Trumps märkliga lögn – Ukraina nekar bestämt

2025 03 18

Den amerikanske presidenten Donald Trump säger sig ha räddat ukrainska soldater – något som inte stämmer, enligt Ukrainas generalstab.

Donald Trump påstod under gårdagen att han räddat ukrainska soldater som omringats av ryska trupper i Kurskregionen.

Dock utan att specificera hur det hela gick till.

– De var omringade av ryska soldater, och jag tror inte att de skulle finnas längre om det inte vore för mig, uppgav den amerikanske presidenten på sociala medier.

Ukraina nekar bestämt

Det finns dock ett problem – Trumps påstående stämmer inte.

Detta enligt Ukrainas generalstab, som nekar bestämt till att ukrainska trupper ska ha omringats i regionen.

Det rapporterar Kyiv Independent.

“Våra soldater slår tillbaka”

Ukraina menar att dessa uppgifter spridits från ryskt håll – för att “sätta press på Ukraina och dess allierade”.

Samtidigt erkänner man att ukrainska trupper tvingats retirera och överge Sudzha efter att ryska trupper avancerat mot staden.

– Våra enheter har omgrupperat, förflyttat sig till mer gynnsamma försvarslinjer och fullgör sina uppgifter i Kurskregionen. Det finns inget hot om inringning av våra enheter. Våra soldater slår tillbaka fiendens offensiv, uppger Ukrainas generalstab.

Läs mer: Dansk reaktion mot USA chockar forskarna: “Helt sjukt”

Det var tidigare under månaden som ryska trupper återtog stora delar av Kurskregionen i ett stort anfall.

Detta efter att ukrainska trupper ockuperat området sedan augusti förra året.

Ska tala med Putin idag

Trumps utspel om omringade ukrainska soldater kommer inför ett planerat telefonsamtal med den ryske presidenten Vladimir Putin under tisdagen.

De två världsledarna förväntas diskutera den föreslagna 30 dagar långa vapenvila som USA och Ukraina kommit överens om i Saudiarabien den 11 mars.

Enligt Trump är många delar av ett slutligt avtal överenskommet redan inför samtalet.

– Men mycket återstår, säger den amerikanske presidenten enligt Kyivtidningen.

Läs vidare: UPPGIFTER: USA överväger häpnadsväckande besked om Ukraina

Foto: G. Skidmore samt President of Ukraine office

Text: Redaktionen


Tung konkurs i bilbranschen – kraschar efter 130 år

2025 08 18

Ytterligare ett bolag i den tyska bilindustrin går under.

Under de senaste åren har krisen i den tyska bilindustrin intensifierats.

Underleverantörerna har fått det oerhört svårt – och konkursansökningarna lämnas in på rullande band.

Nu kommer besked om att ytterligare ett tyskt bolag i bilindustrin tvingas tacka för sig – och det efter 130 år, rapporterar tyska medier.

Går i konkurs

Krisen inom den tyska bilindustrin drabbar nästa företag. 

Nu har ledningen för företaget Werkzeugbau Laichingen ansökt om att inleda ett konkursförfarande vid tingsrätten i Stuttgart. 

Enligt konkursförvaltaren Martin Mucha har den minskade orderingången i kombination med försvårade finansieringsvillkor visat sig vara en för stor belastning.

Företaget med säte i Laichingen, som är specialiserat på tillverkning av verktygsmaskiner för bilindustrin, har för närvarande cirka hundra anställda och kan se tillbaka på en cirka 130-årig företagshistoria, uppger tyska T-online.

Flera problem

Enligt Mucha, partner på advokatbyrån Grub Brugger i Stuttgart, påverkar den fortsatta svagheten inom fordonssektorn även leverantörs- och maskinbyggnadsföretagen.

– Orderingången minskade. Dessutom hade man svårt att få nödvändig finansiering, säger Mucha.

Tufft för tyskarna

Krisen i branschen är tuff för tyskarna.

Bilindustrin står för ungefär en femtedel av landets industriproduktion, och om man räknar med leverantörskedjan genererar den cirka sex procent av BNP, enligt Capital Economics. 

Branschen sysselsätter direkt cirka 780 000 personer – och stöder miljontals andra arbetstillfällen, rapporterar BBC.

“Så många kriser”

Simon Shütz, talesperson för den tyska bilindustriförbundet, har tidigare i år satt ord på krisen.

– Det finns så många kriser, en hel värld av kriser. När en kris är över, kommer en annan, säger han.

Omställningen till eldrivna bilar bidrar till utmaningarna, menar talespersonen.

– Övergången från förbränningsmotor till eldrift är en mycket stor process. Vi investerar miljarder i ombyggnaden av alla fabriker. Och det tar tid, det råder det ingen tvekan om.

Foto: C. Aranda

Text: Redaktionen


Andersson till attack – ”Har tappat kontrollen”

2025 08 18

Magdalena Andersson (S) går till angrepp mot Ulf Kristersson (M).

På måndagseftermiddagen uttrycker Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson stort missnöje gentemot Sveriges statsminister.

Andersson anklagar Kristersson för att ha tappat kontrollen över sin regering.

Hon pekar på vad hon menar är en splittring gällande arbetskraftsinvandring och Israel, rapporterar Expressen.

“Har tappat kontrollen”

Ebba Busch (KD) och Maria Malmer Stenergard (M) har anklagats för olika linjer vad gäller Israelpolitiken.

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard har därför kallats till utrikesutskottet för att klarhet ska bringas i frågan.

– Det är en kritisk period just nu, då är det viktigt för Sverige att vi kan vara en stark internationell röst, säger nu Magdalena Andersson.

– Men det blir svårt när statsministern uppenbart inte har kontroll över regeringens politik.

“Helt unikt”

Andersson menar även att Ulf Kristersson duckar frågor gällande ämnet, och att det ger en dålig internationell bild av Sverige.

– Att vice statsministern och statsministern driver olika linjer i en viktig utrikespolitisk fråga, det är helt unikt, säger hon.

Statsministern har ännu inte svarat på kritiken från Socialdemokraternas partiledare.

“Jag driver linjen”

Malmer Stenergard har själv sagt att det är hon som driver regeringens utrikespolitiska linje.

– Jag företräder regeringens politik som utrikesminister, och den är samordnad och tydlig, har hon sagt till TV4.

– Sen får enskilda partier också driva egna frågor, men den linjen som jag driver är den samordnade linjen.

Inte bara Andersson

Tidigare på måndagen har även Centerpartiets partiledare Anna-Karin Hatt framfört liknande kritik.

Hatt kritiserar regeringen för vad hon menar är en otydlig Israelpolitik.

– Vice statsministern säger en sak och utrikesministern säger någonting annat. Nu behöver statsministern sätta ner foten och tydliggöra regeringens och Sveriges hållning, säger C-ledaren till SR Ekot.

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen