Glädjescener hos Socialdemokraterna

2022 08 11

Jubel och glädjerop utbröt hos Socialdemokraterna i dag.

Det har under sommaren varit mycket jämnt i opinionen mellan de båda regeringsunderlagen.

Senaste fyra mätningarna

Efter att Liberalernas nya partiledare Johan Pehrson fått en kanonstart och lyckats lyfta upp Liberalerna en bra bit över 4-procentsspärren har det blå laget med Ulf Kristersson i spetsen haft anledning att fira.

Liberalernas bottennotering var 2,1 procent så sent som i april i år då partiets ledare Nyamko Sabuni kastade in handduken när valrörelsen i stort sett redan hade dragit igång.

De senaste fyra mätningar hos de stora mätbolagen Sifo, Novus, Ipsos och Demoskop – som i morse uppdaterades med Novus helt färska mätning – ger nu 5,1 procent i snitt till Liberalerna.

S och MP:s tur att jubla

Och så sent som förra veckan ökade M-KD-SD-L-sidan till 50,6 i senaste Demoskopmätningen.

Liberalerna gasade då upp till 5,7 procent samtidigt som även Kristdemokraterna och Sverigedemokraterna också ökade.

Men i dag är det Socialdemokraternas och Miljöpartiets tur att jubla.

Beskedet rödgröna väntat på

Den nya Novusmätningen som kom i dag levererade precis det besked som S-MP-V-C-sidan har väntat på.

Miljöpartiet klättrade inte bara upp och förbi 4-procentspärren utan ökade även mest av alla partier.

Med en ökning på hela 1,7 procentenheter steg De Gröna upp till 5,2 procent och gick därmed förbi Liberalerna i Novus augustimätning.

Drar ifrån

Beskedet innebär att de rödgröna med S-MP-C-V ökar ledningen och får 49,8 procent i Novus.

– Det sista halvåret har det blivit väldigt tydligt att det bara är ett parti i svensk politik som är berett att prioritera klimatfrågan på riktigt, säger MP-ledaren Märta Stenevi till SVT.

Hon menar att utan Miljöpartiet kommer Sverigedemokraterna få stor påverkan på Sveriges styre de kommande fyra åren.

– Ska man hålla Jimmie Åkesson och SD utanför inflytande så behövs vi för en rödgrön regeringsbildning.

S – den stora vinnaren

Enligt uppgifter var glädjen minst lika stor på Socialdemokraternas kansli i dag.

– Som parti backade vi med 1,2 procentenheter men rent matematiskt är vi ändå den stora vinnaren, säger en person nära partiledningen till denna sida.

– Eftersom MP får 5,2 i nya mätningen så kan vi räkna in alla de 5,2 procentenheterna i vårt lag jämfört med 0,0 procentenheter om MP ligger på 3,9.

– Så i själva verket ökade vi kraftigt i dag när beskedet om Miljöpartiets nya jättelyft rapporterades, säger S-källan.

Källor i Socialdemokraterna har tidigare signalerat att partiet inte vill agera draglok åt Miljöpartiet och inte ens medverka på samma kampanjbilder.

Beskedet har varit att De Gröna får klara sig på egen hand.

Samtidigt har det inte varit några tvivel om att S skulle gynnas rejält om MP kunde lyfta över spärrgränsen.

Minskad stress för S

Hon bedömer att Socialdemokraterna nu har vind i seglen och att det finns flera fördelar med att Miljöpartiet klättrar över spärren.

– Det innebär att vi kan känna minskad stress kring Miljöpartiets spärrproblematik.

– Nu blir det istället ökat fokus på sakpolitiken och vem som är bäst lämpad att styre Sverige. Där står Magdalena Andersson stark med väldigt höga förtroendesiffror, säger S-kvinnan.

Läs den nya Novusmätningen som kom i dag här.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


Ryssland förutspår kollaps – Lavrov: “Katastrofalt”

2025 06 30

Nato är överens.

Förra veckan enades försvarsalliansen om ett nytt mål. Samtliga medlemmar ska lägga 5 procent av sitt respektive lands BNP på försvaret.

Beskedet gillas inte av Sergej Lavrov.

Den ryska utrikesministern kallar upprustningen för "katastrofal".

Dessutom påstås den dramatiska ökningen av försvarsutgifterna att leda till Natos egen undergång.

Det hävdar Lavrov i ett uttalande till Polens utrikesminister Radoslaw Sikorski, som sagt att kapprustningen är början på slutet för Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Han kan förmodligen se – eftersom han är en så vis man – att den katastrofala ökningen av Natoländernas utgifter också kommer att leda till att denna organisation kollapsar, säger Lavrov enligt ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Använder "sunt förnuft"

Istället uppmanar Lavrov till “sunt förnuft”.

Något som ministern menar att diktatorn Putin praktiserar.

– Samtidigt planerar Ryssland, som presidenten sa häromdagen i Minsk efter det högsta eurasiska ekonomiska rådet möte, att minska sina militära utgifter och låta sig vägledas av sunt förnuft snarare än inbillade hot som Natos medlemsstater gör, inklusive Sikorski, säger Lavrov.

Möts med hård skepsis

Att Ryssland ska minska sina militära utgifter är ett påstående som bör tas med en nypa salt, framhåller Kyiv Independent.

Uppgifterna har inte kunnat bekräftas av västliga medier och det finns ingenting som tyder på att Ryssland skulle dra ned på den pågående militära attacken mot grannlandet.

Putins påståenden kommer sannolikt att mötas med hård skepsis från västerländska tjänstemän eftersom Rysslands militära utgifter har fortsatt att öka under hela den pågående invasionen av Ukraina, skriver den ukrainska tidningen.

Har ökat till rekordnivåer

Enligt oberoende och engelskspråkiga The Moscow Times hade Ryssland lagt motsvarande minst 400 miljarder kronor på militären enbart under förra årets tredje kvartal.

Det var då en ökning på 80 procent jämfört med årets andra kvartal och en ökning med 53 procent jämfört med det föregående året.

I höstas ökade Ryssland sina försvarsutgifter med 25 procent till den högsta nivån någonsin, enligt The Guardian.

– Putin borde förstå att han är på samma väg som Brezjnev (Sovjetledaren Leonid Brezjnev, red. anm.). Han sade själv en gång att Sovjetunionen kollapsade för att man spenderade för mycket på upprustning, och nu gör han exakt samma sak, sade Radoslaw Sikorski till AFP förra veckan.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Chockbild skakar semesterparadis – grym hemlighet avslöjad

2025 06 30

En bild på en ung kvinna vållar stor debatt i det populära semesterlandet Filippinerna.

Bilden, som danska Jyllands-Posten har delat, visar hur en ung flicka kryper upp ur ett hål i asfalten mitt på ljusa dagen i Makati City – en rik stad på den populära turistön Luzon.

Kvinnan är en av flera filippinska invånare som lever i landets avloppsystem, uppger tidningen.

Situationen beskrivs som oerhört tragisk. Den unga kvinnan är en av flera invånare som lever mitt under fötterna på finanseliten.

– Efter att de första bilderna började cirkulera ser man hur tragiskt detta är. Lokalinvånare berättar om ett stort antal filippinier som har kloaken som sitt hem, framhåller tidningens utlandskorrespondent Thomas Fhogt.

Vidare berättar Fhogt att nyheten kommer som en chock för många invånare.

–  Det som är mest förvånande är hur okänt detta är för de flesta, särskilt i en stadsdel som präglas av lyx och sitt stora finanscentrum.

Skakar landet

Bilden på kvinnan har väckt starka reaktioner i Filipinerna.

För första gången har det blivit allmänt känt att flera av landets städer har ett parallellt samhälle under jorden, rapporterar Dagbladet.

Efter händelsen har lokala myndigheter och journalister börjar undersöka avloppsystemen. I kloakerna har man hittat flera hemlösa personer.

Ökat efter pandemin

Filippinerna har stora problem med hemlöshet.

Problemen har dessutom ökat efter pandemin. Nedstängningen av landet ledde till att fler invånare hamnade i fattigdom.

I dag saknar över tre miljoner invånare i huvudstaden Manila ett hem. I storstadsområdet bor det cirka 14 miljoner människor. Över 20 procent av dessa beräknas alltså vara hemlösa.

FAKTA: Filippinerna

- Filippinerna består av drygt 7 000 öar belägna sydöst om det asiatiska fastlandet.

- Majoriteten av invånarna har malajiskt ursprung, men spansk kolonisering och senare amerikansk dominans har satt spår i kulturen.

- Politiken och ekonomin domineras sedan självständigheten 1946 av ett fåtal rika familjer. En kommunistisk revolt pågår i norr och ett muslimskt separatistuppror i söder.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: Dylanagonzales2011

Text: Redaktionen