Raseri mot Klarna: godkänner utan samtycke – “jag blir ursinnig!”

2025 03 24

Kundreklamationer som nekas av företag godkänns ändå av Klarna.

Det hävdar bland annat e-handlaren Cecilia Blanken.

Konsekvensen blir att kunden får behålla både varan som reklamerats samt pengarna som skickas tillbaka.

På sociala medier skriver Blankens grundare och vd att hon blir blir “ursinnig” och “aldrig vill ha att göra med Klarna”, men att man är “fast i skiten”, rapporterar Breakit.

Grundkritiken ligger i att Klarna inte upplevs ta ansvar för problemet.

– Det blir fel ibland, det fattar jag och det blir det hos oss också. Men man måste vara tillgänglig för att lösa problem och inte bara skjuta ifrån sig och låtsas som att det är någon annans bekymmer, säger Cecilia Blanken till sajten.

Klarna svarar

När en Klarnakund uppmärksammar ett fel hos betaljätten ska information samlas in från såväl konsument som handlare.

Ofta löser det sig utan problem, enligt Joel Hedin, som svarar på kritiken.

Enligt Klarna kommer man att säkerställa att man lär sig av eventuella misstag bland de miljontals köp som hanteras varje dag.

– Den stora majoriteten av ärendena löser sig enkelt och smidigt, men ibland går det fel, och det viktigaste för oss är då att ställa det till rätta. Det är precis lika viktigt för oss oavsett om det blivit fel för en konsument eller handlare, förklarar Joel Hedin för Breakit.

Jättebesked

Klarna uppmärksammades förra veckan för det stora beskedet att företaget inleder ett exklusivt samarbete med den amerikanska butikskedjan Walmart.

Klarnas vd Sebastian Siemiatkowski jublar efter det nya beskedet. Han beskriver avtalet som ett enormt steg för bolaget.

– Det här är en game changer, säger Siemiatkowski i ett uttalande.

Har kritiserats

Betaljätten har dock till och från varit föremål även för intern kritik.

Exempelvis har det klagats på användningen av AI i konsumentärenden, där anställda hävdat att medarbetare inte manuellt får ändra “robotens” beslut.

– Man gick in i något hamsterhjul och gjorde bara vad roboten sade. Man måste gå på AI:s beslut även om man tror att företaget luras, annars riskerar man sin bonus, sade en anonym medarbetare till P3 Nyheter förra året.

Klarna förnekade rapporterna.

Läs mer: Klarna bekräftar – går fram med kritiserad förändring för kunderna

Foto: Rupixen resp Klarna

Text: Redaktionen


JUST NU: 14-åring död i olycka

2025 07 03

En 14-årig pojke har förlorat livet.

På torsdagskvällen kommer tragiska uppgifter från Norrtälje.

En allvarlig motocrossolycka har inträffat i Edsbro socken.

En 14-årig pojke var inblandad i olyckan – och polisen meddelar på kvällen att han har förlorat livet.

14-åring död

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som hände.

Ambulans larmades fort till Edsbro där olyckan inträffade – men pojkens liv gick inte att rädda.

– En 14-årig pojke har avlidit i samband med en olycka på en motocross i Edsbro. Anhöriga har underrättats om dödsfallet, meddelar polisen.

– Polisen har inlett en utredning som ska ta reda på hur olyckan har kunnat inträffa.

Kommer undersökas

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person har skadats i samband med olyckan.

Polisens presstalesperson Ola Österling säger att händelsen nu kommer att undersökas vidare för att fastslå exakt vad det är som har hänt.

– Vi kommer att genomföra en teknisk undersökning av crossen och sedan även en medicinsk undersökning, säger han till Aftonbladet.

Initiala uppgifter pekar på att olyckan inträffat på en traktorväg.

Flera olyckor

På torsdagen har flera olyckor inträffat i trafiken runt om i landet.

Två fordon har krockat utanför Björkvik. 

Ett av fordonen hamnade på taket och föraren var initialt fastklämd men har nu kommit loss och får hjälp ur fordonet.

Föraren har skador och omfattningen av dessa är i nuläget oklart. 

Även den andra föraren är skadad, men har tagit sig ur fordonet för egen maskin.

Arbetsplatsolycka

Samtidigt har en arbetsplatsolycka inträffat i Pajala.

Uppgifter har inkommit om att en man som utfört arbete på ett hustak har ramlat ner, och fallet uppskattas ha varit på fyra meter. 

Olyckan inträffade i en by i Pajala kommun.

– Mannen förs till sjukvård. Polis åker dit och håller förhör med mannen. Förhör utförs även med vittne och olycksplatsen dokumenteras, meddelar polisen.

– Ärendet hanteras som en arbetsplatsolycka och en anmälan gällande vållande till kroppsskada ska upprättas.

Foto:

Text: Redaktionen


Ryanair ställer in flyg för 30 000 resenärer

2025 07 03

Lågprisjätten Ryanair tvingas ställa in hundratals flygningar.

Tiotusentals passagerare har drabbats av en strejk bland franska flygledare som har lett till inställda flyg i Frankrike under torsdagen och fredagen och som har fått en dominoeffekt på andra håll i Europa.

På torsdagen kommer besked om att den omfattande strejken i Frankrike slår mot Ryanair.

Det rapporterar BBC.

Ställer in

Lågprisflygbolaget uppger att de har tvingats ställa in mer än 170 flygningar och semesterplanerna för mer än 30 000 passagerare har drabbats.

Två franska fackförbund har påbörjat en tvådagarsstrejk på grund av arbetsvillkoren, vilket har lett till att en fjärdedel av flygningarna har ställts in på huvudflygplatserna i Paris och hälften av flygningarna på flygplatsen i Nice.

Vd kommenterar

Ryanair meddelar att strejken inte bara har påverkat deras flygningar till och från Frankrike, utan även flygplan som flyger över franskt luftrum till destinationer som Storbritannien, Irland, Spanien och Grekland.

Bolagets vd Michael O'Leary, anklagar flygledarna för att ”hålla europeiska familjer som gisslan”.

– Det är obegripligt och helt orättvist mot EU-resenärer som åker på semester, säger han.

Läs mer: Ryanair presenterar förändring – glädjebesked för resenärer

Transportministern rasar

Frankrikes transportminister Philippe Tabarot kallar fackets krav för ”oacceptabla” och säger att transportföretagen kan förlora ”miljontals euro” till följd av strejken.

– Att ständigt välja datum som orsakar mest olägenheter för passagerarna verkar inte vara rätt väg att gå, säger han enligt franska Le Monde.

Därför strejkas det

Strejken handlar om protester mot ”kronisk underbemanning”, det planerade införandet av ett incheckningssystem, föråldrad utrustning och ”giftiga förvaltningsmetoder som inte är förenliga med kraven på lugn och säkerhet”. 

På fredagen väntas situationen bli ännu mer spänd på flygplatserna i Paris och Beauvais, där DGAC – den civila luftfartsmyndigheten – har beordrat en 40 procentig minskning av antalet flygningar.

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen