SOLCELLER: Uppemot 100 000 hushåll riskerar plötslig smäll

2023 09 05

Många villaägare planerar att installera solceller under 2023.

Det handlar om totalt ungefär 100 000 stycken hushåll som investerar i egen energi i år.

Men samtidigt som många lägger ned stora pengar på projektet kan en betydande del av gruppen nu riskera en kraftig ekonomisk smäll, rapporterar Dagens industri.

Detta på grund av det så kallade gröna skatteavdraget – som präglas av brister i regelverket.

Totalt handlar det om summor på uppemot 30 000 kronor som villaägarna riskerar att gå miste om.

Vädjar till regeringen

I ett brev till regeringen vädjar nu branschföretagare om att ändra reglerna fortast möjligt.

– Vi har svårt att tro att det var lagstiftarens intention att reglerna skulle få den här konsekvensen och tror att det helt enkelt är ett misstag i utformningen av lagstiftningen som regeringen kan rätta till, framhäver bland andra Stefan Ölander och Erik Martinsson enligt Di.

De är vd på Soltech Energy respektive Svea Solars och kräver nu ett möte med regeringen.

"Förtvivlade reaktioner"

Enligt reglerna är det enbart betalningarna som görs under samma år som installationen som kan räknas i skatteavdraget.

Det skapar problem – eftersom det är väldigt vanligt att betala i förskott vilket innebär att den betalning som skickas in blir kraftigt lägre än det totala beloppet.

Enligt solcellsjättarna har man mött “förtvivlade reaktioner”.

– Vi är allvarligt oroade över att regeringen fortfarande inte har åtgärdat den så kallade årskiftesproblematiken, framhålls vidare i brevet.

Avdraget höjs

Från och med 1 januari blev det enligt Skatteverket mer förmånligt att installera solceller för att generera egen elektricitet.

– Avdraget på fakturan höjs från 15 till 20 procent om du har tillräckligt mycket skatt att räkna av reduktionen mot, informerar Skatteverket på sin hemsida.

Totalt kan en villaägare få skattereduktion på 50 000 kronor för grön teknik när det gäller arbete och material.

Noterar rekordintresset

Energijätten Vattenfall har noterat att intresset för solceller just nu är rekordstort.

– Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna vill stimulera efterfrågan ytterligare. Ett lägre pris ska göra det möjligt för fler att investera solceller, framhåller man på sin sajt.

Tidigare i år har det även rapporterats om att en nätavgift ska införas på försäljning av elöverskott, även det ett oväntat bakslag för många som investerat i solceller.

LÄS MER: Chockerande smäll för hushåll med solceller

Foto: M. Winkler

Text: Redaktionen


JUST NU: Mystiska farkoster i USA

2025 10 27

Konstiga ljus, oförklarliga föremål och mystiska rörelser under vågorna förbryllar amerikanska forskare och UFO-entusiaster.

Nu väller anmälningar in till den amerikanska organisationen Enigma – som arbetar med att undersöka observationer om oidentifierade fenomen.

I en färsk rapport uppger Enigma att tusentals observationer av oidentifierade undervattensobjekt (USO) har registrerats i närheten av floder, sjöar och hav i USA.

– Enligt uppgifter ska några av dessa objekt ha stigit upp från djupet, eller störtat ner i vattnet, utan att lämna ett plask, vilket trotsar konventionell fysik, rapporterar Newsweek som tagit del av rapporten.

”Väcker brådskande frågor”

Enligt tidningens reporter Amir Daftari utmanar den stora volymen anmälningar de traditionella förklaringarna till UFO-observationer.

Daftari konstaterar att observationer i luften länge mötts av skepticism, men undervattensdimensionen tillför ett nytt lager av komplexitet.

– Om uppgifterna kan verifieras kan USO:er representera antingen mycket avancerad teknologi eller ett helt okänt fenomen. Det väcker brådskande frågor om nationell säkerhet, det vetenskapliga läget och mänsklighetens förståelse av naturen, framhåller reportern.

Konstiga ljus och oförklarliga rörelser

Sedan 2022 har Enigma registrerat över 30 000 anmälningar om oidentifierade undervattensfarkoster.

Cirka 9 000 observationer har gjorts inom 16 kilometer från USA:s kustlinjer eller större vattendrag. Av dessa har omkring 500 skett inom åtta kilometer från kusten, och över 150 rapporter beskriver föremål som svävar ovanför eller dyker ner i vattnet – ibland åtföljda av konstiga ljus eller oförklarliga rörelser. Andra rapporter innehåller filmklipp från mobilkameror som fångar gröna ljus som färdas under havsytan.

– De får betraktare att ifrågasätta om det rör sig om naturliga avvikelser, hemliga militära experiment eller något helt annat. Sådana bevis tillför ett konkret element till rapporter som ofta avfärdas som fantasier, rapporterar Newsweek.

Flest observationer har gjorts utanför Kalifornien och Florida.

LÄS MER:  Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

Expert slår larm

Den pensionerade marinamiralen Tim Gallaudet anser att utvecklingen måste tas på allvar.

– Det faktum att oidentifierade objekt med oförklarliga egenskaper tar sig in i amerikanskt vatten och att försvarsdepartementet inte hissar en stor röd flagga är ett tecken på att regeringen inte delar med sig av allt den vet om dessa avvikande fenomen, skrev han i en rapport från 2024.

LÄS OCKSÅ: Sverige hyllas internationellt – ”ligger återigen före”

Arkivfoto: P. Linforth resp U.S. Navy

Text: Redaktionen


Använd aldrig – professor avråder från vanlig toalettartikel

2025 10 27

En professor avråder från användning av en vanlig toalettartikel.

Många känner oro för hygienen när de använder offentliga toaletter.

Den oron är befogad – åtminstone när det gäller användning av handtorkar som blåser ut luft på händerna, varnar en professor.

”Never! Aldrig”

Professorn i livsmedelshygien Marie-Louise Danielsson-Tham säger att hon aldrig skulle använda sig av handtorkar på offentliga toaletter.

Mängder av bakterier och virus sprids när luften strömmar ut, säger hon till TV4.

– Någon forskare hade mätt hastigheten på de här luftströmmarna när bakterierna och virusen spreds och kommit fram till att det var en hastighet på 690 kilometer per timme, och det är ju nästan som en tornado. Och de spreds då ungefär tre meters radie från den här handtorken, säger Marie-Louise Danielsson-Tham till kanalen.

Diskussionen har aktualiserats av ett klipp som har fått spridning och som visar hur mycket bakterier som sprids via handtorkar.

Luften som kommer ur handtorken hämtas upp från rummet och innehåller därför mängder av ohälsosamma partiklar, enligt kanalen.

Professorn i livsmedelshygien skulle själv aldrig komma på tanken att använda en handtork på en offentlig toalett.

– Never! Aldrig. Jag brukar använda toalettpapper, säger hon till kanalen.

Agnes Wold håller med

Även Agnes Wold, läkare och professorn i klinisk bakteriologi, har varnat för användning av elektriska handtorkar.

Hon beskriver dessa som ”superspridare” av bakterier och virus, och säger, precis som Danielsson-Tham, att hon inte använder sig av handtork.

– Aldrig, då torkar jag hellre mig på kläderna, säger Wold, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Istället bör man torka händerna med handduk eller papper, menar hon.

– Tvålen har ganska liten effekt och en tork har ingen effekt alls. Torkar du dig med pappers- eller tyghanduk reducerar man bakterieantalet litegrann och får bort smuts på händerna, säger Agnes Wold.

Man bör undvika handtorken även för andras skull, menar hon.

– Någon annan kan ställa sig vid handtorkapparaten och andas in dina mikrober. Då kan de få till exempel influensa om du har den på din hand, rent teoretiskt, har Agnes Wold tidigare sagt till SVT.

Foto: Lotus Design N Print

Text: Redaktionen