Här skämmer ryska utrikesministern ut sig – blir utskrattad

2023 03 03

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov skämde ut sig fullständigt under en konferens på fredagen.

Det var under ett offentligt samtal, inför publik, i samband med konferensen Raisina Dialogue i New Delhi som Sergej Lavrov gjorde bort sig.

Länk till videon finns längst ned i artikeln.

– Kriget, som vi försöker stoppa, inleddes mot oss genom att utnyttja Ukraina, sade utrikesministern från sin plats på scenen.

Längre än så kom han inte efter sitt uttalande innan han blev avbruten av publikens hånskratt, rapporterar Sky News.

Noterbart är även att Putins minister använder sig av ordet "krig". Ett ord som är förbjudet att använda i Ryssland när man refererar till konflikten i Ukraina, även om Putin själv också råkat använda begreppet.

Tappade orden

Sergej Lavrov försökte därefter se så opåverkad ut som han kunde, men började istället stamma och hittade inte orden.

Han försökte säga någonting om hur Rysslands energipolitik påverkats av kriget, men den ryska toppolitikern och Putins högra hand förmådde inte ens formulera en sammanhängande mening innan ordet gick vidare till nästa talare.

"Underskattade publiken"

Konferensen i indiska huvudstaden är en av få internationella mötesplatser som fortfarande bjuder in ryska tjänstemän.

Det fanns dock en stor blandning av åsikter bland publiken, där vissa emellanåt även applåderades då han menade att det fanns en “dubbelmoral” i frågor som riktades till honom om kriget jämfört med USA:s militära interventioner på 2000-talet.

Enligt Oliver Carroll, utrikeskorrespondent för The Economist, kom dock de hånfulla och kritiska tillropen som en överraskning för ministern.

– Nuförtiden är den ryska utrikesministern Lavrov vanligtvis inte i närheten av fientliga folkmassor. Han underskattade denna indiska publik, framhåller han på Twitter.

Grova uttalanden har haglat

Sedan den ryska invasionen av Ukraina för ett år sedan har Sergej Lavrov gjort sig ökänd för en rad märkliga, grova och direkt fruktansvärda uttalanden.

– Vi attackerade inte Ukraina, sade han exempelvis enligt Sky News bara några veckor efter att Ryssland avfyrat sina missiler över gränsen förra året.

Han har även jämfört såväl USA som Ukrainas president, som är av judiskt ursprung, med tyska nazistdiktatorn Adolf Hitler.

– Han (Zelensky, red. anm.) för fram följande argument: “vad är det för nazism om vi är judar?”. Jag kan ha fel, men Hitler hade också judiskt blod. Det betyder absolut ingenting. De smarta judiska människorna säger att de ivrigaste antisemiterna vanligtvis är judar, sade Sergej Lavrov till italiensk tv i maj 2022.

Se videon här

Du kan se ett videoklipp från händelsen via journalisten Max Seddons twitterkonto genom att klicka här.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA har försökt stiga i land i Nordkorea

2025 09 05

USA har försökt landstiga i Nordkorea.

USA har försökt genomföra en hemlig operation i Nordkorea.

Ett amerikanskt specialkommando skulle landstiga i hemlighet på nordkoreanskt territorium, avslöjar New York Times.

Flera civila ska ha dödats i samband med operationen.

Hemlig operation

Händelsen utspelade sig under Donald Trumps första mandatperiod, närmare bestämt 2019.

USA:s underrättelsetjänst ville installera avlyssningsutrustning på nordkoreansk mark, eftersom det inte fanns något annat sätt att ta reda på vad som verkligen händer i landet.

Det amerikanska specialkommandot Seal Team Six fick därför i uppdrag att föra in avlyssningsutrustningen i Nordkorea, rapporterar Svenska Yle.

Men operationen – som var godkänd av president Trump – gick fullständigt snett.

Flera personer uppges ha förlorat livet.

Blev upptäckta

Specialkommandot använde sig av miniubåtar för att ta sig så nära den nordkoreanska kusten som möjligt, i operationen som ägde rum nattetid.

Sista biten fram till land var man dock tvungna att simma.

Men då gick någonting väldigt fel.

Specialkommandot verkade bli upptäckt – av nordkoreanska fiskare som befann sig på en båt för att fiska skaldjur.

Operationen fick ett tragiskt slut, rapporterar kanalen.

Öppnade eld – flera döda

När specialkommandot bedömde att de hade blivit upptäckta, valde de ett väldigt drastiskt sätt att ta sig ur situationen.

– Kommandosoldaterna öppnade då eld och dödade samtliga, enligt kanalen.

Exakt hur många som dödades är oklart, men enligt uppgifter rör det sig om två eller tre civila nordkoreaner.

Det amerikanska specialkommandot gjorde sedan vad de kunde för att dölja det inträffade. De punkterade lungorna på de skjutna nordkoreanerna, för att deras kroppar skulle sjunka.

Därefter flydde de, utan att ha kunnat slutföra sin specialoperation, enligt kanalen.

Alla uppgifter om den misslyckade operationen har dock inte publicerats, eftersom man tar hänsyn till säkerhetsaspekter, enligt den amerikanska tidningen.

LÄS OCKSÅ: USA svarar diktaturen - går samman med två andra länder

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin tar öppen strid – mot nära allierad

2025 09 05

Putin går emot en nära allierad.

Kriget i Ukraina har skapat problem för Ryssland, bland annat genom att den ryska ekonomin är hårt pressad.

Men diktatorn Vladimir Putin vill gärna tona ned problemen.

Han har till exempel tillrättavisat en nära allierad, helt öppet – vilket är ovanligt.

Går emot nära allierad

German Gref är vd för Rysslands största bank, Sberbank, som delvis ägs av staten.

Trots att Gref tillhör diktatorns innersta krets har han gått ut offentligt och sagt att den ryska ekonomin har drabbats av ”teknisk stagnation”.

Men nu svarar Putin – och går emot bankchefen helt öppet, rapporterar TV2.

I samband med ett ekonomiskt forum, där både German Gref och Putin närvarade, framförde Gref sina farhågor om ekonomin inför publiken.

Men när Putin själv fick frågan om han håller med bankdirektören, gav han ett tydligt och skarpt svar:

– Nej.

Det är ovanligt att Putin tillrättavisar en nära allierad helt öppet, enligt kanalens korrespondent.

Efter det skarpa svaret tillade Putin:

– Han vet det, vi har ständig kontakt. Han deltar i många av de möten som hålls – bland annat hos mig – tillsammans med regeringen och centralbanken, sade Vladimir Putin, enligt kanalen.

”Varför ska jag bry mig?”

Putins skarpa svar ska ha fått publiken att skratta, och även German Gref själv skrattade. Efteråt fick han dock frågan av ryska nyhetsbyrån Tass om han var ”orolig” över att han och Putin är oense om landets ekonomi.

– Varför ska jag bry mig? svarade han då, enligt kanalen.

Det är emellertid ovanligt att Putin offentligt går emot någon som tillhör hans innersta krets, enligt kanalens korrespondent.

Det uppger TV 2:s korrespondent Claus Borg Reinholdt, som bevakar Ukraina och Ryssland.

– Det är väldigt ovanligt. Normalt sett är allt som kommer ut från Kreml när det gäller finanser samordnat, säger kanalens korrespondent, Claus Borg Reinholdt.

– Vi måste se det som ett slag i ansiktet på Sberbanks vd, tillägger han.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen