JUST NU: Socialdemokraterna tvärvänder – ger efter för övriga partier

2022 06 09

Socialdemokraterna svänger och kommer nu att tillsätta en granskningskommission som utreder upploppen i påskas.

Efter de våldsamma upploppen under påskhelgen motsatte sig Socialdemokraterna att tillsätta en oberoende kommission som skulle granska händelserna.

Nu svänger partiet efter att ha gett efter för övriga partier i justitieutskottet, rapporterar Sveriges Radio.

“Förutsätter att Morgan lyssnar”

Riksdagen kräver nu att en kommission granskar både hur polisen och regeringen agerade under den aktuella helgen för att förebygga liknande händelser igen.

– Jag förutsätter att Morgan Johansson (justitie- och inrikesminister, red anm.) ändrar uppfattning och lyssnar till vad riksdagen har sagt och ser till att det blir en kommission som tillsätts före sommaren, säger Moderaternas rättspolitiske talesperson Johan Forssell till SR.

Tvärvänder om utredning

Fram till nu har Socialdemokraterna som enda parti bromsat en oberoende granskning av upploppen. Men nu har partiet alltså tvärvänt i frågan.

– Polisen gör nu utredningar själva för att se hur de bättre kan förebygga sådana händelser. Vi i politiken är eniga om att det är viktigt att utreda dessa händelser i grunden så att vi ska vara bättre förberedda och kunna motverka att sådant sker igen, framhåller Fredrik Lundh Sammeli (S), ordförande i justitieutskottet, till SR.

Uppges ha varnats på förhand

Efter upploppen kallades bland annat rikspolischef Anders Thornberg till justitieutskottet och sade där att polisen inte kunde ha förutsett de kravaller som uppstod.

Enligt Ekots uppgifter fanns det dock underrättelserapporter som varnade för stenkastning mot polis och bilbränder hela sju veckor före upploppen.

183 skadade poliser

Under den våldsamma helgen skadades hela 183 poliser enligt en sammanställning från myndigheten som TV4 har tagit del av.

Polisen anmälde efter händelserna sig själva för att utreda om brister ägt rum inom den egna organisationen som utgör brott.

“Viktigt att pröva”

– Utifrån de anmälningar som inkommit och övriga omständigheter är det viktigt att få till stånd en prövning av om brott har begåtts. En sådan prövning säkerställs genom den anmälan som nu har gjorts, säger rikspolischef Anders Thornberg enligt SVT.

M välkomnar oberoende utredning

Johan Forssell (M) välkomnar nu beskedet om att våldet tillsammans med regering och myndigheter nu ska utredas grundligt.

– Jag är såklart väldigt glad att det finns ett så starkt stöd för Moderaternas förslag att tillsätta en oberoende kommission som ska gå till botten med vad som egentligen hände under påskkravallerna, säger han till SR.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1nov2025

UPPGIFTER: Panik i Kreml – ”Putin rensar”

2025 11 01

Ett stort antal återvändande krigsveteraner skapar kaos i Kreml.

Förra året höll Vladimir Putin ett tal i Kreml och förklarade att den verkliga eliten i Ryssland i framtiden kommer att vara soldater som har bevisat sin lojalitet mot fosterlandet.

– Ordet elit har till stor del förlorat sitt rykte på grund av dem som, utan någon som helst förtjänst för samhällets bästa, betraktar sig själva som någon form av kast med särskilda rättigheter och privilegier, sa Putin då, rapporterar finska Iltalehti.

Putin målade upp en bild av ett nytt Ryssland, där män som återvände från den ukrainska fronten skulle stiga till samhällets topp.

– Dessa ord var tydligt utformade för att rekrytera fler män till sin armé genom att försäkra dem om att återvändande veteraner skulle få maktpositioner och auktoritet, uppger den amerikanska tankesmedjan Jamestown Foundation, i en analys.

Möter motstånd

När nu Kreml försöker att integrera veteraner från kriget i Ukraina i den politiska eliten så stöter man, enligt uppgifter, på panikartat motstånd.

– Nu fruktar många av de nuvarande aktörerna i administrationen att veteranerna är Putins verktyg för att rensa ut den nuvarande eliten, uppger Jamestown Foundation.

Samtidigt är det många veteraner som inte är intresserade av makten i Kreml utan nöjer sig med de lukrativa militära bonusar som de får för sin krigstjänst.

LÄS OCKSÅ: "Sverige retar Ryssland till vansinne"

Många får andra jobb

Många av de som återvänt från kriget har fått andra jobb.

Några exempel är lärare, ordningsvakt, chaufför eller inom byggbranschen.

– Myndigheterna betonar att veteranerna överför sina erfarenheter till unga människor och stärker den patriotiska uppfostran, men i praktiken är deras integration i samhällets topp främst ett PR-trick som inte bådar gott för Putin och Kreml, uppger Iltalehti.

137 000 soldater i sommar

I dagsläget har omkring 137 000 soldater återvänt från kriget.

Putin hävdar att Ryssland har mer än 700 000 soldater vid frontlinjen.

– Deras återkomst till samhället kommer oundvikligen att innebära problem, av vilka en del redan är synliga, uppger tidningen.

– Antalet våldsamma oroligheter och väpnade incidenter har ökat kraftigt sedan veteraner från kriget i Ukraina började återvända.

LÄS OCKSÅ: "48 procent har förstörts" - Ukrainas nya prioritering

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


1nov2025

Viktig uppmaning från Folkhälsomyndigheten – ”måste tas på allvar”

2025 11 01

Flera experter går ut och försvarar sina rekommendationer.

Folkhälsomyndigheten är en nationell kunskapsmyndighet som arbetar för bättre folkhälsa.

Uppdraget är att utveckla samhällets arbete för att främja hälsa, förebygga ohälsa och skydda mot hälsohot.

– Vår vision är en folkhälsa som stärker samhällets utveckling, uppger myndigheten.

Fått kritik

Myndighetens rekommendation om skärmtid för barn har mötts av kritik.

Pedagogikforskaren Elza Dunkels skrev för en vecka sedan en debattartikel i SvD med namnet ”Dags att tagga ner om skärmtid”, och menade att de svenska rekommendationerna inte bygger på kunskap utan på gissningar.

Myndigheten svarar nu på kritiken.

”Stort antal forskare”

Flera experter från Folkhälsomyndigheten slår nu tillbaka mot påståendet om att det inte finns belägg för rekommendationerna.

– FHM har i samråd med ett stort antal ledande forskare på området gått igenom den internationella forskningen om hur skärmanvändning påverkar barn och ungas hälsa. Slutsatsen var att ett stort antal studier visar att hög skärmanvändning kan leda till sämre sömn, depressiva symtom och koncentrationssvårigheter över tid, vilket är det närmaste man kommer orsakssamband inom epidemiologisk forskning, uppger experterna, i en debattartikel i SvD.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

”Måste tas på allvar”

Enligt experterna upplever också många unga att de skulle vilja minska sin skärmtid.

– Enligt nationell statistik från Medie­myndighetens enkät ”Ungar & medier” rapporterar majoriteten av svenska ungdomar att de använder sina mobiler mer än de själva vill och hellre skulle vilja göra mer av andra saker. Detta måste vi också ta på allvar, framhåller experterna.

Fakta om skärmtid

Folkhälsomyndigheten uppger att det finns många fördelar med att begränsa sina barns skärmtid.

- Barn gör sina läxor upp till fyra gånger snabbare om mobilen ligger i ett annat rum.

- Barn som sover med mobilen utanför sovrummet sover bättre och längre.

- Barn som har mobilen i ett annat rum är mer närvarande än barn som har mobilen bredvid sig.

- Fysisk aktivitet minskar risken för att barn mår dåligt av skärmar.

Källa: Folkhälsomyndigheten

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Mauro Mora

Text: Redaktionen