16feb26

BEKRÄFTAT: Farligt besked från Kim Jong-Un

2023 09 28

Nordkorea har stått för en fundamental eskalering i världens maktbalans.

Diktaturen har egentligen inte utfört något kärnvapenprov sedan 2017.

Man har däremot avfyrat ett flertal missiler med “falska” kärnstridsspetsar under de senaste månaderna.

Och nu har Kim Jong-Un tagit ytterligare ett avgörande, och nästan oåterkalleligt, steg mot att fastställa Nordkorea som en av världens kärnvapenmakter.

Ändrar grundlagen

Nordkorea har nämligen skrivit in beväpningen av kärnvapen i sin grundlag, bekräftar statliga medier.

– Den avgörande punkten på agendan för att formulera Nordkoreas politik om kärnvapenstyrkan som statens grundläggande lag, konstaterade landets parlament i föga oväntad konsensus enligt KCNA, landets centrala nyhetsbyrå.

"Ingen får förakta"

Diktatorn själv har kommenterat den nya förändringen.

– Demokratiska Folkrepubliken Koreas politik för kärnvapenuppbyggnad har gjorts permanent som statens grundläggande lag, som ingen får förakta med någonting, säger Kim Jong-Un.

Han tillade att det var “mycket viktigt” att “påskynda moderniseringen av kärnvapen” för att försäkra sig om strategisk avskräckning.

"Katastrof – episka proportioner"

Lagförändringen kommer ett år efter att Nordkorea officiellt “oåterkalleligt” förklarat sig en kärnvapenstat med rätt att använda förebyggande kärnvapenangrepp för att skydda sig själva.

Utvecklingen är livsfarlig, enligt FN och organisationens generalsekreterare Antonio Guterres.

– Varje användning av ett kärnvapen – när som helst, var som helst och i vilket sammanhang som helst – skulle släppa lös en humanitär katastrof av episka proportioner, sade han i ett uttalande till FN:s generalförsamling i tisdags.

Varnat USA med fejkattack

FN-chefens varning kommer i en tid när Kim Jong-Un varnat USA för att driva Nordkorea till krig.

Så sent som för några veckor sedan fejkades en nordkoreansk kärnvapenattack i syfte att “varna fienderna för den faktiska kärnvapenkrigsfaran”, uppgav KCNA.

Den iscensatta attacken var ett svar på USA:s gemensamma övningar med Sydkorea som hade ägt rum samma vecka.

– På denna viktiga dag bekräftar vi återigen vårt engagemang för en värld fri från kärnvapen, betonade Guterres i sitt uttalande.

– Detta innebär att kärnvapenstater leder vägen genom att uppfylla sina nedrustningsskyldigheter och åtar sig att aldrig använda kärnvapen under några omständigheter.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


04 aug 26

”8 000 kronor mer i månaden” – stor förändring för pensionärer

2026 08 04

Pensionärer har fått mer i plånboken.

Det visar pensionsbolaget Alectas årliga inkomststudie.

Enligt undersökningen har pensionärer i dag betydligt mer pengar att röra sig med än för tio år sedan.

–  Personer födda 1957 hade vid 67 års ålder typiskt sett 8 000 kr mer i månaden att röra sig med efter skatt jämfört med 67-åringar för tio år sedan, framhåller Alecta.

Samtidigt ökar andelen så kallade jobbonärer. I åldersgruppen 66 år eller äldre arbetar i dag en halv miljon personer i någon utsträckning. Bland 66–70-åringar har omkring 40 procent inkomster från sitt arbete.

Flera tusenlappar

Alectas studie bygger på inkomstuppgifter från Statistikmyndigheten SCB för samtliga tre miljoner svenskar som är 55 år eller äldre. Uppgifterna har kompletterats med en enkät om vardagsekonomin bland omkring 1 200 personer i åldern 67–75 år.

– Vi har gjort vår inkomststudie i snart tio års tid och sett hur nyblivna pensionärers inkomster ökat samtidigt som andelen fattiga minskat. Vid 67 års ålder hade personer födda 1957 typiskt sett 8 000 kronor mer i månaden att röra sig med jämfört med vad 67-åringar hade för tio år sedan, säger Staffan Ström, pensionsekonom på Alecta.

– Nytt för i år är att vi låtit göra en undersökning där dagens pensionärer själva får berätta vad de tycker om sin tillvaro – och många är faktiskt nöjda, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor 

9 av 10

Enligt enkäten är 9 av 10 (87 procent) av de svarande ganska eller mycket nöjda med sin nuvarande ekonomi.

Bland jobbonärer är siffran ännu högre – 93 procent svarar att de är granska eller mycket nöjda med sin ekonomi.

Ekonomin är dock inte den viktigaste frågan för pensionärerna. På frågan om vad som är viktigast i livet svarar 79 procent att god hälsa är viktigast, medan 75 procent lyfter fram nära relationer. En god ekonomi kommer på tredje plats med 57 procent.

– Det finns många pensionärer som har det kämpigt med ekonomin. Men hur vi pratar om pension och hur vi porträtterar äldre har stor betydelse, säger Staffan Ström.

– Den typiska pensionären är inte fattig, grå och förbrukad som många tycks tro utan är nöjd med sin ekonomi, lever i stort sett som han eller hon vill och känner sig trygg inför sin ekonomiska framtid. Det är roligt att se att många äldre målar upp en så hoppfull bild när de själva beskriver sin tillvaro.

LÄS OCKSÅ: Värsta sedan 2002 – Ukraina stoppar Ryssland

Foto: Franz26

Text: Redaktionen