Källa inifrån avslöjar Riksbankens plan – “tydliga tecken”

2023 11 23

Idag, torsdag, ger Riksbanken besked om styrräntan.

Myndighetens besked har av flera ekonomer beskrivits som en riktig rysare.

– Jag tycker det är mer osäkert än någonsin. Hade du frågat mig för två veckor sedan så hade jag verkligen lutat åt att, givet hur Riksbanken kommunicerat, man skulle höja med 25 punkter till, säger SBAB:s chefsekonom Robert Boije till Dagens industri.

Nu är han mer tveksam – men uppmanar Riksbanken att inte höja.

Tidigare medarbetare: "Tydliga tecken"

Säkrare på sin sak är Amanda Sundström, numera ränte- och valutastrateg på SEB.

Hon har goda skäl för sin övertygelse.

Fram till väldigt nyligen rörde hon sig i samma korridorer som Riksbankens viktigaste tjänstepersoner i sin roll som senior ekonom på myndigheten.

– Jag tror att Riksbanken lämnar räntan oförändrad. Det finns redan tydliga tecken på att både ekonomin och inflationen har bromsat in, säger den tidigare riksbanksanställda ekonomen till Svenska Dagbladet.

Ökar försäljningen

Amanda Sundström menar samtidigt att Riksbanken, trots att man inte beräknas höja räntan, istället utökar försäljningen av statsobligationer.

– Det finns tecken på att det förbättrar funktionssättet på statspappersmarknaden och att man får lite högre aktivitet och omsättning där. Så jag tror det finns skäl som har mer att göra med hur marknaden fungerar som kan vara positiva, säger ekonomen till Di.

Glada kronnyheter

Vad många ekonomer också pekar på är kronans status.

Under det senaste året har valutans svaga status varit skäl för att höja räntan, enligt Riksbanken.

Men i tisdags, blott två dagar före dagens räntebesked, kom ett glatt besked.

Kronan nådde då sin starkaste nivå sedan maj månad.

 I spåren av bland annat förbättrad global riskaptit och lägre amerikanska räntor har kronan stärkts kraftigt under de senaste veckorna, framhöll Handelsbanken i ett pressmeddelande.

"Kan tacka dollarn och Fed"

Kronbeskedet var en nyhet som Riksbanken ska känna stor tacksamhet för inför den nyhet man kommer att presentera för Sveriges banker och hushåll idag.

– Riksbanken kan tacka US-dollarn och Fed för mindre svag krona, uttrycker SEB-ekonomen Robert Bergqvist på X.

– Underlättar för Rix att låta räntan ligga kvar på 4,0 procent på torsdag. Vi såg det i somras, vi ser det nu: en “bekräftad” räntetopp för Fed får dollarn att tappa i värde och kronan att stärkas, även mot euron.

LÄS MER: Riksbanken på väg mot panikåtgärd – kopplas till beslut från 2020

Foto: Johanna Hanno

Text: Redaktionen


“Brutalt bakslag” för Trump: republikaner går in och avbryter

2025 04 10

USA:s president Donald Trump möter motstånd i sitt eget parti.

Republikaner i USA:s representanthus ställer in en planerad omröstning om budgetresolutionen.

Beskedet kom i natt svensk tid.

Anledningen är att talmannen Mike Johnson medgett att för många republikaner skulle gå i opposition – vilket gjorde åtgärden dömd på förhand.

– Resultatet är ett brutalt slag mot republikanska ledare i kongressen och president Trump, som har ägnat dagar åt att försöka driva fram röster för finansplanen, skriver den amerikanska tidningen Politico.

"Viktigare än någonsin"

Republikanerna har en knapp majoritet i kammaren.

Donald Trump hade på förhand uppmanat sina partikollegor att rösta igenom resolutionen, som beskrivs som avgörande för att kunna genomföra planerade skattesänkningar och ändra försvarsbudgeten, energipolitiken samt vidta åtgärder för att öka gränssäkerheten.

– Republikaner, det är viktigare nu än någonsin att vi godkänner den enda, stora vackra lagen. USA kommer att flyga som aldrig förr, skrev Trump på den egna sociala medieplattformen Truth Social igår.

"Dramatiska scener"

The New York Times rapporterar om “dramatiska scener” i Kapitolium under gårdagskvällen som blottar splittringar i det republikanska partiet.

Mike Johnson hade dessförinnan sagt på en pressträff att det fanns en “liten mängd” republikaner som motsatte sig åtgärderna.

Det är dock tillräckligt eftersom den republikanska majoriteten i kammaren har för små marginaler.

– Jag är mycket optimistisk kring resultatet av denna “stora vackra lag” och det här är bara ett av stegen för att nå dit, säger Johnson enligt Politico.

Två veckors uppehåll väntar

Bakgrunden till det interna motståndet är att de mest konservativa republikanerna inte anser att budgetresolutionen kräver tillräckligt hårda nedskärningar i USA:s offentliga utgifter.

Tidigare har både Trump och Johnson framgångsrikt fått med sig även den här gruppen i partiet.

Ett två veckor långt uppehåll kommer nu att krävas innan ett nytt försök att få igenom budgeten kan göras.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – oväntad vinnare

2025 04 10

Dyrast choklad innebär nödvändigtvis inte godast choklad.

Den slutsatsen drar Allt om mats testpanel efter ett större test av choklad nyligen.

I testet ingick såväl etablerade produkter som Marabous schweizernöt och helnöt samt “finsmakaren” Lindt med Les Grandes hazelnuts.

Det är dock ingen av dessa chokladjättar som toppar listan.

Oväntad vinnare: "Mest prisvärd"

Istället är det Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate från lågpriskedjan Lidl som utses till vinnare av panelen.

Chokladen pekas ut som “den mest prisvärda chokladen” i det blindtest där panelen bedömde doft, utseende, konsistens och smak på 15 olika sorters choklad med hasselnötter.

Lidl jublar efter utmärkelsen.

– Vi är otroligt stolta över testpanelens resultat! säger Robert Stekovic, inköps- och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i en kommentar.

– Att vår premiumchoklad med hasselnötter och grädde inte bara är en smakfavorit utan också är den mest prisvärda, bekräftar vårt löfte till våra kunder om att erbjuda högsta kvalitet till bästa pris. Extra glädjande är att den dessutom har den lägsta sockerhalten i testet – en vinnare på alla sätt

Priset avgjorde

Lidlchokladen belönas med betyget 4 av 5. Flera andra sorter, exempelvis Marabous schweizernöt och Tony’s chocolonely, får samma betyg, men priset avgör för Lidls del.

Panelen beskriver chokladkakan som “relativt tjock med tydliga nötter i”.

Andra gillar den starkt och hyllar den krämiga mjölkchokladen, den relativt låga sötman, den lena konsistensen och de fina nötterna, skriver Allt om mat i sitt omdöme.

I testet ingick även choklad från bland annat Biltema, Karl Fazer, Garant, Xtra Coop, Änglamark, Ikea, Dazzley, Ritter Sport och Treatville.

En lyxvara

Choklad är en av de varor som ökat mest i pris på senare tid.

Bara under det senaste året har godiset ökat med nästan 25 procent, enligt nya siffror från oberoende Matpriskollen.

Den som vill köpa en 200 grams chokladkaka från Marabou kan nu behöva betala runt 45 kronor – mer än  dubbelt så mycket som för ett par år sedan.

– Det här är ett hårt slag mot landets hushåll som redan är pressade. Vi såg detta komma, och varnade redan i förra månadsrapporten, sade Ulf Mazur, grundare av Matpriskollen, tidigare i vår.

Choklad har av experter även bedömts kunna bli en lyxvara i framtiden. Godiset listas i flera butiker även som högriskvara när det gäller stölder, uppger SR.

Foto: T. Bykovets

Text: Redaktionen