SVERIGE: Polisen vädjar till hushåll i två elområden

2023 01 18

Risken för bedrägeriförsök kommer att öka markant i februari när elstödet ska betalas ut.

Det förutspår Polismyndigheten, som anser att läget är så allvarligt att man behöver gå ut med en varning inför det att konsumenterna i elområde 3 och 4 ska få sina elstöd utbetalda nästa månad. Det rapporterar Sveriges Radio.

Varningen är en förlängning av de scenarier som Svenska kraftnät och Försäkringskassan redan flaggat för.

– Garanterat kommer bedragarna utnyttja ett sådant här tillfälle. De kommer att försöka ringa upp kanske framför allt äldre och säga att man kommer från Försäkringskassan och att man har problem med personens kontonummer. Att man inte kan betala ut ersättning och be dem logga in med bankdosa eller Bank-ID, säger Björn Sidenhjärta vid polisens bedrägerigrupp, till SR.

Vädjar att hjälpa till

Likt tidigare uppmaningar gäller fortsatt att lägga på luren om man är medveten om problemet. 

– Ingen ringer upp dig och ber dig logga in om det är ett seriöst företag, säger Björn Sidenhjärta.

Polisen vädjar även till alla som har äldre anhöriga man tror riskerar att luras, exempelvis föräldrar, att hjälpa till inför utbetalningarna vid händelse av att bedragarna tar kontakt.

– Då ska man se till att deras bankdosor och mobila Bank-ID inte är i händerna på dem, menar polisen.

Följer samhällsutvecklingen

Enligt polisen följer bedragarna samhällstrenden för att hitta nya sätt att lura människor på pengar.

– Att de här “wishing-bedrägerierna”, både telefonbedrägerier och sms eller även mejl, i framtiden kommer påstå att de är från elbolag, säger Maria Karlsson, bedrägerisamordnare i polisregion Mitt, till SVT.

– Det tror vi är nya samhällsutvecklingen och bedragarnas teknik.

Flera elbolag varnar

Även ett flertal el- och energibolag har gått ut med varningar på sina hemsidor inför kommande utbetalningar av elstöd.

– Vi uppmanar våra kunder till att vara uppmärksamma på bedragare, framhåller exempelvis Borlänge Energi på sin hemsida, som även skriver att man redan uppmärksammat att personer börjat ringa runt och utge sig från att representera bolaget.

Eon är ett annat företag som drabbats, och som menar att man haft hundratals kunder som utsatts för bedrägeriförsök inom loppet av ett par dagar. 

Det har då handlat om att bedragarna påstår att det blivit fel på elfakturan och att kunderna ska få pengar tillbaka.

– Vi tycker det är förskräckligt att man passar på att utnyttja situationen. Den här typen av bedrägerier flyttar från område till område. Det är därför som vi nu vill varna våra kunder, sade Mikael Bladh, chef för fakturering och betalning på Eon, till SVT i november.

LÄS MER: Myndighet varnar för bluffsamtal – då ska du lägga på luren

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


JUST NU: Massiv attack mot Ryssland – explosioner i Sankt Petersburg

2025 09 12

Ryssland uppges vara under attack.

Drönare har skickats mot flera ryska regioner.

Även mot huvudstaden Moskva och jättestaden Sankt Petersburg.

Det handlar om en storskalig attack, uppger ryska tjänstemän och mediebolag enligt Kyiv Independent.

– Attacken orsakade enligt uppgift bränder på ett fartyg i Primorsk hamn och vid en Lukoilanläggning i Smolensk, skriver den ukrainska tidningen.

Primorsk hamn är den största ryska oljelastningshamnen i Östersjön.

– Invånare i Leningrad oblast säger att attacken är en av de mest massiva mot regionen sedan det fullskaliga kriget började.

Stänger flygplats

Över 30 drönare ska ha skjutits ned över Leningrad oblast, enligt den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko.

Enligt den ryska oppositionskanalen Astra fortsätter invånare i regionen, samt i Sankt Petersburg, att rapportera om explosioner.

Flygplatsen Pulkovo i just Sankt Petersburg har akutstängt till följd av drönarhotet. Drygt 50 flygningar uppges ha påverkats.

I Moskva ska Ryssland ha skjutit ned nio ukrainska drönare på väg mot huvudstaden, enligt ett uttalande från borgmästaren Sergej Sobjanin på Telegram.

Informationen har inte bekräftats i västerländska medier.

LÄS OCKSÅ: USA varnar Ryssland – “då blir det action”

"Avvärjt stor attack"

Från det ryska försvarsdepartementet hävdas att Rysslands luftförsvar har avvärjt en stor ukrainsk drönarattack.

Det uppges att totalt 221 ukrainska drönare identifierats, inklusive de nio över Moskva.

Västerländska medier har inte bekräftat de uppgifterna heller.

LÄS MER: ”Är bara början” – motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Tidöparti kan drabbas av massavhopp

2025 09 12

Ett av regeringens tre partier kan komma att skakas av massavhopp.

Det handlar om Liberalerna som i slutet av månaden väntas samla partistyrelsen för att ge besked om sin hållning gällande att släppa in Sverigedemokraterna i regeringen.

Men frågan riskerar att splittra partiet, uppger SVT.

Enligt tv-kanalen fruktar centrala personer i Liberalerna “massavhopp” om man byter ståndpunkt om SD.

Från partiledaren Simona Mohamsson är dock beskedet tydligt.

– Jag vill inte och tycker inte att vi ska ha en regering där Sverigedemokraterna ingår, säger hon till SVT.

"Kan tänka mig"

Alla inom partiet har dock inte en lika stängd dörr till SD.

Till exempel öppnar riksdagsledamoten Martin Melin för ett scenario med Sverigedemokraterna i regeringen.

– Jag kan tänka mig att sitta i en regering där SD ingår. Men bara om partiet säger ja till det, säger Melin till samma kanal.

LÄS OCKSÅ: Arbetsförmedlingen: Här finns jobben i höst

Hotar fälla M-ledd regering

Liberalerna har hittills sagt nej till att regera med SD.

I slutet av förra året ställde dock Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson ett tydligt krav: SD ska sitta i regeringen efter nästa val.

Om partiet inte släpps in kan SD fälla en regering ledd av Ulf Kristersson (M).

– Vi kommer att rösta nej till alla regeringar där vi inte ingår, sade Åkesson på partiets kommun- och regiondagar i november 2024, enligt SR.

Åkesson: Kritiken har mildrats

I somras uppgav Jimmie Åkesson att SD:s utgångspunkt är att man ska sitta i en regering tillsammans med Liberalerna efter riksdagsvalet 2026.

Det fanns en väldig kritik i delar av L innan vi genomförde Tidö. Nu har det mildrats ganska mycket skulle jag säga, sade Åkesson till SvD i juni.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk snabbmatsjätte uppges komma till Sverige

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Text: Redaktionen