Bokade sommarresa – chocksumma drogs från kontot

2023 06 30

Det råder resfeber hos svenska folket.

Efter flera år av pandemi är ressuget på topp.

Aldrig förr har efterfrågan på solsemester varit så hög bland svenska barnfamiljer som det är just nu, menar exempelvis resebyrån Apollo.

– Många fick lägga sina resplaner på hyllan under pandemin, så årets sommar kommer bli ett efterlängtat utlandsäventyr för många svenska familjer, bekräftar Apollos pressansvarig Martina Krantz i ett pressmeddelande.

82 000 kronor försvann

En som såg chansen att äntligen ge sig ut för resa igen var Ann-Sofie Nilsson från Göteborg.

I våras bokade hon därför en resa till Thailand för sex personer.

Men någonting gick fel i samband med bokningen, rapporterar SVT Väst.

Och när hon tittade på sitt bankkonto någon vecka senare fick hon en total chock.

82 000 kronor hade felaktigt försvunnit.

– Jag fick fullständig panik. Men det var söndag och jag kunde inte få tag på någon på Sembo, berättar Ann-Sofie för tv-kanalen.

Betalningen "medgavs inte"

Sembo var den reseförmedlare hon använt sig av för att boka resan.

I samband med bokningen dök felmeddelande upp som informerade om att betalningen inte medgavs.

Hon provade därför flera gånger med olika e-postadresser och olika betalmetoder, och efter tredje gången gillt gick betalningen igenom.

Vägrade betala tillbaka

Men när Ann-Sofie väl fick tag på Sembo vägrade de betala tillbaka pengarna, om hon själv inte betalade en avgift på 13 000 kronor plus flygskatt.

Reseförmedlaren kunde nämligen inte hitta några tekniska problem och hävdade att Ann-Sofie godkänt två betalningar.

Man hävdar att det inte upptäckts några tekniska fel och att kunden godkänt betalningarna.

Ändrade sig

Det är först när SVT börjar ställa frågor som Sembo sedan ändrar sig. Man hittar en “logg” som bekräftar Ann-Sofies tekniska problem. 

Efter det backar reseförmedlaren och meddelar att man kommer betala tillbaka vartenda öre.

– Det är inte rimligt att kunden ska stå för det här, säger Andreas Elmgren som är operativ chef för Sembo, till tv-kanalen.

Blir lurade

Under våren har flera andra klagomål på resebyråer fått uppmärksamhet i medierna.

Det har bland annat handlat om att man blivit lurade på pengar. Ett företag som nämnts är Travellink.

En kund betalade exempelvis 5 000 kronor för en resa men fick ingen bekräftelse och hamnade inte heller på flygbolagets passagerarlista, rapporterade Göteborgs-Posten i maj.

LÄS MER: Svenskar som bokar utlandssemester blir lurade

Foto: A. Ahmed

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ukrainsk fullträff – viktig rysk bas totalförstörd

2026 06 06

Ukraina har genomfört ett lyckat flyganfall.

Ryska soldater har under en längre tid omvandlat ingångarna till lägenhetsbyggnader i Pokrovsk till avfyrningsplatser för attackdrönare.

Vissa lägenhetshus i regionen har gjorts om till baser för drönarstyrkor.

Nu har Ukraina genomfört flyganfall mot en av dessa baser, rapporterar RBC Ukraine.

Ukrainsk fullträff

Ukrainas försvarsmakt har framgångsrikt slagit till mot en rysk position i de centrala delarna av Pokrovsk som användes för flygspaning och drönaravfyrningar. 

Det rör sig om ett precisionsanfall från luften mot anläggningen i stadens centrum. 

Ryska soldater hade upprättat en avfyrningsplats för Molniya-attackdrönare där, samt en bas för en flygspaningsenhet. 

Bilder visar

Filmklipp som delats av Ukrainas militär visar en massiv explosion vid platsen.

Den sjunde snabbinsatskåren bekräftar attacken.

– Anfallet mot anläggningen avbröt de fientliga drönarenheternas verksamhet i området och minskade fiendens spanings- och anfallsförmåga. 

Det framgår inte vilket slags stridsflygplan som användes vid attacken.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

Även vid flygplats

Men det är inte bara mot anläggningar i centrala Pokrovsk som Ukraina har genomfört anfall.

Ukrainska drönarenheter har även genomfört en serie framgångsrika attacker mot den ryskockuperade flygplatsen i Donetsk.

Det har "saboterat Moskvas försök att omvandla anläggningen till en militärbas", rapporterar Kyiv Independent.

“Skulle flyga mot förskolor”

De ryska styrkorna har försökt omvandla flygplatsen i Donetsk till en bas för avfyrning av Shahed-drönare.

En viktig måltavla, menar ukrainarna.

– Ett beslut fattades om att genomföra systematiska, förebyggande tillslag som ska avbryta fiendens avfyrningar och minska antalet fientliga drönare som annars återigen skulle flyga för att attackera förskolor, höghus och sjukhus. 

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Ukrainas militär (Telegram) resp A. Voznenko

Text: Redaktionen