vakna upp. Att investera i vapenproduktion är inte nödvändigt bara för att kunna ge den hjälp som behövs. Det behövs för att försäkra att Europa är starkt, inte för krig, utan för fred, sade den finska presidenten när han uttalade sin oro för frågan om fortsatt stöd till Ukraina.

Foto: Caroline Andersson Renaud, Talarforum

Text: Redaktionen


07 aug 26

Stort regnoväder på väg

2026 08 07

Svalare väder med lägre temperaturer väntas under de kommande dagarna.

Under lördagen och söndagen beräknas temperaturer på omkring runt 20 grader i mellersta och södra Sverige.

I norr blir det svalare med 12–18 grader, uppger SMHI.

Stort regnoväder på väg 

Den som hoppas på sommarvärme efter helgen lär bli besviken.

Under måndagen drar ett omfattande regnområde in över nästan hela landet.

Lågtrycket från Norska havet drar med sig stora nederbördsmängder.

– I samband med det väntas regn i stora delar av landet och troligen även ganska blåsigt, framhåller SMHI.

Myndigheten flaggar dock för att det finns vissa oklara omständigheter.

– Prognosen för lågtryckets bana och djup är fortfarande lite osäker och därmed är det också lite osäkert hur mycket regn det blir, exakt vilka delar av landet som får del av regnet samt hur blåsigt det blir.

ANDRA LÄSER: Stor ökning för bostäder – högsta sedan pandemin

Varning utfärdad  

Under fredagen har SMHI utfärdat en gul varning för kraftigt regn i Norrbottens län.

Enligt myndigheten kan det falla uppemot 100 millimeter regn på vissa håll.

– Ett lågtryck med tillhörande regn och skurar stannar upp i området och ger långvarigt och tidvis kraftigt regn med risk för lokalt stora totala regnmängder, varnar SMHI.

Invånare i Norrbotten uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in:        

- Översvämningar kan uppstå i exempelvis källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

LÄS OCKSÅ: Tyskt jättefartyg attackerat

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


07 aug 26

SWEDBANK: Höjning på väg för många svenskar

2026 08 07

Inflationen enligt KPIF – där räntekostnaderna är borträknade – var något högre än väntat i juli.

Den kom in på 0,7 procent i juli, vilket var högre än Riksbankens prognos på 0,5 procent.

Swedbanks prognoschef Andreas Wallström konstaterar att inflationen ligger på en ”exceptionellt låg nivå”, trots den nya siffran.

Wallström bedömer att riksbankschef Erik Thedéen kommer att sitta still i båten och undvika nya räntehöjningar under resten av året.

Nästa år kan dock räntan höjas en till två gånger.

– Utsikterna styrs till stor del av utvecklingen i Mellanöstern och trycket i svensk ekonomi och hur bra det går. Riskbilden är att det blir en höjning eller två mot bakgrund av situationen i Mellanöstern, säger Wallström till Di.

– Vi räknar med att inflationen kommer att studsa upp i motsvarande mån nästa år. Och det ser även Riksbanken på när man ska besluta om räntan, och nu försöker man se igenom den här tillfälligt exceptionellt låga inflationen.

LÄS MER: Större trygghet för snabblån

”Kostnadstrycket har ökat”

Riksbanken uppger att riskerna för att inflationen ska stiga över målet på 2 procent har ökat.

– Inflationen i Sverige är låg och konjunkturläget är något svagare än normalt. Samtidigt har utbudsstörningarna kopplade till kriget i Mellanöstern lett till att inflationstrycket stigit och riskerna för att inflationen ska bli för hög har ökat, skriver centralbanken i sitt senaste penningpolitiska beslut från juni.

Riksbanken hänvisar till att det spända läget kring Hormuzsundet utanför Iran har minskat utbudet av bland annat oljeprodukter och pressat upp priserna på energi och drivmedel.

– Inflationen i omvärlden har stigit och kostnadstrycket för det svenska näringslivet har ökat, framhåller centralbanken 

LÄS OCKSÅ: Rusning till Clas Ohlson

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen