Jimmie Åkesson på ”hemligt besök”

2024 01 29

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har åkt utomlands.

SD-ledaren befinner sig just nu i Israel.

Det handlar om ett ”hemligt besök”, som varken Åkesson eller partiet gått ut med offentligt.

Partiledaren är inbjuden av  ”Rådet för internationella relationer” inom regeringspartiet Likud, rapporterar Expressen.

Det handlar således inte om en officiell inbjudan från Israel. Landets utrikesdepartement har svartlistat flera partier som har rötter i den nynazistiska rörelsen. Sverigedemokraterna är ett av dessa partier.

”Inofficiellt besök”

Under måndagen besökte Jimmie Åkesson Yad Vashem, ett monument-, arkiv- och forskningscentrum till minne av ”Förintelsens offer och hjältar". 

– Jimmie Åkesson är här i dag. Det är ett inofficiellt besök som inte är samordnat med vårt utrikesdepartement.

Det säger Simmy Allen, som är talesperson på Yad Vashem, till Expressen.

– Han kan besöka Yad Vashem som alla som kommer till Israel kan göra. Han registrerade sig för en guidad tur online på vår hemsida, fortsätter han.

”Viktigare än någonsin”

Åkessons besök sker två dagar efter Förintelsens minnesdag.

SD-ledaren kommenterade minnesdagen på sin Facebook-sida.

– Det är idag viktigare än någonsin att stå upp mot antisemitismen, i Sverige och i omvärlden, och att visa stöd för den demokratiska staten Israels rätt att försvara sig mot nutidens största hot mot världens judar, skrev han bland annat.

Nobbade SD

I maj 2023 besökte SD-topparna Richard Jomshof och EU-parlamentarikern Charlie Weimers Israels lagstiftande församling, Knesset.

Enligt uppgifter till Jerusalem Post nobbade flera israeliska ledamöter mötet med SD i sista stund på grund av utrikesdepartementets svartlistning och Sverigedemokraternas nazistiska historia.

Trots avhoppen träffade Jomshof och Weimers några representanter från borgerliga Likud och Nationell enighet.

Enligt Jerusalems Posts källor präglades mötet av ett stort hemlighetsmakeri.

LÄS MER HÄR:

Israel går ut med markering mot SD

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Europeisk ledare ska träffa Trump – efter jättebråk

2025 06 01

En av Europas viktigaste ledare ska träffa Donald Trump i veckan, efter ett stort bråk med Trumpadministrationen.

Relationen mellan USA och Europa har varit minst sagt infekterad sedan Donald Trump återvände till Vita huset.

Flera representanter för Trumpadministrationen har riktat mycket hårda ord dels mot hela Europa, dels mot enskilda länder.

Nu väntar ett spänt möte mellan Trump och Tysklands förbundskansler Friedrich Merz.

Har bråkat med Trumpadministrationen

Friedrich Merz ska resa till Washington nästa vecka, rapporterar Politico.

Merz och Trump kommer att träffas på torsdag och bland annat diskutera kriget i Ukraina, Mellanöstern och handelspolitik, enligt tidningen.

Mötet äger rum i Vita huset och är Merz första möte med Trump sedan han tillträdde som förbundskansler.

Det ser ut att kunna bli ett spänt möte, efter att båda länderna gjort skarpa uttalanden mot varandra de senaste månaderna.

Friedrich Merz har varit inblandad i flera ordbråk med Trumpadministrationen.

Både USA:s utrikesminister Marco Rubio och vicepresident JD Vance har attackerat Tyskland med anledning av att tysk underrättelsetjänst har stämplat högerpopulistiska AfD (Alternative für Deutschland) som en högerextrem organisation.

Detta har fått Merz att reagera.

– Vi har i stort sett hållit oss utanför den amerikanska valkampanjen de senaste åren, och det inkluderar mig personligen, sade Merz tidigare i år, enligt tidningen.

Merz tillade att han hade skickat ett tydligt budskap till representanter för den amerikanska administrationen:

– Vi har inte tagit ställning för någon av kandidaterna. Och jag ber er att acceptera det i gengäld, säger Merz.

Mycket att prata om

Trump och Merz har talats vid i telefon vid två tillfällen. Men nästa vecka kommer de alltså att ha sitt första officiella möte.

Relationen mellan USA och Europa har länge varit spänd, bland annat med anledning av vicepresidenten JD Vance frontalangrepp mot Europa vid säkerhetskonferensen i München tidigare i år.

Dessutom har USA inlett ett handelskrig samt kritiserat Europas länder för att de inte tar ett tillräckligt stort ansvar för sin egen säkerhet.

Trump och Merz lär därför ha mycket att prata om, och det finns risk för en spänd stämning i Vita huset på torsdag.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Världskänt rockband i blåsväder

2025 06 01

Ett av världens mest kända rockband har hamnat i blåsväder.

Metallica är ett av världens mest populära band, och har i snitt över 28 miljoner lyssnare i månaden på Spotify.

Men nu har det populära heavy metal-bandet hamnat i blåsväder.

En tidigare bandmedlem riktar allvarliga anklagelser mot det ikoniska rockbandet.

Anklagar Metallica

Dave Mustaine var medlem i Metallica åren 1981-83, innan han gick vidare och blev frontfigur i det egna bandet Megadeth.

Nu anklagar Mustaine sitt forna band Metallica för plagiat, rapporterar NME.

Mustaine menar att Metallica har stulit riffet till bandets absolut största hit.

Det handlar om låten ”Enter Sandman”, som släpptes 1991 och idag har 1,7 miljarder lyssningar på Spotify.

Under sin medverkan i The Shawn Ryan Show riktar Mustaine hårda ord mot Metallica, och hävdar att riffet i ”Enter Sandman” har stulits från bandet Excel och deras låt ”Tapping Into the Emotional Void”.

– Vi [Megadeth] kanske inte är lika stora som dem. Helvete, deras största låt, ”Enter Sandman” – sök upp bandet Excel nu direkt… Sök upp deras låt, säger Mustaine.

Flera jämförelser

Det är inte första gången som Metallicas megahit ”Enter Sandman” jämförs med det betydligt mindre kända bandet Excels låt ”Tapping Into the Emotional Void”.

Jämförelser har gjorts i många år, och inte bara gällande riffet. Många anser att det finns flera likheter mellan låtarna, enligt tidningen.

Bandet Excel har till och med övervägt att stämma Metallica, men har inte gjort slag i saken.

Men nu menar alltså även den tidigare bandmedlemmen Mustaine att låten är stulen. Mustaine själv hade lämnat bandet när låten skrevs.

Anser sig orättvist behandlad

I intervjun fäller Dave Mustaine också flera andra bittra kommentarer om Metallica, bland annat om det faktum att han tvingades sluta i bandet.

– Jag har sett till att aldrig säga att jag slutade, för jag ville att folk skulle veta att jag blev orättvist avskedad och att jag inte brydde mig ett dugg, säger han, enligt tidningen.

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen