Kraftig brand i Ryssland

2022 10 26

En stor brand har brutit ut i Rysslands näst största stad Sankt Petersburg.

En lagerbyggnad i staden brinner.

Eldsvådan har spridit sig till ett område på 12 000 kvadratmeter i den 24 000 kvadratmeter stora byggnaden, rapporterar ryska TASS.

– Larmet om eldsvådan inkom för sent.  När räddningstjänsten anlände hade eldsvådan redan spridit sig till ett området på 1 000 kvadratmeter, säger den biträdande chefen för stadens nödministerium, Igor Titenok, till TASS.

Enligt nyhetsbyrån deltar 160 brandmän i räddningsarbetet.

– Brandpersonalen som deltar i släckningsarbetet har utökats till 160 personer, bekräftar det ryska nödministeriets presstjänst.

Stort ras

Ryska myndigheter har inte gått ut med en officiell förklaring till brandens uppkomst.

Tidigt på onsdagsmorgonen rasade 9 000 kvadratmeter av byggnadens tak. En del av byggnadens yttervägg har även kollapsat.

Tjänstemän uppger att räddningsarbetet försvåras av att närmaste vattenkälla är belägen en kilometer från platsen.

– Därför sprider sig branden snabbt, framhåller TASS.

Enligt preliminära uppgifter har inga personer skadats.

Tidigare brand i huvudstaden

För drygt två månader sedan inträffade en liknande eldsvåda i en lagerbyggnad i den ryska huvudstaden Moskva.

En kraftig brand spred sig och över tusen personer fick evakueras från byggnaden. Elva personer skadades.

Branden i Moskva spred sig över ett område på 40 000 kvadratmeter. Enligt stadens räddningstjänst uppstod branden eftersom säkerhetsföreskrifterna inte följdes.

 Flera eldsvådor

Under våren drabbades Ryssland av flera stora bränder.

Den 20 maj rapporterade amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War (ISW) att fem attentat utförts mot militära rekryteringscenter i Ryssland under endast en vecka.

Gärningsmännen använde sig av molotovcocktails för att sätta eld på byggnaderna.

– Totalt har tolv militärkommissariat attackerats, rapporterade ISW.

Två stora bränder i slutet av april

I slutet av april utbröt en kraftig brand i ett ryskt försvarsinstitut där forskning om vapen bedrivs.

Sju personer omkom och tjugo personer skadades, rapporterade The Guardian.

Endast några timmar efter branden kom rapporter om att en av Rysslands största tillverkningsplatser för kemikalier börjat brinna.

Kyrka brann

I slutet av maj fattade en kyrka i centrala Moskva eld. Nyheten spreds bland annat av nyhetsbyrån Nexta.

Orsaken bakom eldsvådan är oklar.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


2 oktober 2026

Höjs 25 procent – besked från Skatteverket till svenska bilister

2026 10 02

Nästa år ökar kostnaden för bilister som parkerar fel.

Det beskedet kommer från Skatteverket, som skärper reglerna för parkeringsböter. Framöver kommer de nämligen bli momsbelagda, från att tidigare varit befriade from moms. Anledningen är ett EU-beslut där parkeringsböterna framöver bedöms utgöra en tjänst.

– Enligt Skatteverkets bedömning får felparkeringsavgiften anses vara en del av det avtal som fordonsförare ingår med kommunen om upplåtelse av plats för parkering i samband med parkeringen, uppger Skatteverket.

– Felparkeringsavgiften ingår därför i beskattningsunderlaget för den parkeringstjänst som kommunen tillhandahåller och är därmed föremål för mervärdesskatt.

Svåra regler

Planen är alltså att momsbelägga parkeringsböter från 2027, vilket skulle innebära att avgiften blir 25 procent dyrare. Men det gäller inte alla typer av parkeringsböter.

Exempelvis ska en felparkering på en plats med parkeringsförbud inte täckas av momskravet, då det inte är en parkering som upplåtits. Däremot gäller kravet om tiden överskrids på en anvisad parkering, rapporterar Borås Tidning. Själva parkeringsavgiften ska också momsbeläggas under kommande år, är planen från Skatteverket.

– Det är ganska komplext hur Skatteverket har tänkt och från branschens sida har man uppmärksammat Skatteverket på att det finns en massa frågetecken kring detta, säger Hanna Munde, Borås Parkerings vd, till tidningen.

Läs också: Jättelyft för elbilar

Över 1 miljard

Under förra året utfärdades totalt 1 344 147 parkeringsanmärkningar i Sverige, enligt siffror från Transportstyrelsen. Det är en liten ökning i jämförelse med året innan. Det totala värdet av parkeringsböterna uppgick till över 1 miljard kronor.

– Det är lite olika och kan gå upp och ned över tid, i synnerhet när det handlar om mindre kommuner, säger Magnus Callin, verksamhetsutvecklare på Transportstyrelsen, i ett uttalande.

– Ett beslut om förändringar i parkeringsövervakningen slår ofta igenom tydligare i kommuner med en mindre bevakningsapparat.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: Skatteverket resp Kathy

Text: Redaktionen


KD, SD och L öppnar för att köra över Socialdemokraterna

2026 10 02

Liberalerna och Sverigedemokraterna har öppnat för att tillsammans med övriga Tidöpartier lägga fram en gemensam budget i riksdagen.

Tidöbudgeten föreslås läggas fram om regeringsbildningen drar ut på tiden.

Tanken är att budgetmotionen ska innehålla ny konkret politik och tydligt skilja sig från en stram övergångsbudget.

– Det är viktigt att vi gör det som är möjligt. Kan vi få igenom en budget som är tydlig, borgerlig, som har starka inslag av Liberalernas politik tycker jag att vi ska göra det gemensamt, säger Liberalernas partiledare Simona Mohamsson till Di.

Sverigedemokraternas ekonomiska talesperson Oscar Sjöstedt uppger i ett uttalande till samma tidning att SD:s prioriteringar handlar om en fortsatt utbyggnad av kriminalvården och sänkta bränsleskatter.

Nu hoppar även Kristdemokraterna på tåget.

Partiets ekonomiskpolitiske talesperson Hans Eklind öppnar för att gå fram med en gemensam budgetmotion – förutsatt att KD får tillräckligt stort genomslag för sin politik, rapporterar Di.

– Välfärdens kärna kommer först. Det har ju varit centralt budskap för oss under hela valrörelsen, säger Eklind till tidningen.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren” 

Planen: Köra över Socialdemokraterna

Moderaterna har inte kommenterat den föreslagna budgetoffensiven.

Enligt källor till SvD är dock M redo att kroka arm med övriga Tidöpartier.

– I första hand är det en blågul majoritetsbudget, som vi inte gett upp hoppet om, men i andra hand ska vi få så stort genomslag för moderat politik som möjligt. Man tänker också att det finns ett läge där Centerpartiet väljer borgerlig politik framför att släppa fram V-ministrar, säger en M-källa till tidningen.

Enligt uppgifterna bedömer Moderaterna att C och V inte kommer kunna enas om den ekonomiska politiken. I ett sådant läge räknar M-ledningen med att en borgerlig budget kan få stöd av en majoritet i riksdagen.

– Det tydliggör att Centerpartiet vill stoppa skattehöjningar, stärkt äganderätt för skogsägande och att de gått till val på ett antal saker – som vi kan ge dem. Röstar de nej har de bekänt färg, säger källan till SvD.

Läs också: Natos artikel 5 kan aktiveras – EU-topp bekräftar

Foto: Olle Friman Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen