Trumps ord väcker förvirring – hånas

2025 05 15

Idag välkomnar regeringen Trump 59 vita sydafrikaner som beviljats flyktingstatus i USA. Draget har väckt kritik från demokrater – och förvirring i Sydafrika.

USA:s president Donald Trump har tidigare varit tydlig med vad som gäller för icke-vita flyktingar som hoppas komma in i landet – de flesta har stoppats.

Därför möttes administrationens beslut om att bevilja flyktingmottagandet av afrikander, ättlingar till mestadels nederländska bosättare i Sydafrika, med viss förvåning.

Anledningen till att vita sydafrikaner prioriteras före offer för svält och krig över hela Afrika är dock tämligen enkel, om man ska tro presidenten.

– Det är ett folkmord som pågår, uppger Trump enligt AP.

Väcker kritik och förvirring

Det här är inte första gången som Trump talar om ett pågående folkmord på afrikander.

Den amerikanske presidentens ord möts nu med kritik från den demokratiska oppositionen – och med förvirring i Sydafrika, rapporterar Reuters.

Landet vidhåller nämligen att det inte finns några bevis för en sådan typ av förföljelse i landet, och att påståenden om ett “vitt folkmord” hittills inte har backats upp med några bevis.

Att det skulle ha något med flyktingarnas hudfärg att göra vill dock inte Trump kännas vid.

– Deras hudfärg har ingen betydelse för mig, framhåller presidenten.

Läs mer: Trump stoppar allt stöd till Putinallierad

Hånas av Sydafrika: “Förstår inte”

Att behandla vita sydafrikaner likt flyktingar som flyr förtryck väcker dock larm och förlöjligande från sydafrikanska myndigheter – som menar att regeringen Trump ger sig in i en inhemsk fråga som den inte förstår sig på alls.

En av dem är Sydafrikas president, Cyril Ramaphosa.

Han menar att de vita afrikanderna uppenbarligen lämnar landet eftersom de motsätter sig den politik som syftar till att ta itu med den ojämlikhet som alltjämt finns kvar i landet sedan apartheid, den vita minoritetens styre, upphörde för cirka 30 år sedan.

– Vi tycker att den amerikanska regeringen har fått fel ände på pinnen här, men vi kommer att fortsätta prata med dem, säger Ramaphosa.

Demokraterna förbryllade

Källor till nyhetsbyrån gör nu gällande att det första charterplanet, som transporterat de första 59 afrikander som nu förs in i USA under Trumps erbjudande, har landat i Washington.

En annan som uttrycker stark kritik mot regeringen Trumps drag är den amerikanska demokratledaren Jeanne Shaheen, som kallar flytten för “förbryllande”.

Läs också: Stort bakslag för Donald Trump – förslag totalnobbas

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen


28 mars

Flamingomissil slår ner – eldklot över rysk stad

2026 03 28

Ukraina har slagit till med en Flamingomissil i en rysk stad.

En ukrainsk FP5 Flamingo-missil har slagit ned i staden Tjapajevsk i Samara oblast i Ryssland.

Attacken har ägt rum på lördagsmorgonen.

Bilder och videor från sociala medier visar ett stort eldklot över en viktig anläggning i staden.

Slog till tidigt på morgonen

Den ukrainska Flamingomissilen uppges ha träffat en stor produktionsanläggning vid namn JSC Promsintez, som tillverkar sprängämnen.

Lokalbefolkningen i staden har lagt upp bilder och videor från attacken i sociala medier, rapporterar Kyiv Independent.

Ett foto visar hur Flamingomissilen närmar sig anläggningen.

Andra bilder och videor visar bland annat hur ett stort eldklot kommer från produktionsanläggningen.

– Explosioner rapporterades först av en lokal invånare omkring klockan 06:30 lokal tid, enligt tidningen.

Guvernören i Samara oblast, Vyacheslav Fedorishchev, ska mitt under attacken ha varnat för missilhotet.

Ukraina har ännu inte kommenterat attacken.

Massproduktion av Flamingo

Flamingomissilen presenterades förra sommaren.

Den används inte ofta, men en ökning av användningen har noterats sedan november 2025, enligt tidningen.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har kallat Flamingomissilen för Ukrainas ”mest framgångsrika missil”.

Han har också meddelat att massproduktionen av Flamingomissiler tagit fart under vintern 2025-26.

Den inhemskt producerade missilen har en angiven räckvidd på 3000 kilometer, och anses förbättra Ukrainas långdistansförmåga avsevärt.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Har slagit till mot vapenfabriker

Den ryska fabriken som uppges ha attackerats, JSC Promsintez, tillverkar sprängämnen och ligger runt 750 kilometer från gränsen mellan Ukraina och Ryssland, uppger tidningen.

Ukraina har tidigare använt sig av Flamingomissiler för att attackera bland annat vapenfabriker.

Den 20 februari attackerades exempelvis Votkinsk-fabriken i Rysslands Udmurtienrepublik, där det ballistiska missilsystemet Iskander-M produceras.

LÄS OCKSÅ:  Ryska planen går i kras – ”dömd att misslyckas”

Arkivfoto: M. Ibrahim

Text: Redaktionen