Soldater i Ukraina kritiserar Sverige

2022 11 04

Svenska soldater som strider i Ukraina anser att Sverige är naiva och passiva.

Det menar Jonas Öhrman, grundare av frivilligorganisationen Blue/Yellow som hjälper till att föra in militära material till Ukraina. 

– Vi måste förstå att vi är i krig. Vi måste göra mer och gå in djupare, säger han i en intervju med TV4:s Nyhetsmorgon.

I programmet får han även frågan om han anser att Sverige är naiva i sitt sätt att agera kring kriget.

– Ja, svarar han.

Varnar för brutal krigföring

De svenska soldaterna som rest till Ukraina för att frivilligt slåss mot Vladimir Putins armé slår dock inte enbart larm om att Sverige måste göra mer.

Man varnar även för att Rysslands krigföring eskalerar till nya brutala nivåer, där inte minst barn drabbas av förtäckta minor.

– Det är extremt mycket minor, säger Jonas Öhrman till TV4, och berättar att minorna spränger bort armar och andra kroppsdelar på barnen.

– Rysslands agerande är cyniskt och brutalt.

Över 600 svenskar

I krigets inledande skede rapporterades om att över 600 frivilliga svenskar stred i Ukraina. Hur många som är kvar idag är inte känt, enligt SVT.

Däremot vet man att de finns utspridda på olika enheter över hela landet.

Kanalen talade tidigare i höst med två svenskar som berättar om de enorma riskerna de möter när de slåss mot ryssarna.

– Jag kommer aldrig att bli tillfångatagen. Jag har två kulor i min stridsväst som är avsedda för mig själv, säger soldaten “Lars” som inte vill uppge sitt riktiga namn, till SVT.

– Jag har alltid varit beredd att ta mitt eget liv om det skulle komma till det.

"Döms förmodligen till döden"

“Roger” är en annan svensk militär som fungerat som sjukvårdare i en frivillig sjukvårdsbataljon.

– Blir jag tillfångatagen så kommer de förmodligen döma mig till döden som legosoldat. Sen är jag inte legosoldat enligt internationell lag, jag har ingen lön alls, säger han.

Flera svenskar har stupat i Ukraina i samband med ryska attacker.

I våras uppgav utrikesdepartementet att fem svenskar dött i kriget i Ukraina. Beskedet kom till Sverige genom en så kallad not till svensk UD, rapporterade Expressen.

LÄS MER: Svensk man åtalas i Ukraina

LÄS MER: Svensk fruktar att bli avrättad av Ryssland

LÄS MER: Rysslands besked – fem svenskar har dött i Ukraina

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: Iran svänger helt – för första gången

2025 06 27

Igår bröt ayatollah Ali Khamenei, Irans högsta andliga ledare, tystnaden efter USA:s attack mot iranska kärnkraftsanläggningar i helgen.

Enligt Khamenei orsakade attacken “inga betydande skador” och han menade att USA:s påståenden om att anläggningarna utplånats var “överdrivna”.

Nu låter det annorlunda från Iran.

Detta efter att regimen för första gången officiellt erkänner omfattningen av skadorna som de amerikanska attackerna orsakat.

Går emot högsta ledaren

Enligt Abbas Araghchi, Irans utrikesminister, är skadorna både “betydande och allvarliga”.

– Jag måste säga att förlusterna inte har varit små och våra anläggningar har skadats allvarligt, säger ministern i iransk statlig tv enligt The New York Times.

Uttalandet går tvärsemot vad Khamenei hade framhållit tidigare samma dag.

– Bedömningen målar upp en betydligt dystrare bild än den som Irans högsta ledare, ayatollah Ali Khamenei, lade fram tidigare på torsdagen i sitt första offentliga uttalande sedan den amerikanska attacken, noterar den amerikanska tidningen.

Uppgifter: attacken ett misslyckande

Det är oklart exakt hur framgångsrika de amerikanska attackerna mot tre kärnkraftsanläggningar i Iran egentligen var.

Donald Trump och Vita huset har hävdat enorm framgång och att det iranska kärnvapenhotet har utplånats.

I veckan har dock källor från Pentagons underrättelseavdelning hävdat att anläggningarna inte förstörts och att det iranska kärnprogrammet snarare har lett till att det bara skjutits upp några månader, uppger bland annat CNN.

Förnekas bestämt

Vita huset har kraftigt förnekat uppgifterna.

Denna påstådda bedömning är helt felaktig och klassificerades som ”topphemlig” men läcktes ändå till CNN av en anonym förlorare på låg nivå inom underrättelsetjänsten, hävdar Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt, enligt kanalen.

Bedömningen och utvärderingen av attackens resultat kan fortfarande förändras, eftersom arbetet med den fortfarande pågår och ny underrättelseinformation kan bli tillgänglig.

Iran har dock sagt nej till att anläggningarna ska få inspekteras av FN:s internationella atomenergiorgan IAEA, enligt New York Times.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Förfärad Lavrov har fått nog: nu tänker Ryssland ta över

2025 06 26

Ryssland ska rädda jorden från “katastrof”.

Det påstår Sergej Lavrov i ett nytt utspel.

Enligt den ryska utrikesministern kommer världen allt närmare ett kärnvapenkrig. 

Och det är upp till  Rysslands att stoppa det från att ske, påstår Lavrov.

– Global säkerhet är kanske den viktigaste frågan idag. Särskilt när den ökända domedagsklockan fortsätter att ticka mot midnatt, säger Lavrov i ett tal till Turkmenistans utrikesdepartement, enligt Newsweek.

– Det är viktigt att förhindra ett sådant scenario, och vi är aktivt engagerade i arbetet med att avvärja en katastrof.

"Som om det inte vore tillräckligt"

Lavrovs kommentarer kommer i kölvattnet av den utropade och USA-förmedlade vapenvilan mellan Iran och Israel. 

En vapenvila som hänger på en skör tråd efter att ha brutits bara timmar efter att den först deklarerades.

– Det har nästan blivit normalt att tala om risken för ett tredje världskrig, säger Sergej Lavrov.

– Det är särskilt alarmerande med tanke på återkomsten av aggressiva och krigiska attityder över hela Europa. Som om två världskrig, och otaliga mindre konflikter under de senaste hundra åren, inte vore tillräckligt för dagens EU-ledare.

Bedriver massiv och aggressiv invasion

Ryssland inledde en oprovocerad och fullskalig invasion av Ukraina för tre år sedan. Det har fått säkerhetsläget i Europa och världen att skaka om i grunden.

Kreml har vid upprepade tillfällen dessutom hotat med att aktivera sina kärnvapen mot såväl Ukraina som resten av västvärlden. 

– Vårt land har också moderna massförstörelsevapen. För att skydda vårt land och vårt folk kommer vi att använda alla möjliga medel som finns tillgängliga. Jag bluffar inte, framhöll exempelvis Rysslands diktator Vladimir Putin några månader efter invasionen.

Hyllar Trump

Den ryska utrikesministern hyllar samtidigt Donald Trump. 

Han menar att den amerikanska presidenten agerar med “sunt förnuft”.

– Det finns dock några positiva trender. En av dem är betoningen på realism och sunt förnuft som uttrycks av Trump-administrationen, som baserar sin utrikespolitik på nationella intressen – både USA:s och andra suveräna nationers.

Donald Trump har kritiserats hårt av politiker och experter för att ha gått Ryssland för mycket till mötes under vårens fredsförhandlingar.

Exempelvis har tidigare utrikesministern Carl Bildt kallat hållningen för en “kapitulation från Trumps sida”.

– Han har de facto accepterat Putins ståndpunkt om samtal först och vapenvila sedan. Han har gått från vapenvila först till vapenvila sist. Det är ett säkert recept för ett längre krig, framhåller Bildt på X.

LÄS MER: Trumps fredsplan har läckt – Ukraina tvingas till tunga bakslag

Foto: President of Russia Office

Text: Redkationen