UPPGIFTER: Hamasprofil kan befinna sig i Sverige
2025 05 18
Uppgifter gör gällande att ett toppnamn inom terrorgruppen Hamas just nu kan befinna sig i Sverige.
Tysk underrättelsetjänst har pekat ut honom som Hamas hemliga kontakt i Europa.
Nu gör uppgifter gällande att Majed al-Zeer kan befinna sig i Sverige.
Tyskland har också utfärdat en europeisk arresteringsorder mot al-Zeer, rapporterar Aftonbladet.
Organiserar i hela Europa
63-årige al-Zeer har tidigare utpekats som Hamas representant i Europa av tysk underrättelsetjänst.
Al-Zeer påstås vidare upprätthålla kontakter i den palestinska terrorgruppens ledarskapskretsar.
– De territorier som han anses vara ansvarig för sträcker sig uppenbarligen längre än till Tyskland. Enligt officiella handlingar sägs den misstänkte Hamasmannen organisera anhängare i hela Europa, skriver Der Spiegel.
Terrorattack var “självförsvar”
Dessutom har al-Zeer vid tidigare tillfällen framställt Hamas terrordåd mot Israel den 7 oktober 2023 som ett exempel på “palestinskt självförsvar”, enligt den tyska tidningen.
Över 1200 personer dödades i samband med den brutala chockattacken.
Läs mer: USA:s utrikesminister skakad: “Är det värsta jag sett”
Svenska polisen informerade
Nu gör uppgifter alltså gällande att Hamastoppen kan befinna sig i Sverige.
Svensk polis ska ha kontaktats om att han kan ha rest till landet och fortfarande finns kvar här, rapporterar Aftonbladet.
Hamasprofilen har vid ett antal tillfällen anklagats för samröre med Hamas, då han är ledare för en kontroversiell brittisk lobbygrupp som kräver att palestinier ska få återvända till de områden som Israel har ockuperats.
Al-Zeer var tidigare med på World Checks terrorlista – men plockades 2019 bort efter att ha vunnit ett mål i Storbritannien.
Läs också: UPPGIFTER – Ryssland testar jättevapen i natt
Foto: V. Lytvyshchenk - OBS! Genrebild
Text: Redaktionen