19feb26

Trump bekräftar: “Litar mer på Putin“

2026 03 21

Trump har mer tillit till Putin än sina allierade.

USA:s president Donald Trump säger att han litar mer på Rysslands ledare Vladimir Putin än på USA:s europeiska allierade.

Samtidigt kritiserar han Ukrainas ledarskap i fredsprocessen, rapporterar RBC Ukraine.

Litar mer på Putin

I en intervju i programmet “The 11th Hour” med den amerikanska nyhetskanalen MSNBC, säger USA:s president Donald Trump att han litar mer på Rysslands Vladimir Putin än på USA:s europeiska allierade.

Han ger även sin syn på Putins hållning till USA:s europeiska allierade.

– Putin är inte rädd för Europa, säger Trump, och betonar att Kreml ska vara mer redo för dialog än Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

LÄS MER: Sverige säger ja till USA – kan medföra ”enorma risker”

Kritik mot Ukraina

För bara en vecka sedan uppgav Trump att det är svårare att hantera den ukrainska presidenten än Kreml-ledaren, som han sagt att han “haft goda samtal“ med.

– Jag är förvånad över att Zelenskyj inte vill göra en överenskommelse. Säg åt Zelenskyj att göra en överenskommelse eftersom Putin är villig att göra en. Zelenskyj är mycket svårare att nå en överenskommelse med, sa Trump då enligt ukrainska Pravda.

Trump har upprepade gånger hävdat att Zelenskyj är den som hindrar ett fredsavtal.

Han påstår att Ukraina snabbt förlorar förhandlingsstyrka, medan Kreml enligt honom är villigt att engagera sig i samtal.

– Zelenskyj måste sätta fart, och han måste få till en överenskommelse. Det är otänkbart att han är hindret. Du har inte korten. Nu har han ännu färre kort, sa Trump i början av mars.

Vänder sig till USA

I kontrast har Zelenskyj själv sagt att Ukraina behöver en fredsuppgörelse med Putin oavsett personliga motsättningar och att det är ett konkret avtal som ska tillåta människor att leva i trygghet.

Han vänder sig även till USA och menar att för att få slut på kriget måste USA sätta mer press på Ryssland, inte på honom.

Han tillade också att det behövs säkerhetsgarantier som ska utgöra grunden för ett fredsavtal.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin erbjuder Trump en uppgörelse

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen