JUST NU: Upprörda känslor efter Centerns S-besked

2022 08 15

Annie Lööf (C) har öppnat för att Centerpartiet kan sitta i en S-ledd regering efter höstens val.

Beskedet väcker en stor upprördhet  inom partiets ungdomsorganisationer.

– Ett borgerligt liberalt mittenparti, som går till val på sin egen politik och vill ha lyhördhet avseende sin politik, bör vara försiktiga med att surra fast sig vid en statsministerkandidat en månad innan valet, skriver Julia Eriksson, förbundsordförande för Centerstudenter, på Twitter.

Cuf:s jämställdhets- och rättspolitiska talesperson  Elin Venholen instämmer i kritiken.

– Alla timmar jag och så många i CUF och andra i centerrörelsen har lagt ner för liberal politik känns vatten värda om ändå ska sätt oss i en regering med S. Jag kan inte låta bli att gråta en skvätt idag, framhåller hon på sociala medie-plattformen.

Ilska från M

Företrädare för Centerns tidigare allianskollegor –  Moderaterna och Liberalerna –  anser att Centerpartiets vänstersvägning nu är fullbordad och offentlig. 

– Det gick alltså inte att lura väljarna längre. Annie Lööf vill bilda regering med S som alla redan har fattat, twittrar Liberalernas integrationspolitiske talesperson Robert Hannah.

"Sätter ner vänsterfoten"

Moderaternas presschef Niklas Gillström skriver att Annie Lööf ”sätter ner vänsterfoten” i ett inlägg på Twitter.

– Lööf sätter ner vänsterfoten. When you dance with the devil, the devil doesn't change. The devil changes you.

Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) kommenterar Niklas Gillströms utspel.

– Så enligt Moderaterna så är alltså Magdalena Andersson nu ingen mindre än djävulen… Och detta sagt av ett parti som tänker ge inflytande åt ett parti med nazistiska rötter. Valrörelsen har knappt börjat, och den har redan spårat ur, framhåller Morgan Johansson. 

Statsministern välkomnar Centerns besked

Magdalena Andersson (S) har kommenterat Centerpartiets besked.

Statsministern vill inte diskutera specifika regeringsalternativ, men framhäver att hon välkomnar Centerpartiets regeringsbesked.

– Centerpartiet har ju vid flera tillfällen tagit stort ansvar för Sverige i svåra situationer, under de senaste fyra åren och under 90-talskrisen. Det är ett ansvarskännande parti. Annie Lööf har ett ledarskap som behövs, säger hon till nyhetsbyrån TT.

Partiledare reagerar

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch beskriver Annie Lööfs besked som en ”varumärkesdeklaration”.

– Lööf är klar med varumärkesdeklarationen. En röst på C är en röst på M Andersson. För att sedan förhandla ekonomi med V samt landsbygd, skog och migration med MP. Jag tror dagens besked smärtar oerhört mycket för borgerligt sinnade landbygdsvänner. Det finns ett annat alternativ, skriver hon på Twitter.

Vänsterpartiets ledare Nooshi Dadgostar är uppenbart irriterat.

– Absurda besked från Annie Lööf. Inte kan hon väl tro att hon skulle sitta i en regering på våra mandat men inte samarbeta med oss? Nej, Sverige behöver en majoritetsregering, då ingår V om SD ska hållas borta från inflytande. Trots våra skillnader är vi beredda att ta ansvar, skriver hon i en kommentar på sina sociala medier.

LÄS MER: ANNIE LÖÖF GER NYTT REGERINGSBESKED 

Foto: Centerpartiet resp Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Nytt system för kortbetalning införs i Sverige

2025 05 09

Ett nytt bankkortssystem ska införas i hela landet.

Endast tio procent av svenska folket betalar med kontanter i butik, enligt en rapport från Riksbanken.

Swish pekas ut som en av de främsta anledningarna till den dalande kontantanvändningen.

– De kontanta betalningarna mellan privatpersoner har i många fall ersatts av tjänsten. Swish lanserades i slutet av 2012 och antalet betalningar via tjänsten har ökat mycket sedan dess, framhåller Riksbanken.

Majoriteten av betalningarna i Sverige sker dock med fysiska bankkort, även om den metoden också minskar i konkurrens med digitala alternativ. 

Och nu ska ett helt nytt system för betalning med kort införas, rapporterar DN.

Ska fungera utan internet

Det handlar om ett reservsystem som ska kunna vara i bruk även om nätet slås ut, en farhåga som ökat bland annat efter de upprepade kabelbrotten i Östersjön.

Det pågår ett krig i Europa, och i samband med det kriget finns alla möjliga typer av hybridpåverkan och trakasserier, som kan innebära att man stör eller klipper av kommunikationer, säger Tuomas Välimäki, styrelseledamot i Finlands centralbank, till tidningen.

Systemet ska göra det möjligt med så kallade offlinebetalningar, i det här fallet att betala med kort under avbrott på uppemot sju dagar. Liknande system finns redan i Norge och Danmark.

Just beroendet av kortbetalningar har visat sig i skarpt läge flera gånger, bland annat när kortsystemet havererade på Ica i hela Sverige vid tillfällen både under 2023 och 2024.

Riksbankens förhoppning är att det ska kunna införas i Sverige 1 juli nästa år, erfar DN.

LÄS MER: Alla tar det för givet – kan försvinna helt från matbutikerna

Varnar för nedstängning

Tidigare under våren har danska experter, däribland Jacob Herbst, chef för regeringens CyberSecurity Council, varnat för att risken ökar att USA stänger ned Danmark.

Han har uppmanat danska myndigheter och företag att göra sig oberoende av amerikansk teknik och infrastruktur.

Det kommer att bli riktigt, riktigt svårt att frigöra oss från de amerikanska teknikjättarna, säger Herbst till Politiken.

LÄS MER: Akut uppmaning till Danmark – fruktar direkt order från Trump

Överväger digital valuta

Tuomas Välimäki är av liknande åsikt.

– Vi kan inte utesluta att någon en natt på Truth social får idén att använda betalningssystemet som ett påtryckningsmedel.

Utöver ett reservsystem som inte är beroende av exempelvis Mastercard eller Visa tittar Sverige även på att införa en digital valuta, så kallad E-krona, enligt DN.

EU undersöker samma sak gällande euron.

Foto: Axfood resp J. Leupe

Text: Redaktionen