3 feb 2026

”Attack från helvetet” – Natoland i blixtaktion

2026 02 03

Ryssland har genomfört ett storskaligt anfall under natten till tisdagen.

Större delen av Ukraina är under attack.

Förutom huvudstaden Kyiv har Ryssland attackerat bland annat Charkiv, Dnipro, Sumy samt den sydöstra regionen Dnipropetrovsk och Zaporizhzhia. 

Flera av de attackerade städerna ligger hundratals kilometer från frontlinjen, skriver Kyiv Independent.

Anfallet har fått Polen att blixtagera.

Natolandet har skickat upp stridsflyg till följd av de ryska attackerna.

– I enlighet med gällande rutiner har de väpnade styrkornas operativa ledning aktiverat nödvändiga styrkor och resurser som står till dess förfogande, uppger polska militären på X.

Även markbaserade luftförsvarssystem och radarspaning har satts i beredskap.

“I beredskap för omedelbar insats”

Polen beskriver sin blixtaktion som förebyggande. Syftet är att “säkra och skydda luftrummet”.

– Särskilt i områden som gränsar till hotade regioner, framhåller militären i samma uttalande.

– De väpnade styrkornas operativa ledning övervakar den aktuella situationen, och underordnade styrkor och resurser förblir i beredskap för omedelbar insats.

LÄS MER: Kreml ställer ultimatum till USA och Ukraina

"Helvetiskt bombande”

Rysslands senaste anfall skakar Ukraina mitt i monsterkylan som tagit ett järngrepp om landet. I torsdags gick USA:s president Donald Trump ut och sade att Moskva lovat att pausa attackerna i en vecka på grund av kylan. Kreml sade senare att pausen enbart gällde till och med i söndags.

– Ryssarna valde en iskall februarinatt för att inleda ytterligare ett massivt anfall mot Kyiv, uttrycker Tymur Tkachenko, chef för Kyivs militära förvaltning, enligt Kyiv Independent.

– Kyivs invånare, stanna i skyddsrum. Det kommer att bli en svår natt, uppmanar han.

På sociala medier sprids flera filmer och bilder från nattens attacker.

– Det här är vad “vapenvila” låter i städer runtom i Ukraina just nu. Jag kan inte minnas en sådan helvetisk bombande av Ukraina förr, skriver en lokalinvånare på X.

På tisdagsmorgonen väntas temperaturerna nå 24 minusgrader i Kyiv. Flera våningshus i huvudstaden har skadats av attackerna. 

Minst två personer ska ha skadats, enligt lokala tjänstemän.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen