UPPGIFTER: Al-Qaida förklarar krig mot Sverige

2023 08 15

Al-Qaida hotar Sverige och Danmark med attacker.

Den militanta islamistiska terrororganisationen har kommunicerat ett direkt hot mot de två länderna via sin officiella mediekanal As-Sahab, rapporterar danska TV2.

Hotet har bekräftats av Danmarks polisiära underrättelsetjänst (PET).

Bakgrunden är den senaste tidens koranbränningar i de nordiska grannländerna.

Vädjar om attacker: "En krigsförklaring"

I al-Qaidas meddelande uppges organisationen vädja om attacker mot Sverige och Danmark.

Enligt Jacob Kaarsbro, chefsanalytiker på tankesmedjan Europa, handlar det om en bestämd “krigsförklaring”.

Läget är allvarligt.

– Det är på den grova sidan (uppmaningarna till fientlighet, red. anm.). Det är inget som underrättelsetjänsterna bara kan sitta och lyssna på, säger han till TV2.

– Det här måste absolut tas på allvar, och det tas på allvar internt i PET. Det är något som kan ge al-Qaida en plattform igen.

Inte normalt

Danmarks underrättelsetjänst har inte velat ge några intervjuer.

I ett mejl kommenterar man enbart att man är “medveten” om al-Qaidas nya uppmaningar.

Men enligt Jacob Kaarsbro är hotets karaktär inte på normal nivå.

Han menar att det är en uppmaning till terrornätverkets anhängare att förbereda attacker mot såväl Danmark som Sverige.

– Det är sällan man ser något sådant här, säger chefsanalytikern.

Referens till Charlie Hebdo

I al-Qaidas meddelande hävdar organisationen att de nordiska länderna inte har lärt sig någonting efter Charlie Hebdo, den franska satirtidning vars redaktion attackerades 2015 med totalt tolv döda och elva skadade som följd.

– Med referenser till Charlie Hebdo är det en oroväckande uppmaning från al-Qaidas centrala ledarskap. Sen om de lyckas omsätta det är en annan fråga, om det är någon som lyssnar, säger docenten och terrorismforskaren Magnus Ranstorp från Försvarshögskolan till Expressen.

Al-Qaidas meddelande

Så här lyder ett utdrag ur al-Qaidas meddelande enligt den danska statsvetaren Tore Refslund Hamming:

– Sverige och Danmark är två små, avskyvärda länder som inte utgör mer än två små prickar på världskartan, och deras befolkning uppgår inte ens till en tiondel av befolkningen i vår nation

– Islams folk i Sverige, Danmark och hela Europa – hämndens plikt har lagts på er.

Enligt Tore Refslund Hamming pekas ländernas intressen och framför allt diplomater ut som måltavlor.

Svenska säkerhetspolisen har inte gjort något officiellt uttalande efter nattens uppgifter.

LÄS MER: Säkerhetsläget: skarp uppmaning till allmänheten

LÄS MER: Säkerhetsläget förvärras

Foto: Ilzidedesigns

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Fasansfull syn på ryska flygplatser – ”aldrig sett i hela mitt liv”

2026 01 05

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina fortsätter att slå tillbaka hårt mot landet.

Många ryssar har de senaste åren valt att lämna sitt hemland och sökt sig västerut.

Den oberoende ryska nyhetssajten Meduza har ställt en fråga till emigrerade ryska medborgare, som har besökt sitt hemland de senaste åren, hur de upplever sitt fosterland idag.

Hundratals har svarat.

– Min hemregion är förstörd, säger en tidigare invånare i den ryska staden Primorsk, rapporterar finska Iltalehti.

 ”Aldrig sett i hela mitt liv”

Flera av de som skickat in svar kommenterar också den stora ökning av antalet funktionshindrade som kommer tillbaka från kriget i Ukraina.

En svarande, under namnet Vladimir, menar att han ser många soldater som kommer hem till de ryska flygplatserna på kryckor eller utan armar och ben.

– I hela mitt liv har jag aldrig sett så många funktionshindrade, inte ens under krigen i Tjetjenien eller Afghanistan, uppger han.

”Många har proteser”

En annan som svarat nyhetssajten, Rita som nu bor i Spanien, anser att Ryssland har gått bakåt i utvecklingen, och nu påminner om situationen på 1990-talet.

– Köpcentrum är indelade i de för de rika och de för de fattiga. Istället för en gräsmatta finns det nu en marknad mittemot mitt hus som säljer kinesiska produkter, uppger hon till nyhetssajten.

– Det finns många som har proteser. Det känns som att detta inte är min stad.

”Nästan tomma”

En röst från Tyskland, under namnet Danila, beskriver sin forna hemstad Lipetsk.

– Det finns inga människor. Parker, köpcentrum, hotell och huvudgator är nästan tomma, uppger han.

Han beskriver också hur infrastrukturen blivit sämre och ekonomin backar.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: 1,2 miljoner – Putins mardrömssiffra växer

Tvärtom i Moskva

Enligt Alina, som är bosatt i Israel, är Moskva ett undantag.

Där satsar den ryska ledningen på att upprätthålla bilden av framgång och att minska påverkan av kriget.

– Den enda påminnelsen om kriget är reklamskyltarna som visar hjältarna från den ”specialmilitära operationen”, uppger hon, rapporterar Iltalehti.

– Men ingen pratar om en specialoperation. Det är förmodligen ett sätt att stänga ute nyheterna och skydda din egen mentala hälsa.

LÄS MER: ”Vi tror inte på honom” – Trump avfärdar Putin

Foto: Ivan Shimko

Text: Redkationen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen