UTRIKES: Minister skjuten – sex skott avfyrades

2022 06 07

Dominikanska republikens klimat- och miljöminister Orlando Jorge Mera, 55, sköts till döds på sitt eget kontor av en nära vän.

Det bekräftar flera tjänstemän i landet, rapporterar BBC News.

Sex skott avfyrades

Orlando Jorge Mera höll i ett möte vid tidpunkten för attacken.

Minst sex skott avfyrades när gärningsmannen bröt sig in på ministerns kontor och öppnade eld, uppger BBC.

Uppgifter: En barndomsvän

Gärningsmannen uppges vara Miguel Cruz – en barndomsvän till ministern.

I ett uttalande uppger Orlando Jorge Meras familj att han blev skjuten upprepade gånger av en man som har varit en nära vän sedan barndomen.

– Vår familj förlåter personen som gjorde detta. Ett av Orlandos största arv är att inte hysa agg, skriver familjen.

Drygt två år vid makten

Orlando Jorge Mera har suttit i den sittande presidenten Luis Abinaders regering sedan han tog makten i juli 2020.

Han var en av medgrundarna till regeringspartiet Moderna revolutionära partiet (PRM) – ett socialdemokratiskt och socialliberalistiskt parti.

PRM grundades 2014 och har styrt Dominikanska republiken sedan den 5 juli 2020.

Flera skjutningar

Regionen i Karibien har tidigare drabbats av politikermord.

För drygt ett år sedan mördades Jovenel Moise, dåvarande president i Dominikanska republikens grannland Haiti, i sitt eget hem.

Den tillfällige premiärministern  Claude Joseph bekräftade att en grupp okända personer attackerade presidentens privata residens och sköt ihjäl 53-årige Jovenel Moise. 

Skyhög brottslighet

Fattigdomen och brottsligheten i Haiti och Dominikanska republiken är utbred.

Inkomstskillnaderna mellan rika och fattiga i Dominikanska republiken är stora. Den rikaste tiondelen av befolkningen får 40 procent av landets totala inkomster. Hela 25 procent av befolkningen räknas som fattiga, enligt sajten SwedenAbroad.

Foto: S. Rodgersson

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen