Storföretag varnar Sverige – måste skydda sin självständighet

2025 05 24

Sverige varnas nu om att landet måste skydda sin självständighet.

Det krävs mycket för att ett lands nationella självständighet ska fungera i praktiken och inte bara i teorin.

Sveriges suveränitet kan bland annat hotas av den tekniska utvecklingen, och nu varnas landet av vd:n för ett av världens mäktigaste företag.

Varning om självständighet

Jensen Huang är grundare och vd för Nvidia, som är ett världsledande bolag inom AI. AI påverkar alla aspekter i samhället, alltifrån försvaret och industrin till sjukvården.

Sverige måste bygga egen AI – annars hotas vår suveränitet, säger Huang i en intervju med SVT.

– AI är digital intelligens som kodifierar din nationella kunskap, kultur och värderingar, som skiljer sig mellan länder. Man kan inte tillåta sig att det blir outsourcat, säger Huang till kanalen.

Han menar därför att varje land måste säkra sin ”digitala suveränitet” – annars blir man helt beroende av USA och Kina, vilket gör det svårt för landet att fungera som självständigt i praktiken.

”Bästa möjligheten någonsin” för Sverige

Jensen Huang är i Sverige för att bli hedersdoktor vid Linköpings universitet och presentera satsningen på en svensk AI-fabrik tillsammans med Marcus Wallenberg.

Huang understryker att AI innebär enorma möjligheter för ett land som Sverige, eftersom Sverige har ”fler idéer än människor”.

– På många sätt är det här Sveriges bästa möjlighet någonsin. Ni kan nu förstärka er arbetskraft och låta era idéer, låta landets naturresurser nå sin fulla potential, säger han till kanalen.

Jensen Huang hyllar också det arbete som Sverige redan gör, rapporterar DI.

– Ni har många innovativa bolag här. Vi jobbar med bolag som Ericsson, Saab, Astra Zeneca, säger han.

Samtidigt understryker han vikten av att förstå den avgörande roll som AI spelar.

– Det viktigaste är att de förstår att AI innebär en omstart för tekniken, där datorerna själva tänker och resonerar. Sverige drar fördel av vår tids viktigaste skifte som förändrar alla industrier, säger Jensen Huang, enligt tidningen.

Foto: DreamPixer resp NVIDIA Taiwan, Wikimedia

Text: Redaktionen


JUST NU: Mystiska farkoster i USA

2025 10 27

Konstiga ljus, oförklarliga föremål och mystiska rörelser under vågorna förbryllar amerikanska forskare och UFO-entusiaster.

Nu väller anmälningar in till den amerikanska organisationen Enigma – som arbetar med att undersöka observationer om oidentifierade fenomen.

I en färsk rapport uppger Enigma att tusentals observationer av oidentifierade undervattensobjekt (USO) har registrerats i närheten av floder, sjöar och hav i USA.

– Enligt uppgifter ska några av dessa objekt ha stigit upp från djupet, eller störtat ner i vattnet, utan att lämna ett plask, vilket trotsar konventionell fysik, rapporterar Newsweek som tagit del av rapporten.

”Väcker brådskande frågor”

Enligt tidningens reporter Amir Daftari utmanar den stora volymen anmälningar de traditionella förklaringarna till UFO-observationer.

Daftari konstaterar att observationer i luften länge mötts av skepticism, men undervattensdimensionen tillför ett nytt lager av komplexitet.

– Om uppgifterna kan verifieras kan USO:er representera antingen mycket avancerad teknologi eller ett helt okänt fenomen. Det väcker brådskande frågor om nationell säkerhet, det vetenskapliga läget och mänsklighetens förståelse av naturen, framhåller reportern.

Konstiga ljus och oförklarliga rörelser

Sedan 2022 har Enigma registrerat över 30 000 anmälningar om oidentifierade undervattensfarkoster.

Cirka 9 000 observationer har gjorts inom 16 kilometer från USA:s kustlinjer eller större vattendrag. Av dessa har omkring 500 skett inom åtta kilometer från kusten, och över 150 rapporter beskriver föremål som svävar ovanför eller dyker ner i vattnet – ibland åtföljda av konstiga ljus eller oförklarliga rörelser. Andra rapporter innehåller filmklipp från mobilkameror som fångar gröna ljus som färdas under havsytan.

– De får betraktare att ifrågasätta om det rör sig om naturliga avvikelser, hemliga militära experiment eller något helt annat. Sådana bevis tillför ett konkret element till rapporter som ofta avfärdas som fantasier, rapporterar Newsweek.

Flest observationer har gjorts utanför Kalifornien och Florida.

LÄS MER:  Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

Expert slår larm

Den pensionerade marinamiralen Tim Gallaudet anser att utvecklingen måste tas på allvar.

– Det faktum att oidentifierade objekt med oförklarliga egenskaper tar sig in i amerikanskt vatten och att försvarsdepartementet inte hissar en stor röd flagga är ett tecken på att regeringen inte delar med sig av allt den vet om dessa avvikande fenomen, skrev han i en rapport från 2024.

LÄS OCKSÅ: Sverige hyllas internationellt – ”ligger återigen före”

Arkivfoto: P. Linforth resp U.S. Navy

Text: Redaktionen


Använd aldrig – professor avråder från vanlig toalettartikel

2025 10 27

En professor avråder från användning av en vanlig toalettartikel.

Många känner oro för hygienen när de använder offentliga toaletter.

Den oron är befogad – åtminstone när det gäller användning av handtorkar som blåser ut luft på händerna, varnar en professor.

”Never! Aldrig”

Professorn i livsmedelshygien Marie-Louise Danielsson-Tham säger att hon aldrig skulle använda sig av handtorkar på offentliga toaletter.

Mängder av bakterier och virus sprids när luften strömmar ut, säger hon till TV4.

– Någon forskare hade mätt hastigheten på de här luftströmmarna när bakterierna och virusen spreds och kommit fram till att det var en hastighet på 690 kilometer per timme, och det är ju nästan som en tornado. Och de spreds då ungefär tre meters radie från den här handtorken, säger Marie-Louise Danielsson-Tham till kanalen.

Diskussionen har aktualiserats av ett klipp som har fått spridning och som visar hur mycket bakterier som sprids via handtorkar.

Luften som kommer ur handtorken hämtas upp från rummet och innehåller därför mängder av ohälsosamma partiklar, enligt kanalen.

Professorn i livsmedelshygien skulle själv aldrig komma på tanken att använda en handtork på en offentlig toalett.

– Never! Aldrig. Jag brukar använda toalettpapper, säger hon till kanalen.

Agnes Wold håller med

Även Agnes Wold, läkare och professorn i klinisk bakteriologi, har varnat för användning av elektriska handtorkar.

Hon beskriver dessa som ”superspridare” av bakterier och virus, och säger, precis som Danielsson-Tham, att hon inte använder sig av handtork.

– Aldrig, då torkar jag hellre mig på kläderna, säger Wold, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Istället bör man torka händerna med handduk eller papper, menar hon.

– Tvålen har ganska liten effekt och en tork har ingen effekt alls. Torkar du dig med pappers- eller tyghanduk reducerar man bakterieantalet litegrann och får bort smuts på händerna, säger Agnes Wold.

Man bör undvika handtorken även för andras skull, menar hon.

– Någon annan kan ställa sig vid handtorkapparaten och andas in dina mikrober. Då kan de få till exempel influensa om du har den på din hand, rent teoretiskt, har Agnes Wold tidigare sagt till SVT.

Foto: Lotus Design N Print

Text: Redaktionen