14 augusti 2026

Succéfilmen har kommit till SVT Play – kan streamas hela sommaren

2025 05 24

En påkostad finsk succéfilm har landat på SVT Play.

Den finska produktionen Okänd soldat – baserad på den hyllade boken från 1954 med samma namn – finns nu på SVT Play.

Filmen landade på streamingsajten i natt och kan streamas tills torsdagen den 21 augusti.

Krigsrullen har hyllats av många och har ett betyg på IMDB på 7,7.

Finns på SVT Play.

Det handlar om berättelsen om en finländsk kulsprutepluton som vi får följa i tre år under andra världskriget, från framryckningarna mot Sovjetunionen sommaren 1941 till reträtten i Karelen 1944. 

Rokka, Koskela, Hietanen och de andra i plutonen förenas i sin vänskap, humor och sin vilja att överleva. 

– Men kriget berör inte bara de som ligger i fält utan även deras nära och kära, och det sätter djupa spår i hela Finland, förklarar SVT.

– Filmen bygger på Väinö Linnas klassiska roman med samma titel.

I huvudrollerna

Filmen är regisserad av Aku Louhimies och i huvudrollerna finns bland andra Eero Aho, Johannes Holopainen, Jussi Vatanen, Aku Hirviniemi och Hannes Suominen.

När filmen släpptes på biografer år 2017 framgick tidigt att det skulle bli en succé i hemlandet.

Bara under premiärhelgen hade den setts av 170 000 personer, uppger Filmstaden.

“Filmen behövs”

Svenska Yles recensent Silja Sahlgren-Fodstad ställer sig frågan om det behövs en ny version av Okänd soldat och om det verkligen krävs “tre timmar för att avhandla en story alla redan känner till”.

– Tre timmar senare är jag omtumlad, klarvaken och beredd att svara ja på de stora frågorna. Ja, den här filmen behövs och ja, den måste få ta tid, besvarar hon sina egna frågor.

– Tre timmar i biomörkret är ett litet pris att betala för att den okände soldaten inte skall falla i glömska.

“Där ska man stå”

Valter Nyman, som deltog i fortsättningskriget i över tre år, har sagt att filmen är mycket realistisk.

– Det skjuts och smäller överallt, men så var det. Där ska man stå mitt i alltihopa och fundera på åt vilket håll man ska gå.

Läs mer: Ny film till Netflix – vann två Oscarsstatyetter

Foto: Clement M

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen


23 sep 2026

Nya uppgifter om regeringsbildningen

2026 09 23

Regeringsförhandlingarna haltar.

Under dagen kommenterade Magdalena Andersson (S) för första gången arbetet med att samla ett regeringsunderlag inför en kommande statsministeromröstning. Partiledaren kommer få ihop en regering, löd beskedet.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

”Händer ingenting”

Bara några timmar efter S-ledarens besked kommer nya uppgifter i frågan. Flera källor uppger för TV4 att S ännu inte har fått igång några riktiga diskussioner i regeringsfrågan.

– Det händer inget alls, säger en källa tillhörande ett av de rödgröna partierna, till kanalen.

Andra frågor

Flera källor inom de fyra partierna, som under föregående mandatperiod varit i opposition, uppger att de är förvånade över att S inte verkar ha en tydlig plan för hur regeringsbildningen ska se ut.

Samtal kring andra frågor pågår, men när det gäller regeringsbildningen står det stilla, enligt kanalens uppgifter.

– Förutom frågor som rör nämnder och utskott, så har inga förhandlingar rullat igång, säger en källa med en central roll i ett av de fyra partierna.

Läs också: Vänta inte – svenska bilister uppmanas

Fick uppdraget i fredags

Det var i fredags som Magdalena Andersson fick uppdraget att försöka samla ett regeringsunderlag. Det meddelade talmannen Andreas Norlén på en pressträff, efter att ha träffat samtliga partiledare i riksdagen under fredagen.

– Mot bakgrund av dagens samtal har jag beslutat att ge Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson uppdraget att sondera förutsättningarna för att bilda en regering som kan tolereras av riksdagen, sade Andreas Norlén enligt SVT.

Ny talman

I slutet av veckan väntas de rödgröna partierna presentera ett förslag på en ny talman till riksdagen. Favorittippad till nominering är den före detta landsbygdsministern, Jennie Nilsson (S).

– Självklart är det kul att finnas med i spekulationerna, säger hon till Expressen.

Andra läser: Fartyg attackerat – brittisk varning utfärdas

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen