Burger King bryter jättelöfte – “Helt oacceptabelt”

2023 10 03

Det multinationella snabbmatsföretaget Burger King är i rejält blåsväder.

Kritikstormen mot Burger King är just nu inte nådig.

Raseriet fullkomligt väller över hamburgerkedjan – som har 114 restauranger här hemma i Sverige.

Anledningen är att man brutit ett mycket allvarligt löfte som man gav till omvärldens konsumenter för över ett år sedan.

Kvar i Ryssland

Burger King håller nämligen fortfarande öppet i diktaturen Ryssland, rapporterar BBC.

Detta trots att man lovat att lämna efter invasionen av  Ukraina – och att man redan i mars 2022 påstod sig ha inlett den processen.

– Att säga att de vill lämna men sedan dra fötterna efter sig är inte samma sak som att faktiskt lämna Ryssland, säger professorn Steven Tian från Yale University till den brittiska kanalen.

Forskaren har granskat vilka företag som uppfyllt sina löften om att dra sig ur Ryssland efter kriget och kommit fram till att Burger King är just ett av dessa.

"Inte acceptabelt"

Restaurant Brands International, RBI, äger 15 procent av Burger Kings franchiseverksamhet i Ryssland.

Enligt dess vd är det juridiskt “komplicerat” att stänga ned verksamheten i diktaturen.

Men den förklaringen köper inte kritiker, som menar att man istället göder Putinregimen genom att fortsätta hålla öppet.

– Företaget borde vara villiga att bryta sitt avtal. Det måste acceptera den juridiska risken att göra rätt i sak, säger Mark Dixon, grundare av Moral Rating Agency som driver kampanjer mot företag som gör affärer i Ryssland, till BBC.

Han uppmanar RBI att gå ut offentligt med vilka specifika åtgärder man egentligen vidtagit i sina försök att lämna landet.

Flera har lämnat

Andra världsstora företagskedjor var kvicka med att dra sig ur Ryssland. 

Starbucks och McDonald’s är bara några exempel. 

En rysk motsvarighet till den senare öppnade dock kort därefter med namnet “Vkusno i tochka”.

Loggan försvann men menyerna påminner väldigt mycket om originalet.

– Den humanitära krisen som orsakats av kriget i Ukraina, och den framkallande oförutsägbara verksamhetsmiljön, har fått McDonald’s att dra slutsatsen att fortsatt ägande av verksamheten i Ryssland inte längre är hållbart, framhöll McDonald’s efter att Putin beordrat invasionen förra året.

LÄS MER: Misstanken – Burger King lurar sina kunder

Foto: I. Mashkov

Text: Redaktionen


12 januari 2026

Stort regnväder drar in över Sverige

2026 01 12

Snövarningar och minusgrader har präglat den svenska väderkartan under den senaste tiden.

Men nu kommer en vändning i vintervädret.

Imorgon tisdag väntas ett nytt område med nederbörd dra in över södra Sverige.

– Den strängaste kylan ersätts under dagen av mildare luft och snö, säger SMHI:s meteorolog Linus Karlsson, till GP.

Övergår i regn

Temperaturen väntas fortsätta uppåt och nå plusgrader i stora delar av södra Sverige.

Då övergår nederbörden i regn som kan frysa till is på kalla vägar.

Under onsdagen kommer regnet tillta när lågtrycket drar in västerifrån och sprider sig över södra Sverige.

– På onsdag tar sig ett lågtryck med nederbörd in över södra Sverige och högtrycket pressas in över västra Ryssland, säger Viktor Bergman på SMHI, i ett uttalande.

– Samtidigt förs mildare luft in och i Götaland ser det ut att falla mest regn. Från någonstans över sydligaste Svealand och norrut väntas snöfall, men exakt var gränsen mellan regn och snö kommer att gå är fortfarande lite osäkert.

Det kan komma uppemot 15 millimeter regn lokalt.

Vid kusten kan det bli hårda vindbyar, enligt prognosen från SMHI.

LÄS MER: ”Detta saknar motstycke” – slår tillbaka mot Trump

Vädret mot helgen

Det fortsatta vädret under veckan är ännu oklart, men enligt prognosen ser inte kylan i södra Sverige ut att återvända i närtid.

– På torsdag ligger resterna av onsdagens snöväder kvar över norra halvan av landet. I övriga delar av landet mest mulet och i huvudsak uppehållsväder, säger Viktor Bergman.

– Även under helgen blir det liknande temperaturer, men ännu något mildare luft kan ta sig in. Nederbörd i form av både snö och regn kan förekomma, särskilt över västra Götaland och västra Svealand.

Nästa vecka

Över helgen och under början av nästa vecka ser väderinstitutet två olika scenarion framför sig.

– Antingen fortsätter det lite som tidigare med högtryck i öster och lågtryck i väster med ganska milt och blött väder. Alternativt så växer högtrycket tillbaka in över landet och då efterhand kallare igen med minusgrader även i söder, säger Viktor Bergman.

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Joey Huang

Text: Redaktionen


12 jan 2026

LARMET: Var tredje pensionär måste offra vanlig vardagsvara

2026 01 13

Övergången från att arbeta till att gå i pension riskerar att bli något av en kalldusch för många i Sverige.

För en hel del innebär det en helt ny ekonomisk livsstil, framhåller Länsförsäkringar efter att ha publicerat en ny rapport i ämnet på måndagen.

Två av tre av dagens pensionärer uppger att de gjort minst en ekonomisk förändring sedan de slutade jobba.

Och det kan bli betydligt värre än vad vissa är beredda på.

– För många blir skillnaden mellan lön och pension större än väntat, säger Stefan Westerberg, privatekonom på Länsförsäkringar, i en kommentar.

Måste avstå vanliga varor

I Länsförsäkringars undersökning framgår att var tredje pensionär, 33 procent, tvingats dra ned på inköp av vardagsvaror som exempelvis kläder och andra prylar. 

Bland kvinnor är siffran 66 procent när även kategorin “upplevelser” räknas in i ekvationen, jämfört med männen som ligger på 48 procent.

Det får Länsförsäkringar att slå larm

Skillnaderna mellan kvinnor och män följer med hela vägen in i pensionen. Lägre livsinkomster och därmed lägre pensioner gör att kvinnor oftare behöver anpassa sin livsstil mer när lönen ersätts av pension. För den som har möjlighet kan eget sparande därför spela en större roll för att skapa ekonomisk stabilitet som pensionär, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: Ica slår larm om sina egna kunder: ”Smärtgräns”

"Dra åt svångremmen"

En annan vanlig förändring, ofta ofrivillig, kan vara att behöva flytta till ett mindre boende vid pensionen, eftersom boendeformen behöver anpassas till den nya inkomsten.

Bland låginkomstpensionärer har 19 procent gjort så, jämfört med 7 procent bland de med högst inkomster.

– Pensioneringen innebär för många ett tydligt inkomstskifte, som ofta leder till att man måste se över sina utgifter. För vissa handlar det om att prioritera annorlunda, för andra om att behöva dra åt svångremmen, säger Stefan Westberg.

LÄS MER: Börsbolag i kris – aktien totalkraschar

Foto: BettyV

Text: Redaktionen