Afghanistans öde står skrivet i stjärnorna – och himlen är nattsvart

2021 07 02

Tre presidenter har besökt USA:s mest centrala militäranläggning i Afghanistan genom åren men nu har den tömts på soldater vilket indikerar att USA:s totala tillbakadragande efter 20 års närvaro i landet kan ske inom kort.

Bagram Air Base blev USA främsta bas i Afghanistan efter terrordådet mot World Trade Center 2001 som blev startskottet på USA:s mest långvariga krig någonsin. Men President Joe Biden avslutar nu USA:s närvaro i landet och lämnar över till Afghanistans egen regering.

Tre presidenter besökte

Tre presidenter – George W Bush, Barack Obama och Donald Trump – besökte flygbasen under sin tid i Vita Huset och Bagram som från början knappt hade elektricitet utvecklades till en egen liten stad med butiker, skolor och allehanda faciliteter som servade de tusentals soldaterna rapporterar CNN.

ANALYS
De grymma talibanerna avancerar nu på flera håll i landet och risken för att landet faller ner i ännu mer mörker, terror och religiös extremism är skrämmande stor. Denna gång lär inte USA eller Europa vara lika intresserade av att rädda landets invånare undan de inhemska terroristerna och frågan är hur omvärlden kommer att agera om talibanerna tar över igen.

Ett alternativ är att grannländer tar ett större ansvar och ett annat, vilket är mer troligt, är att man bistår Afghanistans egen regering med allt mer militär utrustning. Risken är dock att utrustningen faller i händerna på talibanerna.

Det kan helt enkelt bli så att omvärlden delvis går i en ny riktning som går ut på att de drabbade länderna får klara sig mer på egen hand. Det är delvis förståeligt – med tanke på svårigheterna i Afghanistan – men det är ack så tragiskt för landets egen befolkning, till exempel kvinnorna som får lida svårt av de religiösa extremisternas härjningar.

År 2011 var det nästan 110 000 amerikanska soldater i Afghanistan men nu bedöms bara 2 500 vara kvar och snart lämnar även de allra sista. USA och Väst har gjort vad man kunnat och nu står landets öde skrivet i stjärnorna. Tyvärr ser himlen nattsvart ut.

Foto: The Barack Obama White House


JUST NU: SMHI varnar för skyfall

2025 07 11

SMHI utfärdar en gul varning för skyfallsliknande regn.

– Under natten till söndag är det risk för kraftiga skurar som lokalt kan ge stora regnmängder på kort tid, framhåller myndigheten i ett uttalande.

Enligt SMHI:s varning ligger sex län i riskzonen:

- Stockholms län

- Uppsala län

- Västmanlands län

- Örebro län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

Samtliga områden kan räkna med ihållande regn från natten mot söndag.

Lokalt kommer stora regnmängder falla på kort tid, uppemot 50 millimeter på vissa platser.

– Till på söndag ser tyngdpunkten på regnet ut att förskjutas till norra Svealand och sydostligaste Norrland. I detta område kan regnet bli kraftigt och ge rikliga regnmängder på kort tid, framhåller SMHI:s meteorolog Mattias Lind.

Uppmaning till allmänheten

SMHI går också ut med flera uppmaningar till invånare i de berörda länen.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Högsommarvärme i Norrland

Helgvädret bjuder på stora kontraster i olika delar av landet.

I norra Sverige väntas högsommarvärme från fredagen och framåt.

SMHI har utfärdat en varning för höga temperaturer i Jämtlands län, Norrbottens län, Västerbottens län och Västernorrlands län. Enligt prognosen kan det bli uppemot 30 grader i områdena.

Värmen ser ut att hålla i sig under början av nästa vecka.

– I början på nästa vecka ser södra Sverige ut att få fortsatt ostadigt och lågtrycksbetonat väder, men med lite högre dagstemperaturer än tidigare. I norra Sverige blir det fortsatt högtrycksbetonat och i norra Norrland kan temperaturen i början av veckan nå omkring 30 grader på en del platser, berättar SMHI:s Mattias Lind.

Foto: A. Bingöl

Text: Redaktionen


JUST NU: Matjätte ska öppna flera nya butiker

2025 07 11

En av de svenska matjättarna redovisar positivt resultat och planerar för nyetableringar.

Det handlar om matvaruhuskedjan Axfood som presenterar sin andra kvartalsrapport för året.

– Axfood summerar ett starkt andra kvartal med en tillväxt som var betydligt högre än marknadens, uppger företaget.

Lågprissegmentet drivande

I rapporten framgår tydligt att det är lågprissegmentet i koncernen som driver framgången.

Willysbutikerna står för det bästa resultatet.

– Det är tydligt att allt fler konsumenter väljer att handla hos oss, kommenterar Axfoods vd och koncernchef Simone Margulies.

Under det andra kvartalet växte Axfood betydligt mer än marknaden, främst drivet av Willys med affärsidén ”Sveriges billigaste matkasse”.

– Detaljhandelsomsättningen ökade med 23 procent totalt.

Fler butiker

Den ökade efterfrågan resulterar också i planer på nya butiker.

Vi ser att det finns fler kunder som vill handla hos Willys än vad det finns butiker, säger Simone Margulies till Dagens industri.

– Effektiviseringarna kommer att leda till årliga kostnadsbesparingar om cirka 80 miljoner kronor från 2026, vilket skapar förutsättningar för koncernen att fortsätta investera i prisvärde och konkurrenskraft.

City Gross blir Willys

Tidigare under dagen rapporterade marcusoscarsson.se om att en annan del av Axfoods koncern går betydligt sämre.

Det skulle kunna ledare till ytterligare fler Willysbutiker framöver.

– Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? kommenterade Ulf Johansson till Dagligvarunytt då.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke.

Summerar

– Vi summerar ett starkt kvartal där vi växte mer än marknaden och fortsatte attrahera såväl befintliga som nya kunder, uppger Axfood.

– Vi har bra momentum i Willys, Hemköp och Snabbgross och arbetar för att utveckla City Gross.

Foto: Axfood

Text: Redaktionen