USA: Trumpanhängare försökte stoppa svenskt Natomedlemskap

2022 07 19

Sverige har trots det ett mycket övertygande stöd i det amerikanska representanthuset.

Under måndagen röstade representanthuset i USA genom en resolution som gav stöd till Sveriges och Finlands medlemskap i Nato.

Det var egentligen aldrig något snack om hur det skulle gå, och omröstningen slutade med förkrossande 349 röster för att säga ja till svenska och finska medlemskap mot 18 stycken nej-röster.

Samtliga av de som röstade nej till resolutionen är republikaner, rapporterar The Hill.

Stöttade Donald Trump

Tidningen listar de 18 republikaner som försökte sätta käppar i hjulet för Sverige att gå med i Nato.

Bland politikerna finns exempelvis Lauren Boebert, Madison Cawthorn och Matt Gaetz – konservativa republikaner som gjort sig kända för att inte vika en tum i debatterna.

De har också visat sitt stöd för USA:s förre president Donald Trump.

“Socialist-Europas försvar”

En annan av republikanerna som röstade nej är Thomas Massie från Kentucky, som har kallats för en “konservativ krigare” och “förstklassig försvarare av konstitutionen” av Trump.

På Twitter förklarade han varför han röstade som han gjorde.

– USA har inte råd att subventionera socialist-Europas försvar, och det ska vi inte heller. Ikväll röstade jag emot kammarens resolution som uppmanar Natos expansion till Sverige och Finland.

Sverige tar nästa steg

För två veckor sedan inleddes nästa steg för Sverige i Natos medlemsprocess.

Formellt har de 30 länderna godkänt militäralliansens inbjudan till de två nordiska länderna, vilket ger Sverige kandidatstatus, eller “invitees” som det officiellt heter.

Det innebär bland annat att Sverige kan delta i Natomöten under ansökningsprocessen, även om de inte har rösträtt, enligt The Washington Post.

Erdoğan kan stoppa Sverige – igen

Ett möjligt hinder på vägen kan dock återigen var Turkiet och dess president Recep Tayyip Erdoğan.

Igår rapporterades om ännu ett angrepp från den turkiska ledaren mot Sverige.

Han är inte nöjd med hur Sverige hittills lever upp till den överenskommelse som länderna har slutit.

– Turkiet kommer att frysa Finlands och Sveriges ansökan om medlemskap i Nato om de båda nordiska länderna inte uppfyller de löften om kontra-terrorism som gavs förra månaden, uttryckte Erdoğan igår enligt Reuters.

Arkivfoto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: “Värsta sedan covid” – kalldusch för Kreml

2025 09 03

Allt fler ryska storföretag rapporterar förluster.

De ekonomiska förutsättningarna i Ryssland blir allt svårare.

Kreml fortsätter att lägga stora pengar på militära utgifter trots att inkomsterna från olje-och gasförsäljning faller.

Nu kommer uppgifter om att allt fler ryska storföretag rapporterar förluster – det rör sig om de värsta siffrorna sedan covidpandemin, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till ryska medier.

Många företag

Nästan en tredjedel av Rysslands största företag redovisar förluster för första halvåret 2025, den högsta andelen sedan covidpandemin.

I år växte andelen olönsamma företag med 2,3 procentenheter till 30,4 procent, vilket är första gången som denna siffra har överstigit 30 procent sedan pandemin 2020.

Olika sektorer

Rysslands departement för ekonomisk utveckling skyller förlusterna på "säsongsmönster" och menar att vinsterna kommer att återhämta sig senare under året. 

Medan sektorer kopplade till kriget blomstrar, såsom försvars- och ingenjörsföretag som rapporterar en intäktstillväxt på upp till 200 procent, är kolbrytning, allmännyttiga tjänster, transport och forskning bland de hårdast drabbade. 

Analytiker som pratat med ryska Izvestia tillskriver de dåliga resultaten till västerländska sanktioner och inflation driven av uppblåsta militärutgifter, samt ökade företagsskatter och kraftiga räntor från Rysslands centralbank.

Läs mer: ”Bör bli spiken i kistan” – Putin har förolämpat Trump

Erbjuder rabatt

Samtidigt kommer uppgifter om att ryska oljeexportörer erbjuder rabatt till indiska importörer.

Enligt en rapport från Bloomberg uppger källor som fått erbjudanden från ryska exportörer av råolja att ryska exportörer erbjuder Uralolja till indiska importörer med en rabatt på 3 till 4 dollar per fat.

Vill se fortsättning

Tankesmedjan Institute for the Study of War förklarar.

– Ryssland erbjuder sannolikt indiska importörer rabatterad råolja för att se till att Indien fortsätter att köpa råolja från Ryssland, trots västerländska sekundära sanktioner mot Indien, inklusive en 50-procentig amerikansk tull på indisk export till USA, uppger ISW.

Läs mer: Ryssland har orsakat katastrof – ”situationen är akut”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ryanair rasar – hånar Ursula von der Leyen

2025 09 03

Det råder stor frustration hos Ryanair.

Lågprisflygbolaget har i dagarna gått ut med att de har satt nytt rekord i antal passagerare.

Samtidigt råder stor frustration på grund av förseningar och inställningar.

Flygbolaget rasar och hånar EU-toppen Ursula von der Leyen i ett pressmeddelande.

“Von Derlayed-again”

Ryanair uppmanar EU och Ursula von der Leyen att förklara varför de har tillåtit “ännu en sommar av kraftiga förseningar”.

Istället för Ursula von der Leyen skriver lågprisflygbolaget “Ursula von Derlayed-again” – ungefärligt översatt till “Ursula von Försenad-igen”.

– Ryanair, Europas främsta flygbolag, uppmanar idag onsdag 3 september EU-kommissionens ordförande, Ursula von "Derlayed-Again", och vissa EU-regeringar att förklara varför de har tillåtit ännu en sommar med rekordstora flygledningsproblem. Dessa fel har hittills i år försenat eller ställt in resplanerna för över 21 miljoner av Ryanairs passagerare, skriver Ryanair.

“Finns ingen ursäkt”

Ryanair framhåller att det inte finns någon ursäkt eftersom det fungerar bra i länder som Danmark, Nederländerna och Belgien.

Länderna som enligt flygbolaget drabbas mest av förseningar inkluderar Frankrike, Spanien, Tyskland, Storbritannien och Grekland.

Läs mer: Stockholm rasar på viktig lista – från plats 72 till 188

“Ännu en månad”

Ryanairs Michael O´Leary kommenterar.

– Ytterligare en månad av flygledningsmisskötsel har passerat i augusti, utan att de ansvariga – EU-kommissionen och nationella transportministrar – har vidtagit några åtgärder för att åtgärda dessa bristfälliga tjänster, säger han.

– Europas sämst presterande flygledningstjänster i Frankrike, Spanien, Tyskland, Storbritannien och Grekland fortsätter att orsaka onödiga förseningar och inställda flyg för tusentals flygningar och miljontals av Ryanairs passagerare, på grund av oförklarlig misskötsel och personalbrist.

Riktar uppmaning

Ryanair uppmanar EU-kommissionen och transportministrarna i Frankrike, Spanien, Tyskland, Storbritannien och Grekland att vidta omedelbara åtgärder.

EU har i skrivande stund inte svarat på kritiken.

Läs mer: Biljätte erbjuder rabatt hela september: Kunder kan spara 80 000 kronor

Foto: Portuguese Gravity resp European Parliament

Text: Redaktionen