USA: Spännande upptäckt i rymden – potentiellt genombrott

2023 04 06

Amerikanska forskare har gjort en mycket spännande upptäckt i rymden.

Forskarna har nämligen noterat en återkommande radiosignal från en exoplanet, det vill säga en planet utanför vårt solsystem, och stjärnan som den kretsar kring. Det rapporterar CNN.

Signalen tyder på att planetens storlek påminner om jordens, och den tycks även ha ett magnetfält och kanske till och med en atmosfär.

"Kan tyda på andra världar"

Det är just jordens magnetfält som skyddar vår planets atmosfär, som livet behöver för att överleva. Att radiosignalerna antyder att det finns ett magnetfält även hos den aktuella exoplaneten är därför särskilt intressant.

– Att hitta atmosfärer runt planeter utanför vårt solsystem kan tyda på andra världar som potentiellt har förmågan att stödja liv, framhåller CNN.

Starka signaler

Planeten i fråga har fått namnet YZ Ceti b, och forskarna tror att radiovågorna skapats av interaktioner mellan planetens magnetfält och dess närliggande stjärna YZ Ceto.

Enligt Sebastian Pineda, astrofysiker vid University of Colorado Boulder och en av huvudförfattarna till den studie som nu publicerats om upptäckten, menar att radiovågorna måste vara väldigt starka för att kunna spåras från jorden.

– Om en planet överlever med en atmosfär eller inte kan bero på om planeten har ett starkt magnetfält eller inte, säger han.

Potentiellt bästa kandidaten

Forskarna tror att YZ Ceti b är den bästa kandidaten hittills när det gäller upptäckter av steniga exoplaneter med magnetfält.

– Det här kan verkligen vara det. Men jag tror att det kommer att bli mycket uppföljningsarbete innan en riktigt stark bekräftelse på radiovågor orsakade av en planet kommer ut, säger Jackie Villadsen, biträdande professor i fysik och astronomi vid Bucknell i Pennsylvania, enligt CNN.

Letar aktivt efter jordliknande planeter

Att man söker efter just planeter som liknar jorden är ingen hemlighet.

– Vi letar efter planeter som är riktigt nära sina stjärnor och har samma storlek som jorden, säger Jackie Villadsen.

– De här planeterna är alldeles för nära sina stjärnor för att vara någonstans där du skulle kunna bo, men eftersom de är så nära plöjer planeten liksom genom en massa saker som kommer från stjärnan.

Nya spektakulära teleskop

Kommande år kommer forskarna dessutom att kunna få tillgång till nya radioteleskop som ska hjälpa astronomerna att göra fler upptäckter av signaler som tyder på magnetfält.

– Sökandet efter potentiellt beboeliga eller livsstödjande världar i andra solsystem beror delvis på om man kan avgöra om steniga, jordliknande exoplaneter faktiskt har magnetfält, säger Joe Pesce, programchef för National Radio Astronomy Observaroty, i ett uttalande.

– Denna forskning visar inte bara att just den här steniga exoplaneten sannolikt har ett magnetfält utan utlovar metoder för att hitta mer.

LÄS MER: Klartecken för ny kärnkraft – 40 000 mil från jorden

LÄS MER: Asteroid kan träffa jorden på Alla hjärtans dag 2046

Foto: P. Linforth

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk region vädjar akut till Moskva

2025 11 07

Östra Ryssland lider av en akut brist.

Den sibiriska regionen Zabaykalsky Krai står inför en akut bränslekris.

Distriktet vädjar nu till Moskva om omedelbar hjälp för att rädda transport och samhällsfunktioner, rapporterar Kyiv Post.

Kritisk bensinbrist

Zabaykalsky Krai, ett område ungefär lika stort som Sverige, har slutat sälja 92-oktanig bensin till privatpersoner.

Endast statliga fordon, som polis och räddningstjänst, kan köra på reservlager.

I ett brev till premiärminister Mikhail Mishustin och energidepartementet beskriver guvernör Aleksandr Osipov situationen som “en svår bensinbrist”.

– Det här är inte bara ett lokalt problem, utan något som nu påverkar nästan hela Ryssland, även regioner med egna raffinaderier, säger Osipov enligt Kyiv Post, med hänvisning till Chita.Ru.

Bristen har gjort att det bildas långa köer vid bensinstationerna, och dyrare bensin och diesel säljs i begränsad mängd, samtidigt som lokala myndigheter jobbar för att försöka fylla på bränslet.

LÄS MER: Massabotage inne i Ryssland

Panik på marknaden

Trots officiella försäkringar om att situationen stabiliserats, har priserna på bensin och diesel skjutit i höjden.

I Belgorod har priserna ökat med 15 procent sedan slutet av oktober, medan 92-oktanig bensin i Murmansk når 86 rubel per liter, cirka 10 svenska kronor, vilket är nästan 40 procent högre än under sommaren.

– Vi förstår att 86 rubel per liter låter som ett skämt, men tyvärr är detta verkligheten 2025, säger Andrei Nikulin, statsvetare, baserad vid Murmansk och Arktiska kretsen.

Akut vädjan

Myndigheterna skyller bristen på säsongsvariationer, underhåll och konsumentpanik, men undviker att nämna de omfattande ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur som har slagit ut upp till 40 procent av raffinaderikapaciteten.

Regionen har nu vänt sig direkt till Moskva i hopp om att få hjälp med transport av bränsle och påfyllning av bensinstationer.

Enligt lokala rapporter har ett tåg med bränsle redan nått staden Chita och väntas distribueras till stationerna under de närmaste dagarna.

– Allt hanteras på nationell nivå, men vi på regional nivå gör också vårt bästa, säger Denis Osipov, chef för konsumentmarknadsenheten på ekonomidepartementet.

LÄS MER: Trippelattack mot Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

 


Arla-produkt rusar i försäljning – “kraftigt ökad efterfrågan“

2025 11 07

Ett livsmedel från Arla säljer som smör.

Arla Falkenberg har slagit produktionsrekord för KESO cottage cheese för andra året i rad.

Det tack vare ökad efterfrågan på proteinrika livsmedel, rapporterar Dagligvarunytt.

Nytt produktionsrekord

Redan i slutet av oktober slog Arla Falkenberg sitt tidigare rekord på 23 000 ton producerad cottage cheese, även kallad Keso.

Under hela 2025 räknar mejeriet med att producera 27 000 ton, vilket motsvarar en ökning med 17 procent jämfört med året innan.

– Det här är resultatet av ett fantastiskt lagarbete där vi jobbat hårt för att förenkla och effektivisera produktionen, säger Christian Svensson, mejerichef på Arla Falkenberg.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären

Proteinrika livsmedel driver trend

Enligt Arla är en kraftigt ökad efterfrågan på cottage cheese den främsta förklaringen bakom rekordproduktionen.

– Trenden drivs framför allt av ett växande intresse för proteinrika och fettsnåla livsmedel kopplat till träning och hälsa. Cottage cheese är dessutom en väldigt mångsidig produkt som passar lika bra i matlagning och bakning som på frukostmackan eller direkt ur burken säger Lisa Engström, varumärkesansvarig för Keso Cottage Cheese.

Proteinrika produkter som cottage cheese har blivit populära bland konsumenter som vill kombinera hälsa med enkelhet i matlagningen, vilket märks både i butikshyllorna och på exportmarknader.

Arlas draglok

Arlas proteinsegment med keso, kvarg och varumärket Arla Protein som lanserades under 2024 har blivit ett draglok för bolaget.

– Bara några månader efter lanseringen blev vi marknadstvåa inom det här segmentet. Vi vill alltid ha en ledande position och sådana här högförädlade produkter är bra för handeln, för kunden, för Arla – och för bonden, uppgav Cecilia Kocken som är vd för Arla i Sverige sedan 2023, till Dagligvarunytt tidigare i år.

Arla Falkenberg är Europas största cottage cheese-mejeri som tillverkar omkring 60 olika varianter av cottage cheese.

Fabriken levererar produkter både till den svenska och internationella marknaden och har 130 anställda.

Mejeriet tar emot cirka 130 miljoner kilo mjölk om året, nästan uteslutande från Arlagårdar i Halland.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: Arla resp B Lark

Text: Redaktionen