JUST NU: Natoförhandlingarna riskerar spricka vid regeringskris

2022 06 03

Misstroendeförklaringen mot Morgan Johansson (S) kan få långt gångna konsekvenser.

Till och med Sveriges ansökningsprocess till Nato kan vara i fara.

Det menar statsminister Magdalena Andersson (S) som i en intervju varnar för att oppositionens besked om att väcka misstroende mot justitie- och inrikesminister Morgan Johansson kan leda till en kris av enorma proportioner, skriver Dagens Nyheter.

Hela regeringen kan avgå

Redan igår meddelade statsministern att hon själv tillsammans med hela regeringen kommer att avgå om Johansson röstas bort i en omröstning som kommer att ske på tisdag.

– Då blir det regeringskris, konstaterade Magdalena Andersson på en pressträff.

Natoförhandlingar med Turkiet kan spricka

Nu menar statsministern att den potentiella krisen kan sträcka sig längre än till att Sverige står utan regering. I värsta fall är Natoförhandlingarna med Turkiet i fara tillsammans med hela ansökningsprocessen om Sverige tvingas stå med en övergångsregering.

– Det kommer att bli betydligt svårare att göra det. Som övergångsregering har man inte alls samma kraft, säger Magdalena Andersson till DN.

“Blir mycket sämre”

Hon tillägger:

– Man ses ju ju inte på samma sätt i internationella sammanhang, så det blir mycket sämre för den här processen. Det här är ett djupt oansvarigt agerande från oppositionen.

Fyra partier vill avsätta ministern

Sverigedemokraterna tog initiativ till misstroendeförklaringen under gårdagen. Kristdemokraterna, Moderaterna och Liberalerna ställer sig bakom missnöjet mot Morgan Johansson.

Vänsterpartiet, Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centerpartiet gör det inte – efter besked av centerledaren Annie Lööf i förmiddags.

Upp till politisk vilde

Morgan Johanssons öde, och enligt statsministern hela regeringen och i förlängningen eventuellt Natoförhandlingarna, ligger därmed i händerna på den politiska vilden Amineh Kakabaveh.

När hon idag fick frågan om hur hon kommer rösta var hon förtegen.

– Jag förstår att det inte är jätteläge för regeringskris. Vi har redan regeringskris, säger hon till Sveriges Radio.

M-ledaren oförstående

Moderatledaren Ulf Kristersson är oförstående till hur Magdalena Andersson spår Sveriges framtid om Johansson blir avsatt.

– Det är ingen som har krävt regeringens avgång. Det är bara hon som nu plötsligt aktualiserar en regeringskris. Det är obegripligt. Det är ingen annan än Magdalena Andersson som pratar om en regeringskris,  säger han till Expressen.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 2026

Svenskar har ny favoritstad – 130 procent fler bokningar

2026 08 24

Sommaren är på väg mot sitt slut.

Det innebär dock inte att ressuget har minskat bland svenska turister. Tvärtom.

Dessutom är intresset särskilt stort för ett resmål.

Bokningarna till polska Gdansk har nämligen ökat med hela 130 procent jämfört med fjolåret, enligt nya siffror från resebyrån Ticket.

Det är det mest bokade resmålet i hela Polen.

Vi ser att allt fler svenska resenärer får upp ögonen för Gdańsk. Det är enkelt att ta sig dit, man får mycket för pengarna och staden har mycket att erbjuda, säger Tiyoneh Jah, PR- och kommunikationsansvarig på Ticket, i ett uttalande.

Populärt hela året

En förklaring till att bokningstrycket fortsätter även efter högsäsong skulle kunna vara att Gdansk är en stad som levererar även andra delar av året än sommaren. Dessutom lockar prisvärd shopping, tror Ticket.

– Sensommaren bjuder fortfarande på liv längs vattnet och möjlighet att kombinera stad med strand. Under hösten hamnar restauranger, museer och kultur mer i fokus, och under vintern lockar staden med sin stämningsfulla julmarknad, menar resebyrån.

Nära havet

Gdansk har dessutom ytterligare en fördel. Och det är att det går att få två resor i en om man besöker den polska staden. Sopot ligger baak 20 minuter bort med tåg och erbjuder strand, restauranger och caféer.

Det fina med Gdańsk är att man kan få flera olika upplevelser på samma resa. Ena dagen kan man upptäcka stadens restauranger och shopping och nästa dag göra en utflykt till Sopot för en dag vid havet, säger Tiyoneh Jah. 

LÄS MER: Experten: Då ska du binda bolåneräntan

Lockar sista minuten

Trycket på bokningar till Gdansk var högt även under sommaren. Det var till och med mer populärt än klassiska turiststäder som Barcelona, Rom och Paris. 

Framför allt lockades sista minuten-bokare av Gdansk, enligt Ticket. Staden går snabbt att nå med flyg, vilket är en förklaring.

När resenärer bokar sent ser vi att de ofta väljer välkända och lättillgängliga destinationer. Europeiska storstäder och klassiska semesterorter fortsätter att locka många, samtidigt som vi ser ett ökat intresse för destinationer som Gdansk, Rom och Berlin, har Tiyoneh Jah tidigare berättat.

LÄS MER: Högkostnadsskyddet för mediciner kan göras om

Foto: S. Huber

Text: Redaktionen