Livsfarlig sexvana kan förbjudas i Sverige

2025 10 17

Förekomsten av strypsex ökar markant.

Och flera studier visar att det är farligare än vad som tidigare antagits.

Ett larm kom redan i somras efter en rapport från Rättsmedicinalverket som då öppnade för att förbjuda strypsex.

– Frågan tåls att diskuteras och lyftas upp på våra departement, sade Eva Rudd, rättsläkare på myndigheten, till SVT vid tillfället.

Nu ger jämställdhetsminister Nina Larsson (L) sin syn på saken.

Ministern öppnar för att se över samtyckeslagen. Ny lagstiftning kring strypvåld kan därmed komma att införas, rapporterar DN.

– Det är individuella val men man måste förstå de bakomliggande drivkrafterna. För mig handlar det om en syn där kvinnan är underordnad, och det är inte ett samhälle jag vill bidra till, säger Nina Larsson till tidningen utan att ge några konkreta förslag på hur en ändrad lag kan se ut.

Till Aftonbladet framhåller ministern att hon vill se en gemensam samtyckteslagstiftning på EU-nivå.

– Förekomsten av strypvåld i sexuella syften är någonting som många aktörer menar är mainstream och det här behöver vi åtgärda. Därför tänker jag idag lyfta behovet av att vi stärker upp samtyckeslagstiftning över hela Europa, uttrycker Nina Larsson.

"En lek med döden"

Rättsmedicinalverket har tidigare hänvisat till en amerikansk studie som visar att 64 procent av unga kvinnor uppger att de blivit strypta under sex. Även en isländsk studie visar att det kan vara mycket vanligt .

Enligt Eva Rudd finns det “ingen anledning att tro” att det skulle vara annorlunda i Sverige och ämnet ska nu studeras närmare på hemmaplan.

Hon konstaterar att strypsex “är en lek med döden” samtidigt som det ofta framställs som ofarligt på sociala medier.

– Det finns påståenden om att man kan undvika kvävning genom att trycka på sidan av halsen istället för mot luftstrupen som är skyddad av brosk. Men viktiga blodkärl som för syre till hjärnan ligger mer oskyddade, om de blockeras skadas hjärnan, säger Eva Rudd till DN.

LÄS OCKSÅ: Stupar efter 35 år – tung konkurs i byggbranschen

Förbjudet i flera länder – vill göra samma i Sverige

I flera andra länder, bland annat Tyskland och Storbritannien, är strypsex förbjudet. Det omfattas nämligen av lagar kring strypvåld som har en särskild straffbestämmelse. 

Eva Johnsson från Åklagarmyndigheten anser att en liknande lag borde införas i Sverige. Hon lyfter bland annat situationer där målsägande gått med på strypvåld men där det eskalerar till kraftigare än vad det getts samtycke till.

– Då kan det vara bra från samhällets sida att säga att ja, men ungefär som med barnaga, att det här är inte tillåtet i Sverige och så ser det ut i andra länder, sade Eva Johnsson till SVT i somras.

LÄS OCKSÅ: Putin hånad i Sankt Petersburg

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet resp B. Tapert

Text: Redaktionen


14 februari 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 04 19

Flera kommunala energibolag går ut med en och samma varning.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Vanligtvis kapar bedragarna kända varumärken för att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Men nu används de kommunala energibolagens namn i bedrägerierna.

Därför har flera sådana bolag nu gått ut med varningar.

Flera varningar

Hedemora Energi “vill uppmärksamma alla på att vi just nu ser en ökad mängd bedrägerier”.

Detta efter att flera kunder har slagit larm.

Samtal förekommer där det sägs att personen har ett samarbete med energibolaget.

Men det rör sig om bedrägeri.

– Jag tycker det är fräckt när ett företag utnyttjar vårt varumärke på det här sättet, säger Kristina Backlund, marknadschef.

“Se upp”

Ett annat kommunalt energibolag som går ut med en liknande varning är Trollhättan Energi.

– Se upp för personer som ringer och säger att de är från Trollhättan Energi och ber dig logga in via ditt Bank-ID, säger Trollhättan Energis kundservicechef Henrik Larsson.

Läs mer: Telefonförsäljning kan försvinna

Lägg på direkt

Trollhättan Energi har fått uppgifter om att en person ringer och “utger sig för att vara från Trollhättan Energi och ska betala ut eller tillbaka pengar”.

I samtalet ger personen instruktioner om att logga in via BankID. 

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

– Vi ringer aldrig upp och ber våra kunder logga in via BankID, bankdosa eller liknande, fortsätter Henrik Larsson.

– När du loggar in på Mina Sidor eller i vår app, så bör du göra det på eget initiativ, inte för att någon annan ger dig instruktioner om det.

Och i Göteborg

Även Göteborg Energi varnar för bedrägerisamtal.

Bolaget understryker att de inte har några samarbeten med andra elbolag.

Göteborg Energi framhåller att de:

- aldrig knackar dörr för att sälja elhandelsavtal.

- aldrig har några samarbeten med andra elhandelsbolag. 

- alltid ringer från ett 031-nummer.

Läs mer: "Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


16 mars 2026

Här behövs mer personal – över 50 000 kronor i lön

2026 04 19

Det finns alltjämt yrken i Sverige där efterfrågan är stor.

Trots vissa ljusglimtar är arbetslösheten fortfarande förhållandevis hög.

Men Saco – Sveriges akademikers centralorganisation – har sammanställt en lista med yrken där efterfrågan väntas vara stor framöver.

Ett av de yrken som lyfts fram är arbetsmiljöingenjör – där medianlönen efter tio år ligger kring 51 600 kronor.

Fler behövs

Det finns flera anledningar till varför fler arbetsmiljöingenjörer behövs runt om i landet.

Den ökande ohälsan i arbetslivet är en av dem.

Inom företagshälsovården väntas dessutom få nyexaminerade och många pensionsavgångar.

Liten konkurrens

Det bedöms finnas liten konkurrens om jobben.

Och de går att hitta över hela landet.

– Arbetsmarknaden för arbetsmiljöingenjörer är ungefär densamma över hela landet, framhåller Saco.

– De kan arbeta i offentlig sektor, i kommuner, i regioner och på myndigheter som Arbetsmiljöverket, eller i den privata sektorn för företagshälsovården. 

Läs mer: Bilister med hybridbil varnas – anmälningar ramlar in

Arbetsuppgifterna

Arbetsmiljöingenjörer arbetar med att förebygga skador, sjukdomar och olyckor på arbetsplatser. 

– De kan till exempel analysera risker i arbetsmiljön, undersöka varför olyckor sker och föreslå åtgärder för att minska riskerna, förklarar Saco.

– Det kan handla om allt från buller, kemikalier och ventilation till stress, arbetsbelastning och organisatoriska problem.

Fler yrken

Saco har listat fler yrken där konkurrensen väntas vara liten respektive stor under den kommande tiden.

Här är några av yrkena där begränsad konkurrens är att vänta, utöver arbetsmiljöingenjör:

- Apotekare

- Barnmorska

- Fysioterapeut

- Polis

- Sjuksköterska

Och här är några av de yrken när det väntas vara stor konkurrens framöver:

- Kommunikationsyrken

- Arkitekt

- Samhällsvetare

- Hälsovetare

- Fastighetsmäklare

Läs mer: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Arkivfoto: LinkedIn Sales Solutions

Text: Redaktionen